Înmatriculări BMW SERIA 6, martie 2025

Noi0

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare21+61,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri6

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152025nov 24: 13 rulate, prima înmatricularedec 24: 11 rulate, prima înmatriculareian 25: 10 rulate, prima înmatricularefeb 25: 14 rulate, prima înmatricularemar 25: 21 rulate, prima înmatriculareapr 25: 24 rulate, prima înmatricularemai 25: 22 rulate, prima înmatriculareiun 25: 19 rulate, prima înmatriculareiul 25: 14 rulate, prima înmatriculareaug 25: 17 rulate, prima înmatricularesep 25: 11 rulate, prima înmatriculareoct 25: 11 rulate, prima înmatricularenov 25: 15 rulate, prima înmatricularedec 25: 9 rulate, prima înmatriculareian 26: 18 rulate, prima înmatricularefeb 26: 18 rulate, prima înmatricularemar 26: 22 rulate, prima înmatriculareapr 26: 13 rulate, prima înmatricularemai 26: 9 rulate, prima înmatriculareiun 26: 16 rulate, prima înmatriculareiul 26: 12 rulate, prima înmatriculareaug 26: 14 rulate, prima înmatricularesep 26: 10 rulate, prima înmatriculareoct 26: 12 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24013
dec 24011
ian 25010
feb 25014
mar 25021
apr 25024
mai 25022
iun 25019
iul 25014
aug 25017
sep 25011
oct 25011
nov 25015
dec 2509
ian 26018
feb 26018
mar 26022
apr 26013
mai 2609
iun 26016
iul 26012
aug 26014
sep 26010
oct 26012

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01232010: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 3 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare20102011201220132014201520162017201820192020202120222023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
201001
201100
201203
201302
201402
201501
201601
201701
201803
201903
202002
202100
202200
202302

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mari și de lux (E)21100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București419,0%
Brașov29,5%
Galați29,5%
Iași29,5%
Mureș29,5%
Bacău14,8%
Botoșani14,8%
Cluj14,8%
Gorj14,8%
Ilfov14,8%
Toate (14)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Mehedinți14,8%
Olt14,8%
Satu Mare14,8%
Sibiu14,8%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare21100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1885,7%
Benzină29,5%
Hibrid14,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1466,7%
Companie733,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină1885,7%
Cupeu314,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
110-149 kW419,0%
150-219 kW733,3%
220 kW și peste1047,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1600-1999 cmc419,0%
2000-2999 cmc1781,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export6100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.