Înmatriculări BMW X3, noiembrie 2022

Noi19-26,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare308-17,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri8

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 22 noinov 24: 431 rulate, prima înmatricularedec 24: 22 noidec 24: 490 rulate, prima înmatriculareian 25: 35 noiian 25: 488 rulate, prima înmatricularefeb 25: 58 noifeb 25: 581 rulate, prima înmatricularemar 25: 43 noimar 25: 602 rulate, prima înmatriculareapr 25: 32 noiapr 25: 582 rulate, prima înmatricularemai 25: 24 noimai 25: 563 rulate, prima înmatriculareiun 25: 50 noiiun 25: 535 rulate, prima înmatriculareiul 25: 41 noiiul 25: 593 rulate, prima înmatriculareaug 25: 54 noiaug 25: 508 rulate, prima înmatricularesep 25: 32 noisep 25: 515 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 595 rulate, prima înmatricularenov 25: 76 noinov 25: 498 rulate, prima înmatricularedec 25: 62 noidec 25: 495 rulate, prima înmatriculareian 26: 35 noiian 26: 452 rulate, prima înmatricularefeb 26: 74 noifeb 26: 556 rulate, prima înmatricularemar 26: 61 noimar 26: 623 rulate, prima înmatriculareapr 26: 45 noiapr 26: 455 rulate, prima înmatricularemai 26: 39 noimai 26: 456 rulate, prima înmatriculareiun 26: 66 noiiun 26: 488 rulate, prima înmatriculareiul 26: 53 noiiul 26: 475 rulate, prima înmatriculareaug 26: 56 noiaug 26: 428 rulate, prima înmatricularesep 26: 50 noisep 26: 502 rulate, prima înmatriculareoct 26: 37 noioct 26: 460 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2422431
dec 2422490
ian 2535488
feb 2558581
mar 2543602
apr 2532582
mai 2524563
iun 2550535
iul 2541593
aug 2554508
sep 2532515
oct 2567595
nov 2576498
dec 2562495
ian 2635452
feb 2674556
mar 2661623
apr 2645455
mai 2639456
iun 2666488
iul 2653475
aug 2656428
sep 2650502
oct 2637460

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030402004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 23 rulate, prima înmatriculare2006: 29 rulate, prima înmatriculare2007: 24 rulate, prima înmatriculare2008: 15 rulate, prima înmatriculare2009: 20 rulate, prima înmatriculare2010: 15 rulate, prima înmatriculare2011: 32 rulate, prima înmatriculare2012: 30 rulate, prima înmatriculare2013: 14 rulate, prima înmatriculare2014: 12 rulate, prima înmatriculare2015: 8 rulate, prima înmatriculare2016: 11 rulate, prima înmatriculare2017: 4 rulate, prima înmatriculare2018: 26 rulate, prima înmatriculare2019: 21 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 8 rulate, prima înmatriculare2022: 19 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare2004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
2004011
2005023
2006029
2007024
2008015
2009020
2010015
2011032
2012030
2013014
2014012
201508
2016011
201704
2018026
2019021
202004
202108
2022191

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV327100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București5015,3%
Cluj216,4%
Botoșani154,6%
Timiș144,3%
Mureș134,0%
Neamț134,0%
Maramureș123,7%
Mehedinți113,4%
Suceava113,4%
Bihor103,1%
Toate (41)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Prahova103,1%
Brașov92,8%
Dolj92,8%
Ilfov92,8%
Sibiu92,8%
Bacău82,4%
Alba72,1%
Argeș72,1%
Satu Mare72,1%
Bistrița-Năsăud61,8%
Constanța61,8%
Hunedoara61,8%
Arad51,5%
Buzău51,5%
Galați51,5%
Sălaj51,5%
Vaslui51,5%
Vrancea51,5%
Caraș-Severin41,2%
Vâlcea41,2%
Covasna30,9%
Gorj30,9%
Ialomița30,9%
Iași30,9%
Olt30,9%
Teleorman30,9%
Brăila20,6%
Giurgiu20,6%
Harghita20,6%
Dâmbovița10,3%
Tulcea10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare30894,2%
Noi195,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină28085,6%
Hibrid278,3%
Benzină206,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică26781,7%
Companie6018,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break25277,1%
Berlină7522,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW113,4%
110-149 kW28787,8%
150-219 kW257,6%
220 kW și peste41,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1600-1999 cmc31094,8%
2000-2999 cmc175,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export562,5%
Dezmembrare337,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.