Înmatriculări în județul Giurgiu, martie 2021

Noi24

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare301

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 52 noinov 24: 222 rulate, prima înmatricularedec 24: 48 noidec 24: 232 rulate, prima înmatriculareian 25: 59 noiian 25: 196 rulate, prima înmatricularefeb 25: 51 noifeb 25: 263 rulate, prima înmatricularemar 25: 34 noimar 25: 246 rulate, prima înmatriculareapr 25: 38 noiapr 25: 272 rulate, prima înmatricularemai 25: 26 noimai 25: 224 rulate, prima înmatriculareiun 25: 29 noiiun 25: 244 rulate, prima înmatriculareiul 25: 68 noiiul 25: 311 rulate, prima înmatriculareaug 25: 102 noiaug 25: 303 rulate, prima înmatricularesep 25: 85 noisep 25: 268 rulate, prima înmatriculareoct 25: 57 noioct 25: 269 rulate, prima înmatricularenov 25: 54 noinov 25: 261 rulate, prima înmatricularedec 25: 117 noidec 25: 249 rulate, prima înmatriculareian 26: 27 noiian 26: 191 rulate, prima înmatricularefeb 26: 33 noifeb 26: 272 rulate, prima înmatricularemar 26: 39 noimar 26: 232 rulate, prima înmatriculareapr 26: 34 noiapr 26: 198 rulate, prima înmatricularemai 26: 33 noimai 26: 197 rulate, prima înmatriculareiun 26: 48 noiiun 26: 183 rulate, prima înmatriculareiul 26: 42 noiiul 26: 216 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 210 rulate, prima înmatricularesep 26: 48 noisep 26: 236 rulate, prima înmatriculareoct 26: 62 noioct 26: 202 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2452222
dec 2448232
ian 2559196
feb 2551263
mar 2534246
apr 2538272
mai 2526224
iun 2529244
iul 2568311
aug 25102303
sep 2585268
oct 2557269
nov 2554261
dec 25117249
ian 2627191
feb 2633272
mar 2639232
apr 2634198
mai 2633197
iun 2648183
iul 2642216
aug 2634210
sep 2648236
oct 2662202

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 1997: 2 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 14 rulate, prima înmatriculare2006: 33 rulate, prima înmatriculare2007: 32 rulate, prima înmatriculare2008: 22 rulate, prima înmatriculare2009: 17 rulate, prima înmatriculare2010: 23 rulate, prima înmatriculare2011: 24 rulate, prima înmatriculare2012: 19 rulate, prima înmatriculare2013: 14 rulate, prima înmatriculare2014: 11 rulate, prima înmatriculare2015: 8 rulate, prima înmatriculare2016: 10 rulate, prima înmatriculare2017: 20 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2020: 15 noi2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 9 noi< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199702
199700
199801
199903
200003
2001010
200203
2003010
2004013
2005014
2006033
2007032
2008022
2009017
2010023
2011024
2012019
2013014
2014011
201508
2016010
2017020
201803
201902
2020154
202190

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN8927,4%
BMW3510,8%
OPEL309,2%
SKODA278,3%
FORD226,8%
MERCEDES-BENZ195,8%
AUDI144,3%
DACIA134,0%
RENAULT134,0%
HYUNDAI92,8%
Toate (27)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT92,8%
KIA61,8%
NISSAN61,8%
SEAT61,8%
MAZDA41,2%
CITROEN30,9%
FIAT30,9%
SUZUKI30,9%
TOYOTA30,9%
CHEVROLET20,6%
JEEP20,6%
VOLVO20,6%
ALFA ROMEO10,3%
CHRYSLER10,3%
HONDA10,3%
LAND ROVER10,3%
MINI10,3%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT3510,8%
BMW SERIA 3185,6%
VOLKSWAGEN GOLF185,6%
SKODA OCTAVIA154,6%
OPEL ASTRA123,7%
FORD FOCUS103,1%
DACIA DUSTER82,5%
OPEL ZAFIRA82,5%
SKODA FABIA72,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER72,2%
Toate (110)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A461,9%
BMW SERIA 561,9%
VOLKSWAGEN TOURAN61,9%
AUDI A651,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E51,5%
VOLKSWAGEN CC51,5%
VOLKSWAGEN POLO51,5%
DACIA LOGAN41,2%
FORD MONDEO41,2%
FORD TRANSIT41,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C41,2%
NISSAN QASHQAI41,2%
OPEL CORSA41,2%
RENAULT CLIO41,2%
SEAT LEON41,2%
BMW SERIA 130,9%
HYUNDAI TUCSON30,9%
KIA SPORTAGE30,9%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,9%
RENAULT MEGANE30,9%
VOLKSWAGEN SHARAN30,9%
AUDI A320,6%
BMW SERIA 720,6%
BMW X120,6%
BMW X320,6%
CHEVROLET CAPTIVA20,6%
CITROEN C4 PICASSO20,6%
HYUNDAI I3020,6%
HYUNDAI KONA20,6%
KIA CEED20,6%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,6%
MERCEDES-BENZ GLC20,6%
OPEL MERIVA20,6%
PEUGEOT 50820,6%
PEUGEOT EXPERT20,6%
RENAULT LAGUNA20,6%
RENAULT SCENIC20,6%
SKODA SUPERB20,6%
TOYOTA LAND CRUISER20,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN20,6%
ALFA ROMEO GIULIA10,3%
AUDI A710,3%
BMW SERIA 410,3%
BMW X510,3%
CHRYSLER VOYAGER10,3%
CITROEN C410,3%
DACIA SANDERO10,3%
FIAT DOBLO10,3%
FIAT DUCATO10,3%
FIAT PUNTO10,3%
FORD FIESTA10,3%
FORD GRAND C-MAX10,3%
FORD KUGA10,3%
FORD PUMA10,3%
HONDA CIVIC10,3%
HYUNDAI I2010,3%
HYUNDAI SANTA FE10,3%
JEEP COMPASS10,3%
JEEP GRAND CHEROKEE10,3%
KIA PICANTO10,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,3%
MAZDA 510,3%
MAZDA 610,3%
MAZDA CX-3010,3%
MAZDA CX-510,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,3%
MERCEDES-BENZ CLS10,3%
MERCEDES-BENZ VITO10,3%
MINI COOPER10,3%
NISSAN MICRA10,3%
NISSAN X-TRAIL10,3%
OPEL INSIGNIA10,3%
OPEL TIGRA10,3%
OPEL VIVARO10,3%
PEUGEOT 20610,3%
PEUGEOT 20710,3%
PEUGEOT 300810,3%
PEUGEOT 30810,3%
PEUGEOT 60710,3%
RENAULT ESPACE10,3%
RENAULT KADJAR10,3%
SEAT ALHAMBRA10,3%
SEAT EXEO10,3%
SKODA KAMIQ10,3%
SKODA KODIAQ10,3%
SKODA RAPID10,3%
SUZUKI GRAND VITARA10,3%
SUZUKI SPLASH10,3%
SUZUKI VITARA10,3%
TOYOTA COROLLA10,3%
VOLKSWAGEN ARTEON10,3%
VOLKSWAGEN BORA10,3%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,3%
VOLKSWAGEN FOX10,3%
VOLKSWAGEN GOLF VARIANT10,3%
VOLKSWAGEN MULTIVAN10,3%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE10,3%
VOLKSWAGEN SCIROCCO10,3%
VOLVO S4010,3%
VOLVO XC6010,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)8526,2%
Medii (D)8124,9%
SUV4915,1%
Monovolume (MPV)4313,2%
Mici (B)3410,5%
Mari și de lux (E)226,8%
Utilitare51,5%
Mini (A)30,9%
Sport20,6%
Neclasificate10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare30192,6%
Noi247,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină22970,5%
Benzină8325,5%
Hibrid103,1%
GPL30,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică28888,6%
Companie3711,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break11836,3%
Berlină7222,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)7222,2%
Berlină cu hayon5717,5%
Cupeu51,5%
Cabriolet10,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW6921,2%
75-109 kW16851,7%
110-149 kW7021,5%
150-219 kW134,0%
220 kW și peste51,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc82,5%
1000-1399 cmc4212,9%
1400-1599 cmc8124,9%
1600-1999 cmc15447,4%
2000-2999 cmc3711,4%
3000 cmc și peste30,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri

Fără martie 2021: fișierul DGPCI de radieri nu era pentru această lună.

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.