Înmatriculări JAGUAR, iunie 2022

Noi4-80,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare60+36,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări56-23,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri6

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080nov 24: 1 noinov 24: 51 rulate, prima înmatricularedec 24: 66 rulate, prima înmatriculareian 25: 69 rulate, prima înmatricularefeb 25: 79 rulate, prima înmatricularemar 25: 74 rulate, prima înmatriculareapr 25: 78 rulate, prima înmatricularemai 25: 67 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 52 rulate, prima înmatriculareiul 25: 75 rulate, prima înmatriculareaug 25: 2 noiaug 25: 56 rulate, prima înmatricularesep 25: 70 rulate, prima înmatriculareoct 25: 79 rulate, prima înmatricularenov 25: 61 rulate, prima înmatricularedec 25: 67 rulate, prima înmatriculareian 26: 58 rulate, prima înmatricularefeb 26: 69 rulate, prima înmatricularemar 26: 78 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 rulate, prima înmatricularemai 26: 58 rulate, prima înmatriculareiun 26: 56 rulate, prima înmatriculareiul 26: 73 rulate, prima înmatriculareaug 26: 59 rulate, prima înmatricularesep 26: 59 rulate, prima înmatriculareoct 26: 44 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24151
dec 24066
ian 25069
feb 25079
mar 25074
apr 25078
mai 25067
iun 25152
iul 25075
aug 25256
sep 25070
oct 25079
nov 25061
dec 25067
ian 26058
feb 26069
mar 26078
apr 26071
mai 26058
iun 26056
iul 26073
aug 26059
sep 26059
oct 26044

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02468< 1998: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 4 rulate, prima înmatriculare2007: 3 rulate, prima înmatriculare2009: 8 rulate, prima înmatriculare2010: 4 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 7 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 5 rulate, prima înmatriculare2018: 6 rulate, prima înmatriculare2019: 5 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 4 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199803
199800
199900
200001
200100
200201
200300
200403
200501
200604
200703
200800
200908
201004
201102
201207
201301
201400
201501
201603
201705
201806
201905
202002
202100
202240

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
XF2031,2%
F-PACE1117,2%
X-TYPE1117,2%
XJ710,9%
E-PACE57,8%
XE34,7%
F-TYPE23,1%
S-TYPE23,1%
I-PACE11,6%
Model necompletat11,6%
Toate (11)
Modele: valoare, vehicule, cotă
XK811,6%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mari și de lux (E)2945,3%
SUV1726,6%
Medii (D)1421,9%
Neclasificate23,1%
Sport23,1%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București1015,6%
Harghita57,8%
Ilfov57,8%
Cluj46,2%
Constanța46,2%
Prahova46,2%
Argeș34,7%
Hunedoara34,7%
Bacău23,1%
Botoșani23,1%
Toate (27)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Buzău23,1%
Dolj23,1%
Iași23,1%
Suceava23,1%
Vâlcea23,1%
Arad11,6%
Bihor11,6%
Bistrița-Năsăud11,6%
Brașov11,6%
Caraș-Severin11,6%
Dâmbovița11,6%
Gorj11,6%
Olt11,6%
Satu Mare11,6%
Teleorman11,6%
Timiș11,6%
Vrancea11,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare6093,8%
Noi46,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină4570,3%
Benzină1523,4%
Hibrid34,7%
Electric11,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică4164,1%
Companie2335,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină4062,5%
Break2031,2%
Cabriolet34,7%
Cupeu11,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW69,4%
110-149 kW2132,8%
150-219 kW3046,9%
220 kW și peste69,4%
Necompletat11,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1600-1999 cmc2539,1%
2000-2999 cmc3453,1%
3000 cmc și peste46,2%
Necompletat11,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare350,0%
Export350,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.