Înmatriculări VOLKSWAGEN SHARAN, iulie 2022

Noi0

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare187-37,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri28

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250nov 24: 161 rulate, prima înmatricularedec 24: 155 rulate, prima înmatriculareian 25: 173 rulate, prima înmatricularefeb 25: 203 rulate, prima înmatricularemar 25: 200 rulate, prima înmatriculareapr 25: 228 rulate, prima înmatricularemai 25: 173 rulate, prima înmatriculareiun 25: 150 rulate, prima înmatriculareiul 25: 206 rulate, prima înmatriculareaug 25: 177 rulate, prima înmatricularesep 25: 172 rulate, prima înmatriculareoct 25: 217 rulate, prima înmatricularenov 25: 154 rulate, prima înmatricularedec 25: 170 rulate, prima înmatriculareian 26: 156 rulate, prima înmatricularefeb 26: 169 rulate, prima înmatricularemar 26: 176 rulate, prima înmatriculareapr 26: 173 rulate, prima înmatricularemai 26: 144 rulate, prima înmatriculareiun 26: 131 rulate, prima înmatriculareiul 26: 143 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 165 rulate, prima înmatricularesep 26: 142 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1 noioct 26: 155 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 240161
dec 240155
ian 250173
feb 250203
mar 250200
apr 250228
mai 250173
iun 250150
iul 250206
aug 250177
sep 250172
oct 250217
nov 250154
dec 250170
ian 260156
feb 260169
mar 260176
apr 260173
mai 260144
iun 260131
iul 260143
aug 261165
sep 260142
oct 261155

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520251998: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 16 rulate, prima înmatriculare2003: 14 rulate, prima înmatriculare2004: 20 rulate, prima înmatriculare2005: 17 rulate, prima înmatriculare2006: 20 rulate, prima înmatriculare2007: 22 rulate, prima înmatriculare2008: 11 rulate, prima înmatriculare2009: 6 rulate, prima înmatriculare2010: 8 rulate, prima înmatriculare2011: 12 rulate, prima înmatriculare2012: 8 rulate, prima înmatriculare2013: 6 rulate, prima înmatriculare2014: 4 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 5 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare1998199920002001200220032004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199802
199901
200001
2001010
2002016
2003014
2004020
2005017
2006020
2007022
2008011
200906
201008
2011012
201208
201306
201404
201501
201601
201705
201801
201901

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Monovolume (MPV)187100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Arad168,6%
Mureș158,0%
Timiș147,5%
Cluj105,3%
Bihor94,8%
Botoșani84,3%
Satu Mare84,3%
Sibiu84,3%
Brașov73,7%
Alba63,2%
Toate (36)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Prahova63,2%
Suceava63,2%
Bacău52,7%
Bistrița-Năsăud52,7%
Buzău52,7%
Caraș-Severin52,7%
Mehedinți52,7%
Vâlcea52,7%
București42,1%
Constanța42,1%
Hunedoara42,1%
Maramureș42,1%
Neamț42,1%
Harghita31,6%
Vrancea31,6%
Dâmbovița21,1%
Galați21,1%
Gorj21,1%
Ialomița21,1%
Iași21,1%
Tulcea21,1%
Vaslui21,1%
Argeș10,5%
Covasna10,5%
Dolj10,5%
Sălaj10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare187100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină187100,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică17794,7%
Companie105,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16387,2%
Break2412,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW42,1%
75-109 kW16688,8%
110-149 kW179,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1600-1999 cmc187100,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2485,7%
Export414,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.