Înmatriculări KIA, februarie 2022

Noi183+64,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare270-9,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări402-2,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri27

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 321 noinov 24: 384 rulate, prima înmatricularedec 24: 445 noidec 24: 395 rulate, prima înmatriculareian 25: 212 noiian 25: 339 rulate, prima înmatricularefeb 25: 196 noifeb 25: 411 rulate, prima înmatricularemar 25: 334 noimar 25: 405 rulate, prima înmatriculareapr 25: 318 noiapr 25: 416 rulate, prima înmatricularemai 25: 210 noimai 25: 457 rulate, prima înmatriculareiun 25: 194 noiiun 25: 436 rulate, prima înmatriculareiul 25: 379 noiiul 25: 445 rulate, prima înmatriculareaug 25: 416 noiaug 25: 412 rulate, prima înmatricularesep 25: 271 noisep 25: 443 rulate, prima înmatriculareoct 25: 240 noioct 25: 501 rulate, prima înmatricularenov 25: 181 noinov 25: 430 rulate, prima înmatricularedec 25: 243 noidec 25: 418 rulate, prima înmatriculareian 26: 143 noiian 26: 369 rulate, prima înmatricularefeb 26: 130 noifeb 26: 472 rulate, prima înmatricularemar 26: 259 noimar 26: 506 rulate, prima înmatriculareapr 26: 201 noiapr 26: 486 rulate, prima înmatricularemai 26: 344 noimai 26: 414 rulate, prima înmatriculareiun 26: 581 noiiun 26: 435 rulate, prima înmatriculareiul 26: 114 noiiul 26: 450 rulate, prima înmatriculareaug 26: 88 noiaug 26: 387 rulate, prima înmatricularesep 26: 126 noisep 26: 428 rulate, prima înmatriculareoct 26: 168 noioct 26: 424 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24321384
dec 24445395
ian 25212339
feb 25196411
mar 25334405
apr 25318416
mai 25210457
iun 25194436
iul 25379445
aug 25416412
sep 25271443
oct 25240501
nov 25181430
dec 25243418
ian 26143369
feb 26130472
mar 26259506
apr 26201486
mai 26344414
iun 26581435
iul 26114450
aug 2688387
sep 26126428
oct 26168424

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 1998: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 5 rulate, prima înmatriculare2005: 14 rulate, prima înmatriculare2006: 16 rulate, prima înmatriculare2007: 13 rulate, prima înmatriculare2008: 11 rulate, prima înmatriculare2009: 7 rulate, prima înmatriculare2010: 16 rulate, prima înmatriculare2011: 20 rulate, prima înmatriculare2012: 41 rulate, prima înmatriculare2013: 30 rulate, prima înmatriculare2014: 21 rulate, prima înmatriculare2015: 11 rulate, prima înmatriculare2016: 18 rulate, prima înmatriculare2017: 18 rulate, prima înmatriculare2018: 14 rulate, prima înmatriculare2019: 4 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 151 noi2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 31 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199802
199800
199900
200002
200100
200201
200302
200405
2005014
2006016
2007013
2008011
200907
2010016
2011020
2012041
2013030
2014021
2015011
2016018
2017018
2018014
201904
202013
20211511
2022310

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
SPORTAGE20144,4%
CEED9120,1%
SORENTO449,7%
XCEED306,6%
RIO214,6%
STONIC163,5%
PICANTO132,9%
SOUL92,0%
CARENS61,3%
OPTIMA51,1%
Toate (18)
Modele: valoare, vehicule, cotă
EV640,9%
CARNIVAL30,7%
NIRO30,7%
STINGER30,7%
MAGENTIS10,2%
Model necompletat10,2%
PROCEED10,2%
VENGA10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV30767,8%
Compacte (C)9220,3%
Mici (B)214,6%
Mini (A)132,9%
Monovolume (MPV)102,2%
Medii (D)61,3%
Mari și de lux (E)30,7%
Neclasificate10,2%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București13529,8%
Timiș255,5%
Arad173,8%
Ilfov173,8%
Bihor163,5%
Brașov153,3%
Cluj153,3%
Iași122,6%
Prahova122,6%
Constanța102,2%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Dolj102,2%
Hunedoara102,2%
Suceava102,2%
Maramureș92,0%
Bacău81,8%
Botoșani81,8%
Dâmbovița81,8%
Mureș81,8%
Sibiu81,8%
Alba61,3%
Covasna61,3%
Galați61,3%
Olt61,3%
Vaslui61,3%
Argeș51,1%
Bistrița-Năsăud51,1%
Buzău51,1%
Satu Mare51,1%
Tulcea51,1%
Vâlcea51,1%
Caraș-Severin40,9%
Harghita40,9%
Mehedinți40,9%
Neamț40,9%
Sălaj40,9%
Teleorman40,9%
Brăila30,7%
Giurgiu30,7%
Gorj30,7%
Ialomița30,7%
Călărași20,4%
Vrancea20,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare27059,6%
Noi18340,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină21447,2%
Benzină17638,9%
Hibrid5311,7%
Electric61,3%
GPL40,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică32371,3%
Companie13028,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)27961,6%
Berlină cu hayon10322,7%
Break6614,6%
Berlină40,9%
Cabriolet10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW6815,0%
75-109 kW20845,9%
110-149 kW16837,1%
150-219 kW30,7%
220 kW și peste10,2%
Necompletat51,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc184,0%
1000-1399 cmc449,7%
1400-1599 cmc20445,0%
1600-1999 cmc13229,1%
2000-2999 cmc4810,6%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat61,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2074,1%
Export622,2%
Înmatriculat pentru export13,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.