Înmatriculări în județul Olt, martie 2021

Noi32

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare601

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 67 noinov 24: 431 rulate, prima înmatricularedec 24: 83 noidec 24: 550 rulate, prima înmatriculareian 25: 103 noiian 25: 442 rulate, prima înmatricularefeb 25: 61 noifeb 25: 621 rulate, prima înmatricularemar 25: 52 noimar 25: 610 rulate, prima înmatriculareapr 25: 40 noiapr 25: 567 rulate, prima înmatricularemai 25: 53 noimai 25: 535 rulate, prima înmatriculareiun 25: 63 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 98 noiiul 25: 616 rulate, prima înmatriculareaug 25: 86 noiaug 25: 480 rulate, prima înmatricularesep 25: 73 noisep 25: 612 rulate, prima înmatriculareoct 25: 62 noioct 25: 664 rulate, prima înmatricularenov 25: 86 noinov 25: 539 rulate, prima înmatricularedec 25: 119 noidec 25: 503 rulate, prima înmatriculareian 26: 36 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 40 noifeb 26: 484 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 477 rulate, prima înmatriculareapr 26: 45 noiapr 26: 452 rulate, prima înmatricularemai 26: 71 noimai 26: 414 rulate, prima înmatriculareiun 26: 65 noiiun 26: 466 rulate, prima înmatriculareiul 26: 53 noiiul 26: 490 rulate, prima înmatriculareaug 26: 55 noiaug 26: 440 rulate, prima înmatricularesep 26: 74 noisep 26: 501 rulate, prima înmatriculareoct 26: 85 noioct 26: 489 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2467431
dec 2483550
ian 25103442
feb 2561621
mar 2552610
apr 2540567
mai 2553535
iun 2563519
iul 2598616
aug 2586480
sep 2573612
oct 2562664
nov 2586539
dec 25119503
ian 2636455
feb 2640484
mar 2645477
apr 2645452
mai 2671414
iun 2665466
iul 2653490
aug 2655440
sep 2674501
oct 2685489

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1997: 4 rulate, prima înmatriculare1997: 1 rulate, prima înmatriculare1998: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 9 rulate, prima înmatriculare2001: 16 rulate, prima înmatriculare2002: 18 rulate, prima înmatriculare2003: 25 rulate, prima înmatriculare2004: 37 rulate, prima înmatriculare2005: 36 rulate, prima înmatriculare2006: 65 rulate, prima înmatriculare2007: 59 rulate, prima înmatriculare2008: 49 rulate, prima înmatriculare2009: 44 rulate, prima înmatriculare2010: 36 rulate, prima înmatriculare2011: 38 rulate, prima înmatriculare2012: 26 rulate, prima înmatriculare2013: 20 rulate, prima înmatriculare2014: 18 rulate, prima înmatriculare2015: 22 rulate, prima înmatriculare2016: 28 rulate, prima înmatriculare2017: 22 rulate, prima înmatriculare2018: 11 rulate, prima înmatriculare2019: 1 noi2019: 7 rulate, prima înmatriculare2020: 15 noi2020: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 16 noi< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199704
199701
199802
199905
200009
2001016
2002018
2003025
2004037
2005036
2006065
2007059
2008049
2009044
2010036
2011038
2012026
2013020
2014018
2015022
2016028
2017022
2018011
201917
2020153
2021160

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14122,3%
OPEL7812,3%
AUDI7612,0%
BMW6510,3%
FORD447,0%
DACIA406,3%
RENAULT294,6%
SKODA294,6%
MERCEDES-BENZ233,6%
NISSAN132,1%
Toate (31)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT132,1%
HYUNDAI111,7%
SEAT101,6%
VOLVO101,6%
FIAT60,9%
MAZDA60,9%
SMART50,8%
ALFA ROMEO40,6%
CITROEN40,6%
LANCIA40,6%
MITSUBISHI40,6%
CHEVROLET30,5%
DS30,5%
KIA30,5%
LAND ROVER20,3%
SUZUKI20,3%
HONDA10,2%
JAGUAR10,2%
MINI10,2%
TOYOTA10,2%
VAUXHALL10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT518,1%
VOLKSWAGEN GOLF457,2%
AUDI A4426,7%
OPEL ASTRA375,9%
BMW SERIA 3294,6%
FORD FOCUS223,5%
DACIA SANDERO172,7%
SKODA OCTAVIA152,4%
OPEL ZAFIRA142,2%
AUDI A3132,1%
Toate (139)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A6121,9%
BMW SERIA 5121,9%
DACIA LOGAN121,9%
OPEL CORSA121,9%
DACIA DUSTER111,7%
BMW X381,3%
FORD FIESTA81,3%
NISSAN QASHQAI81,3%
RENAULT MEGANE81,3%
SKODA SUPERB81,3%
VOLKSWAGEN CC81,3%
VOLKSWAGEN POLO71,1%
VOLKSWAGEN TOURAN71,1%
OPEL INSIGNIA61,0%
SEAT LEON61,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN61,0%
HYUNDAI TUCSON50,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,8%
RENAULT SCENIC50,8%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER50,8%
VOLVO V4050,8%
BMW X540,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C40,6%
MERCEDES-BENZ VITO40,6%
RENAULT CLIO40,6%
RENAULT KADJAR40,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,6%
ALFA ROMEO 15930,5%
AUDI A530,5%
AUDI Q530,5%
BMW SERIA 130,5%
BMW X630,5%
FORD FUSION30,5%
KIA SPORTAGE30,5%
MAZDA 630,5%
MERCEDES-BENZ GLE30,5%
NISSAN JUKE30,5%
PEUGEOT 50830,5%
PEUGEOT 60730,5%
SEAT IBIZA30,5%
SKODA FABIA30,5%
SMART FORFOUR30,5%
AUDI Q720,3%
BMW SERIA 420,3%
BMW SERIA 720,3%
CHEVROLET LACETTI20,3%
FORD C-MAX20,3%
FORD GALAXY20,3%
FORD KUGA20,3%
FORD MONDEO20,3%
HYUNDAI IX3520,3%
HYUNDAI SANTA FE20,3%
LANCIA THEMA20,3%
MAZDA 320,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
OPEL VECTRA20,3%
PEUGEOT 300820,3%
PEUGEOT 30720,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT TALISMAN20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
SUZUKI VITARA20,3%
VOLKSWAGEN PHAETON20,3%
VOLKSWAGEN SHARAN20,3%
VOLVO S6020,3%
ALFA ROMEO 14710,2%
AUDI RS710,2%
BMW X110,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN XSARA10,2%
CITROEN XSARA PICASSO10,2%
DS DS410,2%
DS DS510,2%
DS DS710,2%
FIAT BRAVO10,2%
FIAT CROMA10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FIAT QUBO10,2%
FIAT STILO10,2%
FIAT TALENTO10,2%
FORD EDGE10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI KONA10,2%
JAGUAR S-TYPE10,2%
LANCIA Y10,2%
LANCIA YPSILON10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
MAZDA 210,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MINI COUNTRYMAN10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI CARISMA10,2%
MITSUBISHI GRANDIS10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN PATROL10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL MERIVA10,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 40710,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
SEAT CORDOBA10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SMART FORTW0 COPUE MHD10,2%
SMART FORTWO10,2%
TOYOTA PRIUS10,2%
VAUXHALL INSIGNIA LIMOUSINE HB10,2%
VOLKSWAGEN BORA10,2%
VOLKSWAGEN CADDY10,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,2%
VOLKSWAGEN LUPO10,2%
VOLVO S4010,2%
VOLVO V5010,2%
VOLVO XC6010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)17828,1%
Medii (D)17627,8%
SUV9915,6%
Mici (B)7511,8%
Monovolume (MPV)558,7%
Mari și de lux (E)365,7%
Neclasificate71,1%
Mini (A)60,9%
Sport10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare60194,9%
Noi325,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină45571,9%
Benzină15424,3%
GPL132,1%
Hibrid111,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică59293,5%
Companie416,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break22435,4%
Berlină15324,2%
Berlină cu hayon13922,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10917,2%
Cabriolet40,6%
Cupeu40,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW15624,6%
75-109 kW29146,0%
110-149 kW14623,1%
150-219 kW304,7%
220 kW și peste101,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc314,9%
1000-1399 cmc7011,1%
1400-1599 cmc13922,0%
1600-1999 cmc32952,0%
2000-2999 cmc6310,0%
3000 cmc și peste10,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri

Fără martie 2021: fișierul DGPCI de radieri nu era pentru această lună.

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.