Înmatriculări SEAT, decembrie 2022

Noi35-28,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare571-20,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări926+0,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri186

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 22 noinov 24: 652 rulate, prima înmatricularedec 24: 27 noidec 24: 669 rulate, prima înmatriculareian 25: 20 noiian 25: 547 rulate, prima înmatricularefeb 25: 18 noifeb 25: 716 rulate, prima înmatricularemar 25: 29 noimar 25: 728 rulate, prima înmatriculareapr 25: 70 noiapr 25: 725 rulate, prima înmatricularemai 25: 32 noimai 25: 677 rulate, prima înmatriculareiun 25: 29 noiiun 25: 651 rulate, prima înmatriculareiul 25: 29 noiiul 25: 764 rulate, prima înmatriculareaug 25: 27 noiaug 25: 644 rulate, prima înmatricularesep 25: 15 noisep 25: 602 rulate, prima înmatriculareoct 25: 27 noioct 25: 806 rulate, prima înmatricularenov 25: 35 noinov 25: 673 rulate, prima înmatricularedec 25: 81 noidec 25: 569 rulate, prima înmatriculareian 26: 14 noiian 26: 562 rulate, prima înmatricularefeb 26: 28 noifeb 26: 591 rulate, prima înmatricularemar 26: 28 noimar 26: 625 rulate, prima înmatriculareapr 26: 30 noiapr 26: 530 rulate, prima înmatricularemai 26: 36 noimai 26: 546 rulate, prima înmatriculareiun 26: 62 noiiun 26: 549 rulate, prima înmatriculareiul 26: 65 noiiul 26: 526 rulate, prima înmatriculareaug 26: 36 noiaug 26: 482 rulate, prima înmatricularesep 26: 24 noisep 26: 541 rulate, prima înmatriculareoct 26: 25 noioct 26: 588 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2422652
dec 2427669
ian 2520547
feb 2518716
mar 2529728
apr 2570725
mai 2532677
iun 2529651
iul 2529764
aug 2527644
sep 2515602
oct 2527806
nov 2535673
dec 2581569
ian 2614562
feb 2628591
mar 2628625
apr 2630530
mai 2636546
iun 2662549
iul 2665526
aug 2636482
sep 2624541
oct 2625588

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1998: 1 rulate, prima înmatriculare1998: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 19 rulate, prima înmatriculare2004: 20 rulate, prima înmatriculare2005: 35 rulate, prima înmatriculare2006: 45 rulate, prima înmatriculare2007: 39 rulate, prima înmatriculare2008: 37 rulate, prima înmatriculare2009: 46 rulate, prima înmatriculare2010: 40 rulate, prima înmatriculare2011: 77 rulate, prima înmatriculare2012: 41 rulate, prima înmatriculare2013: 43 rulate, prima înmatriculare2014: 25 rulate, prima înmatriculare2015: 19 rulate, prima înmatriculare2016: 11 rulate, prima înmatriculare2017: 12 rulate, prima înmatriculare2018: 20 rulate, prima înmatriculare2019: 13 rulate, prima înmatriculare2020: 6 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 35 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199801
199802
199900
200004
200108
200206
2003019
2004020
2005035
2006045
2007039
2008037
2009046
2010040
2011077
2012041
2013043
2014025
2015019
2016011
2017012
2018020
2019013
202006
202101
2022351

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
LEON19131,5%
IBIZA18931,2%
ALTEA7011,6%
ALHAMBRA569,2%
TOLEDO233,8%
ATECA223,6%
EXEO193,1%
ARONA142,3%
CORDOBA101,7%
TARRACO61,0%
Toate (15)
Modele: valoare, vehicule, cotă
MII20,3%
ALTEEA FREETRACK10,2%
AROSA10,2%
CUPRA LEON10,2%
INCA10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)21435,3%
Mici (B)19932,8%
Monovolume (MPV)12620,8%
SUV426,9%
Medii (D)193,1%
Neclasificate30,5%
Mini (A)30,5%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Prahova548,9%
București437,1%
Iași315,1%
Cluj284,6%
Brașov264,3%
Arad223,6%
Suceava223,6%
Bihor203,3%
Bacău193,1%
Vâlcea193,1%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Constanța183,0%
Dâmbovița183,0%
Sibiu183,0%
Dolj172,8%
Botoșani162,6%
Mehedinți162,6%
Timiș162,6%
Argeș132,1%
Buzău132,1%
Alba111,8%
Galați111,8%
Ilfov111,8%
Maramureș111,8%
Mureș111,8%
Giurgiu101,7%
Brăila91,5%
Covasna91,5%
Neamț91,5%
Hunedoara81,3%
Satu Mare81,3%
Vaslui81,3%
Caraș-Severin71,2%
Olt71,2%
Bistrița-Năsăud61,0%
Gorj61,0%
Ialomița61,0%
Sălaj61,0%
Teleorman61,0%
Harghita50,8%
Vrancea50,8%
Tulcea40,7%
Călărași30,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare57194,2%
Noi355,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină38663,7%
Benzină21635,6%
GPL20,3%
Hibrid20,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică54189,3%
Companie6510,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)30951,0%
Break17128,2%
Berlină cu hayon9415,5%
Berlină325,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW19331,8%
75-109 kW33555,3%
110-149 kW7011,6%
150-219 kW50,8%
220 kW și peste30,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc315,1%
1000-1399 cmc18530,5%
1400-1599 cmc12721,0%
1600-1999 cmc26343,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare17191,9%
Export158,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.