Înmatriculări MINI, iunie 2022

Noi20-28,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare100-6,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări167-5,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri8

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 30 noinov 24: 113 rulate, prima înmatricularedec 24: 32 noidec 24: 122 rulate, prima înmatriculareian 25: 32 noiian 25: 112 rulate, prima înmatricularefeb 25: 33 noifeb 25: 104 rulate, prima înmatricularemar 25: 32 noimar 25: 102 rulate, prima înmatriculareapr 25: 33 noiapr 25: 118 rulate, prima înmatricularemai 25: 32 noimai 25: 112 rulate, prima înmatriculareiun 25: 24 noiiun 25: 116 rulate, prima înmatriculareiul 25: 30 noiiul 25: 125 rulate, prima înmatriculareaug 25: 20 noiaug 25: 81 rulate, prima înmatricularesep 25: 33 noisep 25: 113 rulate, prima înmatriculareoct 25: 26 noioct 25: 135 rulate, prima înmatricularenov 25: 15 noinov 25: 127 rulate, prima înmatricularedec 25: 7 noidec 25: 127 rulate, prima înmatriculareian 26: 13 noiian 26: 85 rulate, prima înmatricularefeb 26: 18 noifeb 26: 119 rulate, prima înmatricularemar 26: 21 noimar 26: 121 rulate, prima înmatriculareapr 26: 24 noiapr 26: 103 rulate, prima înmatricularemai 26: 17 noimai 26: 90 rulate, prima înmatriculareiun 26: 35 noiiun 26: 93 rulate, prima înmatriculareiul 26: 34 noiiul 26: 135 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 110 rulate, prima înmatricularesep 26: 19 noisep 26: 105 rulate, prima înmatriculareoct 26: 29 noioct 26: 97 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2430113
dec 2432122
ian 2532112
feb 2533104
mar 2532102
apr 2533118
mai 2532112
iun 2524116
iul 2530125
aug 252081
sep 2533113
oct 2526135
nov 2515127
dec 257127
ian 261385
feb 2618119
mar 2621121
apr 2624103
mai 261790
iun 263593
iul 2634135
aug 2626110
sep 2619105
oct 262997

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015202001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 4 rulate, prima înmatriculare2006: 9 rulate, prima înmatriculare2007: 8 rulate, prima înmatriculare2008: 13 rulate, prima înmatriculare2009: 7 rulate, prima înmatriculare2010: 4 rulate, prima înmatriculare2011: 5 rulate, prima înmatriculare2012: 4 rulate, prima înmatriculare2013: 3 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 4 rulate, prima înmatriculare2018: 6 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 3 noi2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 17 noi2001200220032004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200101
200209
200305
200406
200504
200609
200708
2008013
200907
201004
201105
201204
201303
201401
201502
201604
201700
201806
201903
202004
202132
2022170

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
COOPER5243,3%
ONE2823,3%
MINI2016,7%
COUNTRYMAN1310,8%
CLUBMAN32,5%
JOHN COOPER WORKS32,5%
Model necompletat10,8%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mici (B)10385,8%
SUV1310,8%
Compacte (C)32,5%
Neclasificate10,8%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București3428,3%
Timiș86,7%
Dâmbovița65,0%
Dolj65,0%
Alba43,3%
Olt43,3%
Suceava43,3%
Argeș32,5%
Bihor32,5%
Botoșani32,5%
Toate (35)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Cluj32,5%
Ilfov32,5%
Maramureș32,5%
Mehedinți32,5%
Prahova32,5%
Sibiu32,5%
Arad21,7%
Bacău21,7%
Brăila21,7%
Brașov21,7%
Caraș-Severin21,7%
Constanța21,7%
Hunedoara21,7%
Vrancea21,7%
Bistrița-Năsăud10,8%
Gorj10,8%
Harghita10,8%
Ialomița10,8%
Iași10,8%
Mureș10,8%
Neamț10,8%
Sălaj10,8%
Satu Mare10,8%
Teleorman10,8%
Vâlcea10,8%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare10083,3%
Noi2016,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină8066,7%
Motorină2924,2%
Electric86,7%
Hibrid32,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică8873,3%
Companie3226,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon8066,7%
Break3529,2%
Cabriolet43,3%
Cupeu10,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW3327,5%
75-109 kW5142,5%
110-149 kW2218,3%
150-219 kW32,5%
220 kW și peste32,5%
Necompletat86,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc1310,8%
1400-1599 cmc8167,5%
1600-1999 cmc1815,0%
Necompletat86,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export562,5%
Dezmembrare337,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.