Înmatriculări FORD MONDEO, aprilie 2022

Noi46+84,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare212-22,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri41

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 1 noinov 24: 159 rulate, prima înmatricularedec 24: 165 rulate, prima înmatriculareian 25: 142 rulate, prima înmatricularefeb 25: 160 rulate, prima înmatricularemar 25: 164 rulate, prima înmatriculareapr 25: 160 rulate, prima înmatricularemai 25: 167 rulate, prima înmatriculareiun 25: 144 rulate, prima înmatriculareiul 25: 175 rulate, prima înmatriculareaug 25: 149 rulate, prima înmatricularesep 25: 148 rulate, prima înmatriculareoct 25: 160 rulate, prima înmatricularenov 25: 142 rulate, prima înmatricularedec 25: 133 rulate, prima înmatriculareian 26: 108 rulate, prima înmatricularefeb 26: 122 rulate, prima înmatricularemar 26: 134 rulate, prima înmatriculareapr 26: 119 rulate, prima înmatricularemai 26: 97 rulate, prima înmatriculareiun 26: 99 rulate, prima înmatriculareiul 26: 123 rulate, prima înmatriculareaug 26: 89 rulate, prima înmatricularesep 26: 107 rulate, prima înmatriculareoct 26: 106 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241159
dec 240165
ian 250142
feb 250160
mar 250164
apr 250160
mai 250167
iun 250144
iul 250175
aug 250149
sep 250148
oct 250160
nov 250142
dec 250133
ian 260108
feb 260122
mar 260134
apr 260119
mai 26097
iun 26099
iul 260123
aug 26089
sep 260107
oct 260106

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030402001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 8 rulate, prima înmatriculare2005: 7 rulate, prima înmatriculare2006: 10 rulate, prima înmatriculare2007: 33 rulate, prima înmatriculare2008: 32 rulate, prima înmatriculare2009: 16 rulate, prima înmatriculare2010: 15 rulate, prima înmatriculare2011: 11 rulate, prima înmatriculare2012: 8 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 4 rulate, prima înmatriculare2015: 13 rulate, prima înmatriculare2016: 13 rulate, prima înmatriculare2017: 11 rulate, prima înmatriculare2018: 7 rulate, prima înmatriculare2019: 4 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 10 noi2022: 36 noi2001200220032004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200104
200204
2003010
200408
200507
2006010
2007033
2008032
2009016
2010015
2011011
201208
201301
201404
2015013
2016013
2017011
201807
201904
202001
2021100
2022360

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)258100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București5922,9%
Timiș176,6%
Bihor135,0%
Ilfov124,7%
Bacău103,9%
Prahova103,9%
Cluj93,5%
Hunedoara93,5%
Caraș-Severin83,1%
Dolj83,1%
Toate (41)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Brașov62,3%
Neamț62,3%
Olt62,3%
Argeș51,9%
Constanța51,9%
Dâmbovița51,9%
Galați51,9%
Gorj51,9%
Arad41,6%
Brăila41,6%
Buzău41,6%
Iași41,6%
Suceava41,6%
Vrancea41,6%
Alba31,2%
Bistrița-Năsăud31,2%
Harghita31,2%
Ialomița31,2%
Maramureș31,2%
Sibiu31,2%
Vâlcea31,2%
Botoșani20,8%
Mureș20,8%
Sălaj20,8%
Teleorman20,8%
Tulcea20,8%
Covasna10,4%
Giurgiu10,4%
Mehedinți10,4%
Satu Mare10,4%
Vaslui10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare21282,2%
Noi4617,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină19374,8%
Hibrid5220,2%
Benzină135,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică19274,4%
Companie6625,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break12046,5%
Berlină cu hayon8332,2%
Berlină5521,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10,4%
75-109 kW21784,1%
110-149 kW3814,7%
150-219 kW20,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc218,1%
1600-1999 cmc23289,9%
2000-2999 cmc51,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3995,1%
Export24,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.