Înmatriculări în județul Neamț, martie 2021

Noi39

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare453

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 79 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 87 noidec 24: 689 rulate, prima înmatriculareian 25: 82 noiian 25: 612 rulate, prima înmatricularefeb 25: 80 noifeb 25: 752 rulate, prima înmatricularemar 25: 81 noimar 25: 776 rulate, prima înmatriculareapr 25: 90 noiapr 25: 727 rulate, prima înmatricularemai 25: 62 noimai 25: 751 rulate, prima înmatriculareiun 25: 83 noiiun 25: 778 rulate, prima înmatriculareiul 25: 112 noiiul 25: 744 rulate, prima înmatriculareaug 25: 121 noiaug 25: 696 rulate, prima înmatricularesep 25: 95 noisep 25: 726 rulate, prima înmatriculareoct 25: 109 noioct 25: 869 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 179 noidec 25: 732 rulate, prima înmatriculareian 26: 72 noiian 26: 634 rulate, prima înmatricularefeb 26: 64 noifeb 26: 754 rulate, prima înmatricularemar 26: 90 noimar 26: 711 rulate, prima înmatriculareapr 26: 65 noiapr 26: 649 rulate, prima înmatricularemai 26: 136 noimai 26: 683 rulate, prima înmatriculareiun 26: 117 noiiun 26: 621 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 683 rulate, prima înmatriculareaug 26: 73 noiaug 26: 646 rulate, prima înmatricularesep 26: 109 noisep 26: 670 rulate, prima înmatriculareoct 26: 127 noioct 26: 647 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479709
dec 2487689
ian 2582612
feb 2580752
mar 2581776
apr 2590727
mai 2562751
iun 2583778
iul 25112744
aug 25121696
sep 2595726
oct 25109869
nov 25108721
dec 25179732
ian 2672634
feb 2664754
mar 2690711
apr 2665649
mai 26136683
iun 26117621
iul 2667683
aug 2673646
sep 26109670
oct 26127647

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 1997: 1 rulate, prima înmatriculare1997: 2 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 11 rulate, prima înmatriculare2002: 20 rulate, prima înmatriculare2003: 20 rulate, prima înmatriculare2004: 25 rulate, prima înmatriculare2005: 46 rulate, prima înmatriculare2006: 52 rulate, prima înmatriculare2007: 51 rulate, prima înmatriculare2008: 39 rulate, prima înmatriculare2009: 22 rulate, prima înmatriculare2010: 33 rulate, prima înmatriculare2011: 26 rulate, prima înmatriculare2012: 18 rulate, prima înmatriculare2013: 23 rulate, prima înmatriculare2014: 16 rulate, prima înmatriculare2015: 7 rulate, prima înmatriculare2016: 11 rulate, prima înmatriculare2017: 14 rulate, prima înmatriculare2018: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 1 noi2019: 2 rulate, prima înmatriculare2020: 21 noi2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 17 noi< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199701
199702
199801
199902
200006
2001011
2002020
2003020
2004025
2005046
2006052
2007051
2008039
2009022
2010033
2011026
2012018
2013023
2014016
201507
2016011
2017014
201804
201912
2020211
2021170

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14830,1%
AUDI489,8%
FORD438,7%
BMW357,1%
OPEL255,1%
MERCEDES-BENZ234,7%
DACIA224,5%
SKODA193,9%
RENAULT153,0%
NISSAN132,6%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT132,6%
SUZUKI122,4%
TOYOTA122,4%
MAZDA81,6%
SEAT81,6%
HYUNDAI71,4%
VOLVO71,4%
FIAT61,2%
MITSUBISHI40,8%
HONDA30,6%
KIA30,6%
LANCIA30,6%
SUBARU30,6%
ALFA ROMEO20,4%
CHEVROLET20,4%
LAND ROVER20,4%
CITROEN10,2%
DAIHATSU10,2%
JAGUAR10,2%
SMART10,2%
TESLA10,2%
TRABANT10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF459,2%
VOLKSWAGEN PASSAT387,7%
AUDI A4224,5%
FORD FOCUS173,5%
BMW SERIA 3163,3%
VOLKSWAGEN TOURAN153,1%
DACIA DUSTER102,0%
OPEL ASTRA102,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN102,0%
DACIA SANDERO91,8%
Toate (138)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA FABIA91,8%
VOLKSWAGEN POLO91,8%
VOLKSWAGEN SHARAN91,8%
FORD FIESTA81,6%
AUDI A671,4%
NISSAN QASHQAI71,4%
SKODA OCTAVIA71,4%
AUDI Q561,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,2%
SUZUKI GRAND VITARA61,2%
AUDI A351,0%
BMW SERIA 151,0%
MAZDA 351,0%
SUZUKI VITARA51,0%
BMW SERIA 540,8%
BMW X140,8%
BMW X340,8%
FORD MONDEO40,8%
PEUGEOT 30740,8%
RENAULT MEGANE40,8%
TOYOTA RAV440,8%
VOLKSWAGEN CC40,8%
VOLKSWAGEN JETTA40,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,8%
DACIA LOGAN30,6%
HYUNDAI TUCSON30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,6%
MERCEDES-BENZ GLC30,6%
MERCEDES-BENZ ML30,6%
MITSUBISHI OUTLANDER30,6%
OPEL MERIVA30,6%
OPEL VECTRA30,6%
OPEL ZAFIRA30,6%
RENAULT ESPACE30,6%
RENAULT SCENIC30,6%
SEAT LEON30,6%
SUBARU FORESTER30,6%
TOYOTA PRIUS30,6%
VOLKSWAGEN CADDY30,6%
VOLVO XC6030,6%
ALFA ROMEO 14720,4%
AUDI A520,4%
AUDI Q320,4%
FIAT SEICENTO20,4%
FORD C-MAX20,4%
FORD GALAXY20,4%
FORD PUMA20,4%
FORD TRANSIT CUSTOM20,4%
HONDA ACCORD20,4%
LANCIA YPSILON20,4%
LAND ROVER FREELANDER20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,4%
MERCEDES-BENZ GLE20,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,4%
MERCEDES-BENZ VITO20,4%
NISSAN QASHQAI+220,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
OPEL CORSA20,4%
PEUGEOT 20620,4%
PEUGEOT 50820,4%
RENAULT CLIO20,4%
RENAULT KADJAR20,4%
SEAT ALTEA20,4%
SEAT IBIZA20,4%
SKODA YETI20,4%
TOYOTA C-HR20,4%
VOLKSWAGEN BORA20,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,4%
VOLVO XC9020,4%
AUDI A210,2%
AUDI A710,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q710,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW SERIA 710,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CHEVROLET MATIZ10,2%
CITROEN C510,2%
DAIHATSU TERIOS10,2%
FIAT 50010,2%
FIAT DOBLO10,2%
FIAT DUCATO10,2%
FIAT TIPO10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD KUGA10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD STREET KA10,2%
FORD TOURNEO COURIER10,2%
HONDA INSIGHT10,2%
HYUNDAI ATOS10,2%
HYUNDAI H110,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
JAGUAR XE10,2%
KIA CEED10,2%
KIA SPORTAGE10,2%
KIA XCEED10,2%
LANCIA PHEDRA10,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA CX-510,2%
MAZDA MX-3010,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN PATROL10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
PEUGEOT 10710,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 80710,2%
PEUGEOT BOXER10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SUZUKI SX410,2%
TESLA MODEL 310,2%
TOYOTA AURIS10,2%
TOYOTA AYGO10,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
TRABANT 1,1 N LIMOUSINE10,2%
VOLKSWAGEN EOS10,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN10,2%
VOLKSWAGEN TGUAN10,2%
VOLVO V4010,2%
VOLVO V5010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)13327,0%
SUV11423,2%
Medii (D)9819,9%
Monovolume (MPV)6012,2%
Mici (B)5110,4%
Mari și de lux (E)142,8%
Mini (A)112,2%
Utilitare61,2%
Neclasificate40,8%
Sport10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare45392,1%
Noi397,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină36273,6%
Benzină10922,2%
Hibrid163,3%
Electric20,4%
GPL20,4%
GNC/GNL10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică45091,5%
Companie428,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break21744,1%
Berlină cu hayon12224,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)7916,1%
Berlină6914,0%
Cabriolet40,8%
Cupeu10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11623,6%
75-109 kW26754,3%
110-149 kW8316,9%
150-219 kW234,7%
220 kW și peste10,2%
Necompletat20,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc204,1%
1000-1399 cmc5110,4%
1400-1599 cmc9519,3%
1600-1999 cmc26754,3%
2000-2999 cmc5711,6%
Necompletat20,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri

Fără martie 2021: fișierul DGPCI de radieri nu era pentru această lună.

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.