Înmatriculări DACIA SANDERO, februarie 2022

Noi545+59,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare195-1,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri279

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 501 noinov 24: 355 rulate, prima înmatricularedec 24: 990 noidec 24: 344 rulate, prima înmatriculareian 25: 814 noiian 25: 293 rulate, prima înmatricularefeb 25: 688 noifeb 25: 373 rulate, prima înmatricularemar 25: 285 noimar 25: 357 rulate, prima înmatriculareapr 25: 558 noiapr 25: 395 rulate, prima înmatricularemai 25: 502 noimai 25: 396 rulate, prima înmatriculareiun 25: 410 noiiun 25: 381 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1.116 noiiul 25: 366 rulate, prima înmatriculareaug 25: 630 noiaug 25: 364 rulate, prima înmatricularesep 25: 774 noisep 25: 357 rulate, prima înmatriculareoct 25: 751 noioct 25: 403 rulate, prima înmatricularenov 25: 741 noinov 25: 440 rulate, prima înmatricularedec 25: 830 noidec 25: 382 rulate, prima înmatriculareian 26: 86 noiian 26: 337 rulate, prima înmatricularefeb 26: 89 noifeb 26: 379 rulate, prima înmatricularemar 26: 176 noimar 26: 435 rulate, prima înmatriculareapr 26: 267 noiapr 26: 368 rulate, prima înmatricularemai 26: 238 noimai 26: 356 rulate, prima înmatriculareiun 26: 385 noiiun 26: 351 rulate, prima înmatriculareiul 26: 896 noiiul 26: 359 rulate, prima înmatriculareaug 26: 338 noiaug 26: 321 rulate, prima înmatricularesep 26: 536 noisep 26: 340 rulate, prima înmatriculareoct 26: 579 noioct 26: 380 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24501355
dec 24990344
ian 25814293
feb 25688373
mar 25285357
apr 25558395
mai 25502396
iun 25410381
iul 251.116366
aug 25630364
sep 25774357
oct 25751403
nov 25741440
dec 25830382
ian 2686337
feb 2689379
mar 26176435
apr 26267368
mai 26238356
iun 26385351
iul 26896359
aug 26338321
sep 26536340
oct 26579380

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006002008: 16 rulate, prima înmatriculare2009: 35 rulate, prima înmatriculare2010: 18 rulate, prima înmatriculare2011: 17 rulate, prima înmatriculare2012: 10 rulate, prima înmatriculare2013: 25 rulate, prima înmatriculare2014: 16 rulate, prima înmatriculare2015: 18 rulate, prima înmatriculare2016: 8 rulate, prima înmatriculare2017: 12 rulate, prima înmatriculare2018: 9 rulate, prima înmatriculare2019: 6 rulate, prima înmatriculare2020: 3 noi2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 542 noi20082009201020112012201320142015201620172018201920202021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
2008016
2009035
2010018
2011017
2012010
2013025
2014016
2015018
201608
2017012
201809
201906
202035
20215420

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mici (B)740100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București16221,9%
Argeș385,1%
Brașov304,1%
Ilfov293,9%
Maramureș293,9%
Prahova283,8%
Cluj243,2%
Constanța223,0%
Hunedoara223,0%
Sibiu223,0%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Timiș223,0%
Bihor192,6%
Gorj182,4%
Alba162,2%
Bacău162,2%
Dolj162,2%
Iași152,0%
Sălaj152,0%
Galați141,9%
Mureș141,9%
Neamț141,9%
Vâlcea141,9%
Harghita131,8%
Caraș-Severin121,6%
Buzău101,4%
Călărași101,4%
Dâmbovița101,4%
Covasna91,2%
Suceava91,2%
Arad81,1%
Mehedinți81,1%
Olt70,9%
Vrancea70,9%
Brăila50,7%
Giurgiu50,7%
Satu Mare50,7%
Teleorman50,7%
Tulcea50,7%
Vaslui50,7%
Ialomița40,5%
Bistrița-Năsăud20,3%
Botoșani20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi54573,6%
Rulate, prima înmatriculare19526,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
GPL41656,2%
Benzină28838,9%
Motorină364,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică57878,1%
Companie16221,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon740100,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW740100,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc60281,4%
1000-1399 cmc7810,5%
1400-1599 cmc608,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export26896,1%
Dezmembrare103,6%
Înmatriculat pentru export10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.