Înmatriculări în județul Ialomița, februarie 2022

Noi34+78,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare165-34,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri94

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 36 noinov 24: 223 rulate, prima înmatricularedec 24: 35 noidec 24: 222 rulate, prima înmatriculareian 25: 46 noiian 25: 185 rulate, prima înmatricularefeb 25: 40 noifeb 25: 228 rulate, prima înmatricularemar 25: 35 noimar 25: 301 rulate, prima înmatriculareapr 25: 37 noiapr 25: 268 rulate, prima înmatricularemai 25: 35 noimai 25: 245 rulate, prima înmatriculareiun 25: 31 noiiun 25: 205 rulate, prima înmatriculareiul 25: 51 noiiul 25: 262 rulate, prima înmatriculareaug 25: 69 noiaug 25: 263 rulate, prima înmatricularesep 25: 47 noisep 25: 265 rulate, prima înmatriculareoct 25: 38 noioct 25: 264 rulate, prima înmatricularenov 25: 43 noinov 25: 277 rulate, prima înmatricularedec 25: 85 noidec 25: 214 rulate, prima înmatriculareian 26: 21 noiian 26: 196 rulate, prima înmatricularefeb 26: 22 noifeb 26: 234 rulate, prima înmatricularemar 26: 34 noimar 26: 223 rulate, prima înmatriculareapr 26: 24 noiapr 26: 188 rulate, prima înmatricularemai 26: 21 noimai 26: 179 rulate, prima înmatriculareiun 26: 44 noiiun 26: 210 rulate, prima înmatriculareiul 26: 28 noiiul 26: 237 rulate, prima înmatriculareaug 26: 25 noiaug 26: 217 rulate, prima înmatricularesep 26: 58 noisep 26: 219 rulate, prima înmatriculareoct 26: 51 noioct 26: 197 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2436223
dec 2435222
ian 2546185
feb 2540228
mar 2535301
apr 2537268
mai 2535245
iun 2531205
iul 2551262
aug 2569263
sep 2547265
oct 2538264
nov 2543277
dec 2585214
ian 2621196
feb 2622234
mar 2634223
apr 2624188
mai 2621179
iun 2644210
iul 2628237
aug 2625217
sep 2658219
oct 2651197

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020302000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 16 rulate, prima înmatriculare2006: 8 rulate, prima înmatriculare2007: 19 rulate, prima înmatriculare2008: 15 rulate, prima înmatriculare2009: 10 rulate, prima înmatriculare2010: 15 rulate, prima înmatriculare2011: 21 rulate, prima înmatriculare2012: 12 rulate, prima înmatriculare2013: 7 rulate, prima înmatriculare2014: 6 rulate, prima înmatriculare2015: 5 rulate, prima înmatriculare2016: 8 rulate, prima înmatriculare2017: 6 rulate, prima înmatriculare2018: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 28 noi2022: 6 noi20002001200220032004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200001
200101
200202
200303
200404
2005016
200608
2007019
2008015
2009010
2010015
2011021
2012012
201307
201406
201505
201608
201706
201804
201902
202000
2021280
202260

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4221,1%
AUDI2713,6%
DACIA178,5%
BMW147,0%
FORD115,5%
HYUNDAI115,5%
OPEL115,5%
RENAULT115,5%
SKODA105,0%
PEUGEOT63,0%
Toate (26)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA52,5%
MERCEDES-BENZ52,5%
SEAT52,5%
FIAT42,0%
KIA31,5%
VOLVO31,5%
CITROEN21,0%
NISSAN21,0%
SSANGYONG21,0%
TOYOTA21,0%
CHEVROLET10,5%
DAIHATSU10,5%
HONDA10,5%
JEEP10,5%
MITSUBISHI10,5%
SUZUKI10,5%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF147,0%
AUDI A4136,5%
VOLKSWAGEN PASSAT94,5%
DACIA LOGAN84,0%
BMW SERIA 573,5%
VOLKSWAGEN TOURAN73,5%
SKODA OCTAVIA63,0%
AUDI A652,5%
DACIA DUSTER52,5%
BMW SERIA 342,0%
Toate (90)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO42,0%
FORD FOCUS42,0%
FORD MONDEO42,0%
OPEL ASTRA42,0%
RENAULT MEGANE42,0%
AUDI A331,5%
AUDI Q531,5%
HYUNDAI SANTA FE31,5%
SEAT LEON31,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS31,5%
VOLKSWAGEN POLO31,5%
HYUNDAI I2021,0%
HYUNDAI KONA21,0%
KIA SPORTAGE21,0%
MAZDA 321,0%
MAZDA CX-521,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E21,0%
OPEL CORSA21,0%
OPEL VECTRA21,0%
PEUGEOT 200821,0%
PEUGEOT 50821,0%
RENAULT KOLEOS21,0%
SKODA FABIA21,0%
SKODA KODIAQ21,0%
VOLKSWAGEN TOUAREG21,0%
AUDI A510,5%
AUDI A810,5%
AUDI Q310,5%
BMW SERIA 710,5%
BMW X110,5%
BMW X610,5%
CHEVROLET CAPTIVA10,5%
CITROEN C-ELYSEE10,5%
CITROEN C3 PICASSO10,5%
DAIHATSU TERIOS10,5%
FIAT 50010,5%
FIAT BRAVO10,5%
FIAT LINEA10,5%
FIAT PUNTO10,5%
FORD C-MAX10,5%
FORD FIESTA10,5%
FORD TRANSIT CUSTOM10,5%
HONDA CIVIC10,5%
HYUNDAI ELANTRA10,5%
HYUNDAI I1010,5%
HYUNDAI I3010,5%
HYUNDAI TUCSON10,5%
JEEP RENEGADE10,5%
KIA CEED10,5%
MAZDA CX-310,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,5%
MERCEDES-BENZ GLC10,5%
MERCEDES-BENZ GLE10,5%
MITSUBISHI ASX10,5%
NISSAN JUKE10,5%
NISSAN QASHQAI10,5%
OPEL INSIGNIA10,5%
OPEL MERIVA10,5%
OPEL ZAFIRA10,5%
PEUGEOT 20710,5%
PEUGEOT 40710,5%
RENAULT CAPTUR10,5%
RENAULT CLIO10,5%
RENAULT LAGUNA10,5%
RENAULT SCENIC10,5%
RENAULT ZOE10,5%
SEAT ALHAMBRA10,5%
SEAT IBIZA10,5%
SSANGYONG KORANDO10,5%
SSANGYONG TIVOLI10,5%
SUZUKI VITARA10,5%
TOYOTA AYGO10,5%
TOYOTA COROLLA10,5%
VOLKSWAGEN CC10,5%
VOLKSWAGEN JETTA10,5%
VOLKSWAGEN SHARAN10,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN10,5%
VOLVO C3010,5%
VOLVO S6010,5%
VOLVO XC6010,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)5125,6%
SUV4422,1%
Medii (D)4020,1%
Mici (B)2713,6%
Monovolume (MPV)178,5%
Mari și de lux (E)168,0%
Mini (A)31,5%
Utilitare10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare16582,9%
Noi3417,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină13266,3%
Benzină4924,6%
GPL94,5%
Hibrid73,5%
Electric21,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică17989,9%
Companie2010,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break7638,2%
Berlină4623,1%
Berlină cu hayon4120,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3517,6%
Cupeu10,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW4321,6%
75-109 kW9849,2%
110-149 kW4321,6%
150-219 kW115,5%
220 kW și peste21,0%
Necompletat21,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc157,5%
1000-1399 cmc2512,6%
1400-1599 cmc4321,6%
1600-1999 cmc9145,7%
2000-2999 cmc2311,6%
Necompletat21,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare9297,9%
Export22,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA3234,0%
DAEWOO1414,9%
OPEL1313,8%
VOLKSWAGEN99,6%
RENAULT55,3%
FORD44,3%
SKODA44,3%
MERCEDES-BENZ33,2%
FIAT22,1%
ALFA ROMEO11,1%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI11,1%
BMW11,1%
MITSUBISHI11,1%
PEUGEOT11,1%
SEAT11,1%
SUZUKI11,1%
VOLVO11,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.