Înmatriculări MAZDA CX-3, iunie 2023

Noi0

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare20+81,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri2

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040nov 24: 18 rulate, prima înmatricularedec 24: 23 rulate, prima înmatriculareian 25: 28 rulate, prima înmatricularefeb 25: 18 rulate, prima înmatricularemar 25: 15 rulate, prima înmatriculareapr 25: 15 rulate, prima înmatricularemai 25: 23 rulate, prima înmatriculareiun 25: 19 rulate, prima înmatriculareiul 25: 29 rulate, prima înmatriculareaug 25: 18 rulate, prima înmatricularesep 25: 18 rulate, prima înmatriculareoct 25: 35 rulate, prima înmatricularenov 25: 28 rulate, prima înmatricularedec 25: 22 rulate, prima înmatriculareian 26: 15 rulate, prima înmatricularefeb 26: 30 rulate, prima înmatricularemar 26: 20 rulate, prima înmatriculareapr 26: 15 rulate, prima înmatricularemai 26: 16 rulate, prima înmatriculareiun 26: 18 rulate, prima înmatriculareiul 26: 12 rulate, prima înmatriculareaug 26: 17 rulate, prima înmatricularesep 26: 19 rulate, prima înmatriculareoct 26: 20 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24018
dec 24023
ian 25028
feb 25018
mar 25015
apr 25015
mai 25023
iun 25019
iul 25029
aug 25018
sep 25018
oct 25035
nov 25028
dec 25022
ian 26015
feb 26030
mar 26020
apr 26015
mai 26016
iun 26018
iul 26012
aug 26017
sep 26019
oct 26020

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
024682015: 7 rulate, prima înmatriculare2016: 5 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare20152016201720182019
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
201507
201605
201701
201804
201903

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV20100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Cluj315,0%
Alba210,0%
Brașov210,0%
București210,0%
Călărași210,0%
Mureș210,0%
Arad15,0%
Bistrița-Năsăud15,0%
Giurgiu15,0%
Hunedoara15,0%
Toate (13)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Iași15,0%
Maramureș15,0%
Timiș15,0%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare20100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1575,0%
Benzină525,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1785,0%
Companie315,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break20100,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW1785,0%
110-149 kW315,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc1365,0%
1600-1999 cmc735,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export150,0%
Înmatriculat pentru export150,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.