Înmatriculări OPEL CORSA, decembrie 2022

Noi51-13,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare229-29,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri193

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 64 noinov 24: 236 rulate, prima înmatricularedec 24: 5 noidec 24: 238 rulate, prima înmatriculareian 25: 5 noiian 25: 189 rulate, prima înmatricularefeb 25: 20 noifeb 25: 246 rulate, prima înmatricularemar 25: 5 noimar 25: 261 rulate, prima înmatriculareapr 25: 21 noiapr 25: 222 rulate, prima înmatricularemai 25: 52 noimai 25: 244 rulate, prima înmatriculareiun 25: 34 noiiun 25: 249 rulate, prima înmatriculareiul 25: 17 noiiul 25: 231 rulate, prima înmatriculareaug 25: 35 noiaug 25: 218 rulate, prima înmatricularesep 25: 21 noisep 25: 231 rulate, prima înmatriculareoct 25: 52 noioct 25: 250 rulate, prima înmatricularenov 25: 46 noinov 25: 225 rulate, prima înmatricularedec 25: 80 noidec 25: 177 rulate, prima înmatriculareian 26: 1 noiian 26: 148 rulate, prima înmatricularefeb 26: 7 noifeb 26: 187 rulate, prima înmatricularemar 26: 80 noimar 26: 187 rulate, prima înmatriculareapr 26: 129 noiapr 26: 200 rulate, prima înmatricularemai 26: 26 noimai 26: 183 rulate, prima înmatriculareiun 26: 6 noiiun 26: 158 rulate, prima înmatriculareiul 26: 177 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 176 rulate, prima înmatricularesep 26: 4 noisep 26: 164 rulate, prima înmatriculareoct 26: 6 noioct 26: 157 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2464236
dec 245238
ian 255189
feb 2520246
mar 255261
apr 2521222
mai 2552244
iun 2534249
iul 2517231
aug 2535218
sep 2521231
oct 2552250
nov 2546225
dec 2580177
ian 261148
feb 267187
mar 2680187
apr 26129200
mai 2626183
iun 266158
iul 260177
aug 261176
sep 264164
oct 266157

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 1998: 1 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 10 rulate, prima înmatriculare2006: 5 rulate, prima înmatriculare2007: 32 rulate, prima înmatriculare2008: 36 rulate, prima înmatriculare2009: 28 rulate, prima înmatriculare2010: 30 rulate, prima înmatriculare2011: 24 rulate, prima înmatriculare2012: 19 rulate, prima înmatriculare2013: 5 rulate, prima înmatriculare2014: 8 rulate, prima înmatriculare2015: 6 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2022: 50 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199801
199801
199900
200002
200103
200202
200304
200407
2005010
200605
2007032
2008036
2009028
2010030
2011024
2012019
201305
201408
201506
201602
201700
201803
201901
202000
202110
2022500

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mici (B)280100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București5620,0%
Harghita155,4%
Dolj134,6%
Mureș124,3%
Prahova103,6%
Timiș103,6%
Bacău93,2%
Caraș-Severin93,2%
Gorj93,2%
Hunedoara93,2%
Toate (41)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Sibiu93,2%
Arad82,9%
Argeș82,9%
Brăila72,5%
Brașov72,5%
Cluj72,5%
Ilfov62,1%
Suceava62,1%
Bihor51,8%
Dâmbovița51,8%
Galați51,8%
Maramureș51,8%
Alba41,4%
Covasna41,4%
Mehedinți41,4%
Satu Mare41,4%
Vâlcea41,4%
Bistrița-Năsăud31,1%
Botoșani31,1%
Buzău31,1%
Călărași31,1%
Constanța31,1%
Olt31,1%
Sălaj20,7%
Tulcea20,7%
Vaslui20,7%
Vrancea20,7%
Giurgiu10,4%
Ialomița10,4%
Iași10,4%
Neamț10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare22981,8%
Noi5118,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină21978,2%
Motorină5017,9%
GPL93,2%
Electric20,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică22178,9%
Companie5921,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)18365,4%
Berlină cu hayon9433,6%
Cupeu20,7%
Berlină10,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW27698,6%
75-109 kW20,7%
Necompletat20,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc248,6%
1000-1399 cmc25089,3%
1600-1999 cmc41,4%
Necompletat20,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare18897,4%
Export52,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.