Înmatriculări MAZDA, martie 2021

Noi141

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare619

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări552

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 150 noinov 24: 311 rulate, prima înmatricularedec 24: 150 noidec 24: 340 rulate, prima înmatriculareian 25: 151 noiian 25: 326 rulate, prima înmatricularefeb 25: 160 noifeb 25: 384 rulate, prima înmatricularemar 25: 193 noimar 25: 410 rulate, prima înmatriculareapr 25: 205 noiapr 25: 404 rulate, prima înmatricularemai 25: 182 noimai 25: 361 rulate, prima înmatriculareiun 25: 148 noiiun 25: 373 rulate, prima înmatriculareiul 25: 216 noiiul 25: 414 rulate, prima înmatriculareaug 25: 288 noiaug 25: 355 rulate, prima înmatricularesep 25: 119 noisep 25: 353 rulate, prima înmatriculareoct 25: 137 noioct 25: 371 rulate, prima înmatricularenov 25: 190 noinov 25: 360 rulate, prima înmatricularedec 25: 218 noidec 25: 309 rulate, prima înmatriculareian 26: 121 noiian 26: 280 rulate, prima înmatricularefeb 26: 145 noifeb 26: 319 rulate, prima înmatricularemar 26: 202 noimar 26: 330 rulate, prima înmatriculareapr 26: 260 noiapr 26: 265 rulate, prima înmatricularemai 26: 310 noimai 26: 236 rulate, prima înmatriculareiun 26: 576 noiiun 26: 274 rulate, prima înmatriculareiul 26: 136 noiiul 26: 253 rulate, prima înmatriculareaug 26: 86 noiaug 26: 240 rulate, prima înmatricularesep 26: 164 noisep 26: 257 rulate, prima înmatriculareoct 26: 236 noioct 26: 237 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24150311
dec 24150340
ian 25151326
feb 25160384
mar 25193410
apr 25205404
mai 25182361
iun 25148373
iul 25216414
aug 25288355
sep 25119353
oct 25137371
nov 25190360
dec 25218309
ian 26121280
feb 26145319
mar 26202330
apr 26260265
mai 26310236
iun 26576274
iul 26136253
aug 2686240
sep 26164257
oct 26236237

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1997: 1 rulate, prima înmatriculare1998: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 12 rulate, prima înmatriculare2004: 31 rulate, prima înmatriculare2005: 41 rulate, prima înmatriculare2006: 72 rulate, prima înmatriculare2007: 82 rulate, prima înmatriculare2008: 59 rulate, prima înmatriculare2009: 33 rulate, prima înmatriculare2010: 47 rulate, prima înmatriculare2011: 24 rulate, prima înmatriculare2012: 23 rulate, prima înmatriculare2013: 33 rulate, prima înmatriculare2014: 20 rulate, prima înmatriculare2015: 27 rulate, prima înmatriculare2016: 50 rulate, prima înmatriculare2017: 24 rulate, prima înmatriculare2018: 12 rulate, prima înmatriculare2019: 5 rulate, prima înmatriculare2020: 140 noi2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199701
199700
199802
199903
200002
200107
200207
2003012
2004031
2005041
2006072
2007082
2008059
2009033
2010047
2011024
2012023
2013033
2014020
2015027
2016050
2017024
2018012
201905
20201402
202110

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
320026,3%
616421,6%
CX-514418,9%
5547,1%
CX-30516,7%
2445,8%
CX-3405,3%
CX-7212,8%
MX-5131,7%
MX-3081,1%
Toate (20)
Modele: valoare, vehicule, cotă
PREMACY60,8%
MPV30,4%
32320,3%
62620,3%
Model necompletat20,3%
TRIBUTE20,3%
323P10,1%
DEMIO10,1%
RX-810,1%
XEDOS 910,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV26635,0%
Compacte (C)20226,6%
Medii (D)16621,8%
Monovolume (MPV)638,3%
Mici (B)455,9%
Sport141,8%
Neclasificate40,5%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București12516,4%
Arad415,4%
Timiș405,3%
Cluj395,1%
Brașov293,8%
Suceava293,8%
Iași273,6%
Bacău253,3%
Bihor253,3%
Mureș212,8%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Hunedoara192,5%
Prahova192,5%
Sibiu192,5%
Alba182,4%
Caraș-Severin182,4%
Constanța182,4%
Maramureș182,4%
Galați172,2%
Ilfov172,2%
Sălaj162,1%
Satu Mare162,1%
Argeș152,0%
Botoșani141,8%
Buzău121,6%
Vâlcea101,3%
Dolj91,2%
Teleorman91,2%
Bistrița-Năsăud81,1%
Brăila81,1%
Covasna81,1%
Dâmbovița81,1%
Neamț81,1%
Tulcea81,1%
Gorj70,9%
Harghita70,9%
Mehedinți70,9%
Călărași60,8%
Olt60,8%
Vrancea50,7%
Giurgiu40,5%
Ialomița30,4%
Vaslui20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare61981,4%
Noi14118,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină39051,3%
Benzină28737,8%
Hibrid749,7%
Electric81,1%
GPL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică66287,1%
Companie9812,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break37048,7%
Berlină cu hayon25433,4%
Berlină658,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)587,6%
Cabriolet131,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW7810,3%
75-109 kW39552,0%
110-149 kW27736,4%
150-219 kW20,3%
Necompletat81,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc466,1%
1400-1599 cmc18223,9%
1600-1999 cmc33343,8%
2000-2999 cmc19125,1%
Necompletat81,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri

Fără martie 2021: fișierul DGPCI de radieri nu era pentru această lună.

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.