Înmatriculări MERCEDES-BENZ, decembrie 2022

Noi299+11,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.393-2,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.934-2,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri495

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01.0002.0003.0004.000nov 24: 366 noinov 24: 1.881 rulate, prima înmatricularedec 24: 500 noidec 24: 1.975 rulate, prima înmatriculareian 25: 487 noiian 25: 1.997 rulate, prima înmatricularefeb 25: 454 noifeb 25: 2.450 rulate, prima înmatricularemar 25: 402 noimar 25: 2.511 rulate, prima înmatriculareapr 25: 509 noiapr 25: 2.460 rulate, prima înmatricularemai 25: 459 noimai 25: 2.351 rulate, prima înmatriculareiun 25: 495 noiiun 25: 2.398 rulate, prima înmatriculareiul 25: 553 noiiul 25: 2.729 rulate, prima înmatriculareaug 25: 448 noiaug 25: 2.255 rulate, prima înmatricularesep 25: 374 noisep 25: 2.299 rulate, prima înmatriculareoct 25: 465 noioct 25: 2.464 rulate, prima înmatricularenov 25: 435 noinov 25: 2.197 rulate, prima înmatricularedec 25: 405 noidec 25: 2.070 rulate, prima înmatriculareian 26: 422 noiian 26: 1.922 rulate, prima înmatricularefeb 26: 391 noifeb 26: 2.096 rulate, prima înmatricularemar 26: 326 noimar 26: 2.289 rulate, prima înmatriculareapr 26: 471 noiapr 26: 1.948 rulate, prima înmatricularemai 26: 440 noimai 26: 1.837 rulate, prima înmatriculareiun 26: 416 noiiun 26: 1.953 rulate, prima înmatriculareiul 26: 597 noiiul 26: 2.063 rulate, prima înmatriculareaug 26: 409 noiaug 26: 1.956 rulate, prima înmatricularesep 26: 458 noisep 26: 2.053 rulate, prima înmatriculareoct 26: 496 noioct 26: 1.987 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 243661.881
dec 245001.975
ian 254871.997
feb 254542.450
mar 254022.511
apr 255092.460
mai 254592.351
iun 254952.398
iul 255532.729
aug 254482.255
sep 253742.299
oct 254652.464
nov 254352.197
dec 254052.070
ian 264221.922
feb 263912.096
mar 263262.289
apr 264711.948
mai 264401.837
iun 264161.953
iul 265972.063
aug 264091.956
sep 264582.053
oct 264961.987

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400< 1998: 44 rulate, prima înmatriculare1998: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 7 rulate, prima înmatriculare2000: 19 rulate, prima înmatriculare2001: 19 rulate, prima înmatriculare2002: 27 rulate, prima înmatriculare2003: 42 rulate, prima înmatriculare2004: 60 rulate, prima înmatriculare2005: 61 rulate, prima înmatriculare2006: 52 rulate, prima înmatriculare2007: 51 rulate, prima înmatriculare2008: 56 rulate, prima înmatriculare2009: 57 rulate, prima înmatriculare2010: 66 rulate, prima înmatriculare2011: 46 rulate, prima înmatriculare2012: 33 rulate, prima înmatriculare2013: 43 rulate, prima înmatriculare2014: 50 rulate, prima înmatriculare2015: 66 rulate, prima înmatriculare2016: 86 rulate, prima înmatriculare2017: 91 rulate, prima înmatriculare2018: 112 rulate, prima înmatriculare2019: 84 rulate, prima înmatriculare2020: 88 rulate, prima înmatriculare2021: 4 noi2021: 103 rulate, prima înmatriculare2022: 295 noi2022: 28 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1998044
199802
199907
2000019
2001019
2002027
2003042
2004060
2005061
2006052
2007051
2008056
2009057
2010066
2011046
2012033
2013043
2014050
2015066
2016086
2017091
20180112
2019084
2020088
20214103
202229528

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA C28116,6%
CLASA E26015,4%
GLC17310,2%
CLASA A1639,6%
GLE1639,6%
CLASA B734,3%
VITO704,1%
CLASA S694,1%
GLA553,3%
SPRINTER553,3%
Toate (38)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CLA503,0%
ML412,4%
CLASA V382,2%
GLK281,7%
CLASA G261,5%
CLS251,5%
VIANO150,9%
CLK130,8%
GLB120,7%
EQB100,6%
GLS100,6%
EQA90,5%
SL80,5%
Model necompletat60,4%
SLK60,4%
EQC50,3%
19040,2%
AMG GT40,2%
CITAN40,2%
EQS30,2%
GL30,2%
VANEO30,2%
EQE20,1%
20010,1%
300 SD10,1%
CLC10,1%
EQV10,1%
SLC10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV54031,9%
Compacte (C)49829,4%
Mari și de lux (E)35420,9%
Monovolume (MPV)20412,1%
Utilitare553,3%
Sport321,9%
Neclasificate80,5%
Medii (D)10,1%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București46027,2%
Constanța653,8%
Ilfov613,6%
Timiș593,5%
Suceava583,4%
Prahova573,4%
Bihor523,1%
Cluj523,1%
Maramureș523,1%
Iași482,8%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Arad472,8%
Mureș442,6%
Argeș432,5%
Satu Mare412,4%
Brașov382,2%
Galați362,1%
Sibiu362,1%
Bacău301,8%
Vrancea271,6%
Alba261,5%
Botoșani261,5%
Neamț251,5%
Dolj241,4%
Hunedoara241,4%
Dâmbovița231,4%
Vâlcea221,3%
Bistrița-Năsăud211,2%
Buzău191,1%
Caraș-Severin191,1%
Giurgiu191,1%
Sălaj181,1%
Vaslui160,9%
Gorj150,9%
Olt150,9%
Teleorman140,8%
Brăila100,6%
Ialomița100,6%
Mehedinți100,6%
Călărași90,5%
Covasna90,5%
Harghita70,4%
Tulcea50,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.39382,3%
Noi29917,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1.08364,0%
Benzină32018,9%
Hibrid25815,2%
Electric311,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică98558,2%
Companie70741,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break88452,2%
Berlină54132,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1327,8%
Berlină cu hayon674,0%
Cupeu472,8%
Cabriolet201,2%
Furgon10,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW754,4%
75-109 kW42124,9%
110-149 kW62536,9%
150-219 kW32519,2%
220 kW și peste21512,7%
Necompletat311,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc593,5%
1400-1599 cmc1277,5%
1600-1999 cmc58334,5%
2000-2999 cmc82748,9%
3000 cmc și peste653,8%
Necompletat311,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare36072,7%
Export12825,9%
Înmatriculat pentru export71,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.