Înmatriculări în județul Bihor, martie 2021

Noi87

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.076

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 141 noinov 24: 1.046 rulate, prima înmatricularedec 24: 128 noidec 24: 1.132 rulate, prima înmatriculareian 25: 159 noiian 25: 1.063 rulate, prima înmatricularefeb 25: 185 noifeb 25: 1.291 rulate, prima înmatricularemar 25: 140 noimar 25: 1.404 rulate, prima înmatriculareapr 25: 102 noiapr 25: 1.430 rulate, prima înmatricularemai 25: 100 noimai 25: 1.450 rulate, prima înmatriculareiun 25: 106 noiiun 25: 1.243 rulate, prima înmatriculareiul 25: 253 noiiul 25: 1.513 rulate, prima înmatriculareaug 25: 255 noiaug 25: 1.185 rulate, prima înmatricularesep 25: 185 noisep 25: 1.258 rulate, prima înmatriculareoct 25: 193 noioct 25: 1.295 rulate, prima înmatricularenov 25: 254 noinov 25: 1.164 rulate, prima înmatricularedec 25: 271 noidec 25: 927 rulate, prima înmatriculareian 26: 117 noiian 26: 935 rulate, prima înmatricularefeb 26: 130 noifeb 26: 1.235 rulate, prima înmatricularemar 26: 147 noimar 26: 1.285 rulate, prima înmatriculareapr 26: 151 noiapr 26: 1.126 rulate, prima înmatricularemai 26: 131 noimai 26: 913 rulate, prima înmatriculareiun 26: 195 noiiun 26: 1.051 rulate, prima înmatriculareiul 26: 146 noiiul 26: 1.116 rulate, prima înmatriculareaug 26: 132 noiaug 26: 978 rulate, prima înmatricularesep 26: 162 noisep 26: 1.047 rulate, prima înmatriculareoct 26: 237 noioct 26: 1.033 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241411.046
dec 241281.132
ian 251591.063
feb 251851.291
mar 251401.404
apr 251021.430
mai 251001.450
iun 251061.243
iul 252531.513
aug 252551.185
sep 251851.258
oct 251931.295
nov 252541.164
dec 25271927
ian 26117935
feb 261301.235
mar 261471.285
apr 261511.126
mai 26131913
iun 261951.051
iul 261461.116
aug 26132978
sep 261621.047
oct 262371.033

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 1997: 9 rulate, prima înmatriculare1997: 3 rulate, prima înmatriculare1998: 6 rulate, prima înmatriculare1999: 13 rulate, prima înmatriculare2000: 15 rulate, prima înmatriculare2001: 17 rulate, prima înmatriculare2002: 29 rulate, prima înmatriculare2003: 40 rulate, prima înmatriculare2004: 54 rulate, prima înmatriculare2005: 59 rulate, prima înmatriculare2006: 84 rulate, prima înmatriculare2007: 100 rulate, prima înmatriculare2008: 85 rulate, prima înmatriculare2009: 82 rulate, prima înmatriculare2010: 80 rulate, prima înmatriculare2011: 79 rulate, prima înmatriculare2012: 61 rulate, prima înmatriculare2013: 37 rulate, prima înmatriculare2014: 31 rulate, prima înmatriculare2015: 37 rulate, prima înmatriculare2016: 44 rulate, prima înmatriculare2017: 62 rulate, prima înmatriculare2018: 37 rulate, prima înmatriculare2019: 1 noi2019: 5 rulate, prima înmatriculare2020: 54 noi2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 32 noi2021: 2 rulate, prima înmatriculare< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199709
199703
199806
1999013
2000015
2001017
2002029
2003040
2004054
2005059
2006084
20070100
2008085
2009082
2010080
2011079
2012061
2013037
2014031
2015037
2016044
2017062
2018037
201915
2020545
2021322

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN30226,0%
AUDI11910,2%
BMW857,3%
FORD806,9%
OPEL766,5%
MERCEDES-BENZ746,4%
DACIA585,0%
SKODA544,6%
RENAULT363,1%
SUZUKI312,7%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN262,2%
MAZDA252,1%
SEAT252,1%
HYUNDAI242,1%
TOYOTA242,1%
PEUGEOT232,0%
VOLVO191,6%
MITSUBISHI110,9%
KIA100,9%
CITROEN90,8%
FIAT80,7%
JEEP70,6%
ALFA ROMEO60,5%
CHEVROLET50,4%
HONDA50,4%
LAND ROVER40,3%
SMART30,3%
JAGUAR20,2%
LANCIA20,2%
LEXUS20,2%
SSANGYONG20,2%
BENTLEY10,1%
MASERATI10,1%
MINI10,1%
PORSCHE10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%
SANTANA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF978,4%
VOLKSWAGEN PASSAT857,3%
AUDI A4585,0%
OPEL ASTRA403,4%
FORD FOCUS373,2%
BMW SERIA 3292,5%
SKODA OCTAVIA292,5%
DACIA DUSTER252,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN232,0%
AUDI A6221,9%
Toate (226)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN201,7%
VOLKSWAGEN SHARAN201,7%
VOLKSWAGEN TOURAN191,6%
AUDI A3181,6%
BMW SERIA 5171,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E171,5%
SKODA FABIA171,5%
SUZUKI GRAND VITARA171,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C151,3%
SEAT LEON151,3%
FORD KUGA110,9%
NISSAN QASHQAI110,9%
OPEL ZAFIRA110,9%
BMW X1100,9%
DACIA SANDERO100,9%
MAZDA 6100,9%
SUZUKI VITARA100,9%
VOLKSWAGEN POLO100,9%
VOLVO XC60100,9%
BMW SERIA 190,8%
BMW X390,8%
RENAULT LAGUNA90,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG90,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS80,7%
FORD GALAXY70,6%
MERCEDES-BENZ GLC70,6%
OPEL CORSA70,6%
VOLKSWAGEN JETTA70,6%
AUDI Q560,5%
FORD FIESTA60,5%
HYUNDAI TUCSON60,5%
NISSAN X-TRAIL60,5%
TOYOTA RAV460,5%
VOLKSWAGEN CADDY60,5%
VOLKSWAGEN CC60,5%
FORD MONDEO50,4%
FORD TRANSIT50,4%
MERCEDES-BENZ GLE50,4%
MITSUBISHI PAJERO50,4%
PEUGEOT 20650,4%
RENAULT ESPACE50,4%
RENAULT SCENIC50,4%
SEAT ALHAMBRA50,4%
AUDI A540,3%
HYUNDAI SANTA FE40,3%
KIA SPORTAGE40,3%
MAZDA 340,3%
MAZDA 540,3%
MITSUBISHI ASX40,3%
OPEL MERIVA40,3%
PEUGEOT 30740,3%
RENAULT CLIO40,3%
RENAULT MEGANE40,3%
SKODA SUPERB40,3%
TOYOTA AVENSIS40,3%
TOYOTA PRIUS40,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,3%
ALFA ROMEO 15930,3%
AUDI Q730,3%
BMW X530,3%
CHEVROLET CAPTIVA30,3%
DACIA DOKKER30,3%
FORD C-MAX30,3%
HYUNDAI I2030,3%
HYUNDAI I4030,3%
JEEP GRAND CHEROKEE30,3%
KIA CEED30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,3%
MERCEDES-BENZ CLS30,3%
NISSAN PATHFINDER30,3%
OPEL VECTRA30,3%
SEAT IBIZA30,3%
TOYOTA AYGO30,3%
TOYOTA C-HR30,3%
VOLVO XC9030,3%
ALFA ROMEO 14720,2%
AUDI Q320,2%
AUDI TT20,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW X620,2%
BMW X720,2%
CITROEN C420,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FIAT TIPO20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HYUNDAI IX3520,2%
HYUNDAI KONA20,2%
JEEP CHEROKEE20,2%
KIA SORENTO20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
MAZDA 220,2%
MAZDA CX-320,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
NISSAN JUKE20,2%
OPEL ANTARA20,2%
OPEL CROSSLAND20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 300820,2%
PEUGEOT 40720,2%
PEUGEOT 50820,2%
RENAULT KADJAR20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
SMART FORTWO20,2%
SUZUKI SAMURAI20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
VOLVO V6020,2%
VOLVO V7020,2%
ALFA ROMEO GIULIA10,1%
AUDI A810,1%
AUDI RS610,1%
AUDI RS710,1%
AUDI S810,1%
BENTLEY CONTINENTAL10,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW X410,1%
CHEVROLET LACETTI10,1%
CHEVROLET MATIZ10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN C810,1%
CITROEN DS510,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT 500X10,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT DUCATO10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TOURNEO CONNECT10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)30926,6%
SUV27823,9%
Medii (D)24220,8%
Monovolume (MPV)13311,4%
Mici (B)988,4%
Mari și de lux (E)685,8%
Mini (A)121,0%
Utilitare100,9%
Sport80,7%
Neclasificate50,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.07692,5%
Noi877,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină85573,5%
Benzină25521,9%
Hibrid383,3%
GPL110,9%
Electric40,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.02087,7%
Companie14312,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break56448,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)20417,5%
Berlină cu hayon19416,7%
Berlină18315,7%
Cupeu100,9%
Cabriolet80,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW23219,9%
75-109 kW55347,5%
110-149 kW30326,1%
150-219 kW574,9%
220 kW și peste151,3%
Necompletat30,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc322,8%
1000-1399 cmc1139,7%
1400-1599 cmc22819,6%
1600-1999 cmc62954,1%
2000-2999 cmc14812,7%
3000 cmc și peste90,8%
Necompletat40,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri

Fără martie 2021: fișierul DGPCI de radieri nu era pentru această lună.

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.