Înmatriculări FORD, februarie 2022

Noi647+4,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.619-30,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări3.963-9,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri1.250

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01.0002.0003.000nov 24: 514 noinov 24: 1.523 rulate, prima înmatricularedec 24: 518 noidec 24: 1.500 rulate, prima înmatriculareian 25: 460 noiian 25: 1.371 rulate, prima înmatricularefeb 25: 615 noifeb 25: 1.614 rulate, prima înmatricularemar 25: 507 noimar 25: 1.797 rulate, prima înmatriculareapr 25: 486 noiapr 25: 1.711 rulate, prima înmatricularemai 25: 523 noimai 25: 1.632 rulate, prima înmatriculareiun 25: 472 noiiun 25: 1.606 rulate, prima înmatriculareiul 25: 724 noiiul 25: 1.826 rulate, prima înmatriculareaug 25: 762 noiaug 25: 1.504 rulate, prima înmatricularesep 25: 585 noisep 25: 1.601 rulate, prima înmatriculareoct 25: 714 noioct 25: 1.777 rulate, prima înmatricularenov 25: 664 noinov 25: 1.566 rulate, prima înmatricularedec 25: 833 noidec 25: 1.454 rulate, prima înmatriculareian 26: 376 noiian 26: 1.217 rulate, prima înmatricularefeb 26: 427 noifeb 26: 1.501 rulate, prima înmatricularemar 26: 399 noimar 26: 1.501 rulate, prima înmatriculareapr 26: 384 noiapr 26: 1.280 rulate, prima înmatricularemai 26: 479 noimai 26: 1.251 rulate, prima înmatriculareiun 26: 632 noiiun 26: 1.235 rulate, prima înmatriculareiul 26: 413 noiiul 26: 1.386 rulate, prima înmatriculareaug 26: 347 noiaug 26: 1.164 rulate, prima înmatricularesep 26: 349 noisep 26: 1.293 rulate, prima înmatriculareoct 26: 557 noioct 26: 1.277 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 245141.523
dec 245181.500
ian 254601.371
feb 256151.614
mar 255071.797
apr 254861.711
mai 255231.632
iun 254721.606
iul 257241.826
aug 257621.504
sep 255851.601
oct 257141.777
nov 256641.566
dec 258331.454
ian 263761.217
feb 264271.501
mar 263991.501
apr 263841.280
mai 264791.251
iun 266321.235
iul 264131.386
aug 263471.164
sep 263491.293
oct 265571.277

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600< 1998: 10 rulate, prima înmatriculare1998: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 20 rulate, prima înmatriculare2002: 35 rulate, prima înmatriculare2003: 47 rulate, prima înmatriculare2004: 95 rulate, prima înmatriculare2005: 106 rulate, prima înmatriculare2006: 135 rulate, prima înmatriculare2007: 130 rulate, prima înmatriculare2008: 151 rulate, prima înmatriculare2009: 167 rulate, prima înmatriculare2010: 139 rulate, prima înmatriculare2011: 135 rulate, prima înmatriculare2012: 86 rulate, prima înmatriculare2013: 73 rulate, prima înmatriculare2014: 54 rulate, prima înmatriculare2015: 66 rulate, prima înmatriculare2016: 61 rulate, prima înmatriculare2017: 38 rulate, prima înmatriculare2018: 35 rulate, prima înmatriculare2019: 12 rulate, prima înmatriculare2020: 8 noi2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 554 noi2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 85 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1998010
199802
199905
200007
2001020
2002035
2003047
2004095
20050106
20060135
20070130
20080151
20090167
20100139
20110135
2012086
2013073
2014054
2015066
2016061
2017038
2018035
2019012
202084
20215546
2022850

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
FOCUS68030,0%
PUMA30813,6%
FIESTA27712,2%
MONDEO24911,0%
KUGA2069,1%
C-MAX1054,6%
ECOSPORT964,2%
GALAXY883,9%
TRANSIT622,7%
S-MAX421,9%
Toate (33)
Modele: valoare, vehicule, cotă
TRANSIT CUSTOM371,6%
FUSION160,7%
MUSTANG MACH-E150,7%
KA140,6%
Model necompletat130,6%
GRAND C-MAX100,4%
TOURNEO CONNECT80,4%
EDGE60,3%
TRANSIT/TOURNEO50,2%
MUSTANG40,2%
TOURNEO CUSTOM40,2%
B-MAX30,1%
MAVERICK30,1%
TOURNEO COURIER30,1%
CAPRI20,1%
EXPLORER20,1%
TRANSIT CONNECT20,1%
ESCAPE10,0%
KA+10,0%
PROBE10,0%
SIERRA10,0%
TANSIT 125T30010,0%
TOURNEO10,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)68030,0%
SUV63828,2%
Mici (B)29312,9%
Monovolume (MPV)26411,7%
Medii (D)24911,0%
Utilitare1064,7%
Neclasificate160,7%
Mini (A)150,7%
Sport50,2%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București39017,2%
Cluj1094,8%
Ilfov1014,5%
Timiș994,4%
Prahova863,8%
Bihor763,4%
Maramureș703,1%
Suceava662,9%
Iași642,8%
Brașov632,8%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Bistrița-Năsăud602,6%
Satu Mare582,6%
Constanța552,4%
Hunedoara552,4%
Sibiu502,2%
Dolj492,2%
Bacău482,1%
Galați462,0%
Mureș462,0%
Argeș452,0%
Alba421,9%
Vrancea421,9%
Arad391,7%
Buzău381,7%
Caraș-Severin381,7%
Neamț371,6%
Dâmbovița351,5%
Botoșani331,5%
Vaslui331,5%
Brăila321,4%
Olt321,4%
Gorj291,3%
Mehedinți291,3%
Covasna281,2%
Sălaj231,0%
Vâlcea231,0%
Călărași221,0%
Harghita200,9%
Giurgiu170,8%
Teleorman160,7%
Ialomița110,5%
Tulcea110,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.61971,4%
Noi64728,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1.26655,9%
Benzină56524,9%
Hibrid40918,0%
Electric150,7%
GPL110,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.72776,2%
Companie53923,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)88539,1%
Berlină cu hayon72231,9%
Break51622,8%
Berlină1275,6%
Cupeu100,4%
Cabriolet60,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW64928,6%
75-109 kW1.34159,2%
110-149 kW23710,5%
150-219 kW160,7%
220 kW și peste80,4%
Necompletat150,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc43719,3%
1000-1399 cmc22810,1%
1400-1599 cmc75833,5%
1600-1999 cmc71231,4%
2000-2999 cmc1124,9%
3000 cmc și peste40,2%
Necompletat150,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1.09687,7%
Export15412,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.