Înmatriculări NISSAN JUKE, mai 2023

Noi16+77,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare81-4,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri5

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250nov 24: 2 noinov 24: 85 rulate, prima înmatricularedec 24: 2 noidec 24: 83 rulate, prima înmatriculareian 25: 16 noiian 25: 74 rulate, prima înmatricularefeb 25: 8 noifeb 25: 89 rulate, prima înmatricularemar 25: 1 noimar 25: 92 rulate, prima înmatriculareapr 25: 6 noiapr 25: 92 rulate, prima înmatricularemai 25: 6 noimai 25: 79 rulate, prima înmatriculareiun 25: 5 noiiun 25: 89 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1 noiiul 25: 98 rulate, prima înmatriculareaug 25: 4 noiaug 25: 71 rulate, prima înmatricularesep 25: 4 noisep 25: 96 rulate, prima înmatriculareoct 25: 27 noioct 25: 101 rulate, prima înmatricularenov 25: 39 noinov 25: 92 rulate, prima înmatricularedec 25: 56 noidec 25: 76 rulate, prima înmatriculareian 26: 40 noiian 26: 66 rulate, prima înmatricularefeb 26: 1 noifeb 26: 64 rulate, prima înmatricularemar 26: 134 noimar 26: 80 rulate, prima înmatriculareapr 26: 26 noiapr 26: 70 rulate, prima înmatricularemai 26: 3 noimai 26: 79 rulate, prima înmatriculareiun 26: 6 noiiun 26: 81 rulate, prima înmatriculareiul 26: 71 rulate, prima înmatriculareaug 26: 70 rulate, prima înmatricularesep 26: 70 rulate, prima înmatriculareoct 26: 74 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24285
dec 24283
ian 251674
feb 25889
mar 25192
apr 25692
mai 25679
iun 25589
iul 25198
aug 25471
sep 25496
oct 2527101
nov 253992
dec 255676
ian 264066
feb 26164
mar 2613480
apr 262670
mai 26379
iun 26681
iul 26071
aug 26070
sep 26070
oct 26074

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520252010: 3 rulate, prima înmatriculare2011: 22 rulate, prima înmatriculare2012: 13 rulate, prima înmatriculare2013: 15 rulate, prima înmatriculare2014: 10 rulate, prima înmatriculare2015: 7 rulate, prima înmatriculare2016: 5 rulate, prima înmatriculare2017: 4 rulate, prima înmatriculare2018: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 3 noi2023: 13 noi20102011201220132014201520162017201820192020202120222023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
201003
2011022
2012013
2013015
2014010
201507
201605
201704
201802
201900
202000
202100
202230
2023130

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV97100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București1010,3%
Cluj88,2%
Maramureș77,2%
Bacău66,2%
Brașov55,2%
Dolj55,2%
Suceava55,2%
Argeș44,1%
Bihor44,1%
Constanța44,1%
Toate (27)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Harghita44,1%
Iași44,1%
Sibiu44,1%
Timiș44,1%
Mehedinți33,1%
Prahova33,1%
Vrancea33,1%
Alba22,1%
Arad22,1%
Dâmbovița22,1%
Mureș22,1%
Bistrița-Năsăud11,0%
Buzău11,0%
Caraș-Severin11,0%
Covasna11,0%
Galați11,0%
Gorj11,0%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare8183,5%
Noi1616,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină5758,8%
Benzină2828,9%
Hibrid1212,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică8284,5%
Companie1515,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)97100,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1212,4%
75-109 kW7779,4%
110-149 kW66,2%
150-219 kW22,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc44,1%
1000-1399 cmc66,2%
1400-1599 cmc7981,4%
1600-1999 cmc88,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export5100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.