Înmatriculări SUZUKI SX4, februarie 2022

Noi78+151,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare24-40,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri2

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040nov 24: 4 noinov 24: 25 rulate, prima înmatricularedec 24: 3 noidec 24: 17 rulate, prima înmatriculareian 25: 27 rulate, prima înmatricularefeb 25: 27 rulate, prima înmatricularemar 25: 1 noimar 25: 24 rulate, prima înmatriculareapr 25: 27 rulate, prima înmatricularemai 25: 23 rulate, prima înmatriculareiun 25: 2 noiiun 25: 15 rulate, prima înmatriculareiul 25: 34 rulate, prima înmatriculareaug 25: 16 rulate, prima înmatricularesep 25: 22 rulate, prima înmatriculareoct 25: 26 rulate, prima înmatricularenov 25: 19 rulate, prima înmatricularedec 25: 20 rulate, prima înmatriculareian 26: 18 rulate, prima înmatricularefeb 26: 18 rulate, prima înmatricularemar 26: 26 rulate, prima înmatriculareapr 26: 23 rulate, prima înmatricularemai 26: 22 rulate, prima înmatriculareiun 26: 21 rulate, prima înmatriculareiul 26: 18 rulate, prima înmatriculareaug 26: 21 rulate, prima înmatricularesep 26: 20 rulate, prima înmatriculareoct 26: 26 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24425
dec 24317
ian 25027
feb 25027
mar 25124
apr 25027
mai 25023
iun 25215
iul 25034
aug 25016
sep 25022
oct 25026
nov 25019
dec 25020
ian 26018
feb 26018
mar 26026
apr 26023
mai 26022
iun 26021
iul 26018
aug 26021
sep 26020
oct 26026

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060802006: 3 rulate, prima înmatriculare2007: 4 rulate, prima înmatriculare2008: 4 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 2 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2014: 5 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 68 noi2022: 10 noi20062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200603
200704
200804
200901
201000
201100
201202
201302
201405
201500
201600
201701
201800
201901
202001
2021680
2022100

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV102100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București1615,7%
Mureș65,9%
Sibiu65,9%
Brașov54,9%
Buzău54,9%
Timiș54,9%
Alba43,9%
Argeș43,9%
Dolj43,9%
Giurgiu43,9%
Toate (31)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Iași43,9%
Arad32,9%
Botoșani32,9%
Cluj32,9%
Ilfov32,9%
Prahova32,9%
Brăila22,0%
Constanța22,0%
Galați22,0%
Harghita22,0%
Maramureș22,0%
Suceava22,0%
Vaslui22,0%
Vâlcea22,0%
Vrancea22,0%
Bacău11,0%
Bistrița-Năsăud11,0%
Covasna11,0%
Gorj11,0%
Neamț11,0%
Satu Mare11,0%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi7876,5%
Rulate, prima înmatriculare2423,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid7977,5%
Motorină1615,7%
Benzină76,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică5654,9%
Companie4645,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon102100,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11,0%
75-109 kW10199,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc11,0%
1000-1399 cmc8078,4%
1400-1599 cmc1110,8%
1600-1999 cmc109,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export2100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.