Înmatriculări SKODA FABIA, decembrie 2022

Noi89-15,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare302-10,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri135

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 42 noinov 24: 309 rulate, prima înmatricularedec 24: 106 noidec 24: 295 rulate, prima înmatriculareian 25: 48 noiian 25: 261 rulate, prima înmatricularefeb 25: 62 noifeb 25: 310 rulate, prima înmatricularemar 25: 54 noimar 25: 394 rulate, prima înmatriculareapr 25: 61 noiapr 25: 357 rulate, prima înmatricularemai 25: 53 noimai 25: 327 rulate, prima înmatriculareiun 25: 78 noiiun 25: 307 rulate, prima înmatriculareiul 25: 136 noiiul 25: 324 rulate, prima înmatriculareaug 25: 116 noiaug 25: 263 rulate, prima înmatricularesep 25: 46 noisep 25: 278 rulate, prima înmatriculareoct 25: 26 noioct 25: 308 rulate, prima înmatricularenov 25: 66 noinov 25: 334 rulate, prima înmatricularedec 25: 32 noidec 25: 273 rulate, prima înmatriculareian 26: 32 noiian 26: 246 rulate, prima înmatricularefeb 26: 50 noifeb 26: 280 rulate, prima înmatricularemar 26: 76 noimar 26: 278 rulate, prima înmatriculareapr 26: 58 noiapr 26: 238 rulate, prima înmatricularemai 26: 37 noimai 26: 254 rulate, prima înmatriculareiun 26: 70 noiiun 26: 216 rulate, prima înmatriculareiul 26: 47 noiiul 26: 238 rulate, prima înmatriculareaug 26: 63 noiaug 26: 186 rulate, prima înmatricularesep 26: 22 noisep 26: 228 rulate, prima înmatriculareoct 26: 85 noioct 26: 230 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2442309
dec 24106295
ian 2548261
feb 2562310
mar 2554394
apr 2561357
mai 2553327
iun 2578307
iul 25136324
aug 25116263
sep 2546278
oct 2526308
nov 2566334
dec 2532273
ian 2632246
feb 2650280
mar 2676278
apr 2658238
mai 2637254
iun 2670216
iul 2647238
aug 2663186
sep 2622228
oct 2685230

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060801002000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 12 rulate, prima înmatriculare2003: 12 rulate, prima înmatriculare2004: 14 rulate, prima înmatriculare2005: 12 rulate, prima înmatriculare2006: 24 rulate, prima înmatriculare2007: 17 rulate, prima înmatriculare2008: 29 rulate, prima înmatriculare2009: 39 rulate, prima înmatriculare2010: 25 rulate, prima înmatriculare2011: 45 rulate, prima înmatriculare2012: 25 rulate, prima înmatriculare2013: 13 rulate, prima înmatriculare2014: 5 rulate, prima înmatriculare2015: 4 rulate, prima înmatriculare2016: 5 rulate, prima înmatriculare2017: 6 rulate, prima înmatriculare2018: 9 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 89 noi20002001200220032004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200001
200102
2002012
2003012
2004014
2005012
2006024
2007017
2008029
2009039
2010025
2011045
2012025
2013013
201405
201504
201605
201706
201809
201902
202001
202100
2022890

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mici (B)391100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București9123,3%
Iași164,1%
Timiș164,1%
Brașov143,6%
Bacău133,3%
Hunedoara133,3%
Dâmbovița123,1%
Suceava123,1%
Arad112,8%
Bihor102,6%
Toate (41)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Bistrița-Năsăud102,6%
Cluj102,6%
Dolj102,6%
Ilfov92,3%
Olt92,3%
Argeș82,0%
Constanța82,0%
Gorj82,0%
Harghita82,0%
Satu Mare82,0%
Vrancea82,0%
Galați71,8%
Prahova71,8%
Sibiu71,8%
Covasna61,5%
Mureș61,5%
Sălaj61,5%
Vâlcea61,5%
Alba51,3%
Brăila51,3%
Caraș-Severin41,0%
Giurgiu41,0%
Maramureș41,0%
Neamț41,0%
Teleorman41,0%
Mehedinți30,8%
Botoșani20,5%
Buzău20,5%
Călărași20,5%
Vaslui20,5%
Ialomița10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare30277,2%
Noi8922,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină26768,3%
Motorină12431,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică29675,7%
Companie9424,0%
Persoană străină10,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break20552,4%
Berlină cu hayon18547,3%
Berlină10,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW36192,3%
75-109 kW307,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc9624,6%
1000-1399 cmc20652,7%
1400-1599 cmc6416,4%
1600-1999 cmc256,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare12290,4%
Export139,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.