Înmatriculări MERCEDES-BENZ CLASA A, octombrie 2022

Noi12-73,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare163-14,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri209

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300nov 24: 5 noinov 24: 185 rulate, prima înmatricularedec 24: 21 noidec 24: 207 rulate, prima înmatriculareian 25: 13 noiian 25: 193 rulate, prima înmatricularefeb 25: 11 noifeb 25: 221 rulate, prima înmatricularemar 25: 19 noimar 25: 222 rulate, prima înmatriculareapr 25: 34 noiapr 25: 219 rulate, prima înmatricularemai 25: 26 noimai 25: 239 rulate, prima înmatriculareiun 25: 27 noiiun 25: 190 rulate, prima înmatriculareiul 25: 29 noiiul 25: 259 rulate, prima înmatriculareaug 25: 13 noiaug 25: 189 rulate, prima înmatricularesep 25: 16 noisep 25: 202 rulate, prima înmatriculareoct 25: 26 noioct 25: 218 rulate, prima înmatricularenov 25: 16 noinov 25: 216 rulate, prima înmatricularedec 25: 12 noidec 25: 179 rulate, prima înmatriculareian 26: 12 noiian 26: 175 rulate, prima înmatricularefeb 26: 6 noifeb 26: 169 rulate, prima înmatricularemar 26: 6 noimar 26: 198 rulate, prima înmatriculareapr 26: 4 noiapr 26: 167 rulate, prima înmatricularemai 26: 4 noimai 26: 159 rulate, prima înmatriculareiun 26: 4 noiiun 26: 170 rulate, prima înmatriculareiul 26: 7 noiiul 26: 176 rulate, prima înmatriculareaug 26: 8 noiaug 26: 177 rulate, prima înmatricularesep 26: 8 noisep 26: 192 rulate, prima înmatriculareoct 26: 10 noioct 26: 153 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 245185
dec 2421207
ian 2513193
feb 2511221
mar 2519222
apr 2534219
mai 2526239
iun 2527190
iul 2529259
aug 2513189
sep 2516202
oct 2526218
nov 2516216
dec 2512179
ian 2612175
feb 266169
mar 266198
apr 264167
mai 264159
iun 264170
iul 267176
aug 268177
sep 268192
oct 2610153

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015201998: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 6 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 19 rulate, prima înmatriculare2006: 15 rulate, prima înmatriculare2007: 16 rulate, prima înmatriculare2008: 10 rulate, prima înmatriculare2009: 5 rulate, prima înmatriculare2010: 6 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 6 rulate, prima înmatriculare2013: 8 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 3 rulate, prima înmatriculare2016: 7 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 2 rulate, prima înmatriculare2019: 7 rulate, prima înmatriculare2020: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 12 noi1998200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199802
199906
200006
200106
200208
200308
2004011
2005019
2006015
2007016
2008010
200905
201006
201102
201206
201308
201402
201503
201607
201702
201802
201907
202006
202100
2022120

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)175100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București2413,7%
Timiș105,7%
Bihor84,6%
Caraș-Severin84,6%
Mureș84,6%
Brașov74,0%
Hunedoara74,0%
Vrancea74,0%
Dolj63,4%
Iași63,4%
Toate (38)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Ilfov63,4%
Suceava63,4%
Bacău52,9%
Cluj52,9%
Prahova52,9%
Alba42,3%
Argeș42,3%
Constanța42,3%
Galați42,3%
Gorj42,3%
Neamț42,3%
Satu Mare42,3%
Dâmbovița31,7%
Maramureș31,7%
Olt31,7%
Sibiu31,7%
Arad21,1%
Bistrița-Năsăud21,1%
Botoșani21,1%
Harghita21,1%
Sălaj21,1%
Brăila10,6%
Buzău10,6%
Covasna10,6%
Ialomița10,6%
Teleorman10,6%
Vaslui10,6%
Vâlcea10,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare16393,1%
Noi126,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină8649,1%
Motorină8548,6%
Hibrid42,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică14884,6%
Companie2715,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break15890,3%
Berlină126,9%
Berlină cu hayon52,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW6637,7%
75-109 kW9051,4%
110-149 kW148,0%
150-219 kW10,6%
220 kW și peste42,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc2313,1%
1400-1599 cmc5632,0%
1600-1999 cmc9051,4%
2000-2999 cmc63,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare20799,0%
Export21,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.