Înmatriculări OPEL ASTRA, martie 2021

Noi24

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.080

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 2 noinov 24: 547 rulate, prima înmatricularedec 24: 1 noidec 24: 579 rulate, prima înmatriculareian 25: 3 noiian 25: 440 rulate, prima înmatricularefeb 25: 2 noifeb 25: 546 rulate, prima înmatricularemar 25: 2 noimar 25: 543 rulate, prima înmatriculareapr 25: 1 noiapr 25: 591 rulate, prima înmatricularemai 25: 10 noimai 25: 580 rulate, prima înmatriculareiun 25: 34 noiiun 25: 491 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1 noiiul 25: 588 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1 noiaug 25: 524 rulate, prima înmatricularesep 25: 1 noisep 25: 574 rulate, prima înmatriculareoct 25: 2 noioct 25: 608 rulate, prima înmatricularenov 25: 503 rulate, prima înmatricularedec 25: 1 noidec 25: 462 rulate, prima înmatriculareian 26: 404 rulate, prima înmatricularefeb 26: 491 rulate, prima înmatricularemar 26: 523 rulate, prima înmatriculareapr 26: 434 rulate, prima înmatricularemai 26: 394 rulate, prima înmatriculareiun 26: 466 rulate, prima înmatriculareiul 26: 445 rulate, prima înmatriculareaug 26: 374 rulate, prima înmatricularesep 26: 403 rulate, prima înmatriculareoct 26: 389 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 242547
dec 241579
ian 253440
feb 252546
mar 252543
apr 251591
mai 2510580
iun 2534491
iul 251588
aug 251524
sep 251574
oct 252608
nov 250503
dec 251462
ian 260404
feb 260491
mar 260523
apr 260434
mai 260394
iun 260466
iul 260445
aug 260374
sep 260403
oct 260389

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0501001501997: 1 rulate, prima înmatriculare1998: 6 rulate, prima înmatriculare1999: 22 rulate, prima înmatriculare2000: 21 rulate, prima înmatriculare2001: 22 rulate, prima înmatriculare2002: 30 rulate, prima înmatriculare2003: 35 rulate, prima înmatriculare2004: 71 rulate, prima înmatriculare2005: 127 rulate, prima înmatriculare2006: 117 rulate, prima înmatriculare2007: 98 rulate, prima înmatriculare2008: 73 rulate, prima înmatriculare2009: 48 rulate, prima înmatriculare2010: 77 rulate, prima înmatriculare2011: 79 rulate, prima înmatriculare2012: 41 rulate, prima înmatriculare2013: 27 rulate, prima înmatriculare2014: 18 rulate, prima înmatriculare2015: 25 rulate, prima înmatriculare2016: 48 rulate, prima înmatriculare2017: 77 rulate, prima înmatriculare2018: 17 rulate, prima înmatriculare2020: 23 noi2021: 1 noi1997199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199701
199806
1999022
2000021
2001022
2002030
2003035
2004071
20050127
20060117
2007098
2008073
2009048
2010077
2011079
2012041
2013027
2014018
2015025
2016048
2017077
2018017
201900
2020230
202110

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)1.104100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București938,4%
Dolj898,1%
Prahova474,3%
Timiș454,1%
Bacău444,0%
Arad413,7%
Bihor403,6%
Olt373,4%
Argeș353,2%
Brașov343,1%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Dâmbovița322,9%
Mureș322,9%
Iași302,7%
Vâlcea302,7%
Harghita292,6%
Ilfov292,6%
Cluj272,4%
Sibiu272,4%
Vrancea272,4%
Hunedoara262,4%
Caraș-Severin232,1%
Galați232,1%
Alba191,7%
Covasna191,7%
Brăila171,5%
Constanța171,5%
Satu Mare171,5%
Gorj161,4%
Mehedinți151,4%
Buzău141,3%
Călărași141,3%
Suceava141,3%
Teleorman141,3%
Maramureș131,2%
Giurgiu121,1%
Botoșani111,0%
Vaslui111,0%
Neamț100,9%
Sălaj100,9%
Ialomița80,7%
Tulcea70,6%
Bistrița-Năsăud60,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.08097,8%
Noi242,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină74667,6%
Benzină35732,3%
GPL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.03593,8%
Companie696,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break45140,9%
Berlină cu hayon35732,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)22220,1%
Cupeu544,9%
Berlină111,0%
Cabriolet90,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW39335,6%
75-109 kW63957,9%
110-149 kW726,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc30,3%
1000-1399 cmc1039,3%
1400-1599 cmc41337,4%
1600-1999 cmc57952,4%
2000-2999 cmc60,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri

Fără martie 2021: fișierul DGPCI de radieri nu era pentru această lună.

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.