Înmatriculări în județul Cluj, iulie 2022

Noi466-2,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.480-8,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri379

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.0002.500nov 24: 317 noinov 24: 1.374 rulate, prima înmatricularedec 24: 400 noidec 24: 1.412 rulate, prima înmatriculareian 25: 465 noiian 25: 1.373 rulate, prima înmatricularefeb 25: 366 noifeb 25: 1.644 rulate, prima înmatricularemar 25: 273 noimar 25: 1.498 rulate, prima înmatriculareapr 25: 322 noiapr 25: 1.598 rulate, prima înmatricularemai 25: 283 noimai 25: 1.590 rulate, prima înmatriculareiun 25: 302 noiiun 25: 1.536 rulate, prima înmatriculareiul 25: 546 noiiul 25: 1.729 rulate, prima înmatriculareaug 25: 445 noiaug 25: 1.481 rulate, prima înmatricularesep 25: 498 noisep 25: 1.501 rulate, prima înmatriculareoct 25: 512 noioct 25: 1.637 rulate, prima înmatricularenov 25: 529 noinov 25: 1.451 rulate, prima înmatricularedec 25: 705 noidec 25: 1.303 rulate, prima înmatriculareian 26: 249 noiian 26: 1.223 rulate, prima înmatricularefeb 26: 318 noifeb 26: 1.383 rulate, prima înmatricularemar 26: 495 noimar 26: 1.695 rulate, prima înmatriculareapr 26: 444 noiapr 26: 1.375 rulate, prima înmatricularemai 26: 528 noimai 26: 1.276 rulate, prima înmatriculareiun 26: 565 noiiun 26: 1.448 rulate, prima înmatriculareiul 26: 379 noiiul 26: 1.497 rulate, prima înmatriculareaug 26: 301 noiaug 26: 1.261 rulate, prima înmatricularesep 26: 311 noisep 26: 1.285 rulate, prima înmatriculareoct 26: 331 noioct 26: 1.241 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 243171.374
dec 244001.412
ian 254651.373
feb 253661.644
mar 252731.498
apr 253221.598
mai 252831.590
iun 253021.536
iul 255461.729
aug 254451.481
sep 254981.501
oct 255121.637
nov 255291.451
dec 257051.303
ian 262491.223
feb 263181.383
mar 264951.695
apr 264441.375
mai 265281.276
iun 265651.448
iul 263791.497
aug 263011.261
sep 263111.285
oct 263311.241

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500< 1998: 25 rulate, prima înmatriculare1998: 6 rulate, prima înmatriculare1999: 7 rulate, prima înmatriculare2000: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 13 rulate, prima înmatriculare2003: 30 rulate, prima înmatriculare2004: 48 rulate, prima înmatriculare2005: 62 rulate, prima înmatriculare2006: 87 rulate, prima înmatriculare2007: 102 rulate, prima înmatriculare2008: 104 rulate, prima înmatriculare2009: 114 rulate, prima înmatriculare2010: 104 rulate, prima înmatriculare2011: 131 rulate, prima înmatriculare2012: 99 rulate, prima înmatriculare2013: 85 rulate, prima înmatriculare2014: 70 rulate, prima înmatriculare2015: 63 rulate, prima înmatriculare2016: 73 rulate, prima înmatriculare2017: 64 rulate, prima înmatriculare2018: 82 rulate, prima înmatriculare2019: 48 rulate, prima înmatriculare2020: 17 rulate, prima înmatriculare2021: 25 noi2021: 24 rulate, prima înmatriculare2022: 441 noi2022: 5 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1998025
199806
199907
200007
2001010
2002013
2003030
2004048
2005062
2006087
20070102
20080104
20090114
20100104
20110131
2012099
2013085
2014070
2015063
2016073
2017064
2018082
2019048
2020017
20212524
20224415

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN30815,8%
RENAULT1638,4%
DACIA1608,2%
BMW1497,7%
AUDI1487,6%
FORD1206,2%
SKODA975,0%
MERCEDES-BENZ914,7%
TOYOTA683,5%
PEUGEOT613,1%
Toate (43)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI583,0%
NISSAN572,9%
VOLVO572,9%
OPEL532,7%
MAZDA442,3%
SUZUKI402,1%
SEAT351,8%
KIA321,6%
FIAT301,5%
CITROEN271,4%
MITSUBISHI180,9%
HONDA160,8%
JEEP140,7%
LAND ROVER140,7%
SMART140,7%
CHEVROLET90,5%
JAGUAR70,4%
PORSCHE70,4%
TESLA70,4%
MINI60,3%
SUBARU60,3%
DAIHATSU50,3%
SSANGYONG50,3%
CUPRA40,2%
ALFA ROMEO30,2%
CHRYSLER30,2%
INFINITI30,2%
LEXUS20,1%
CADILLAC10,1%
DR MOTOR10,1%
DS10,1%
LANCIA10,1%
SUNBEAM10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF824,2%
VOLKSWAGEN PASSAT703,6%
BMW SERIA 3532,7%
AUDI A4522,7%
DACIA DUSTER512,6%
FORD FOCUS452,3%
DACIA SANDERO412,1%
RENAULT MEGANE402,1%
DACIA SPRING382,0%
SKODA OCTAVIA351,8%
Toate (318)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN331,7%
NISSAN QASHQAI321,6%
BMW SERIA 5301,5%
RENAULT CLIO281,4%
RENAULT KADJAR261,3%
HYUNDAI TUCSON251,3%
FORD KUGA231,2%
DACIA LOGAN221,1%
FIAT 500221,1%
AUDI A6211,1%
KIA SPORTAGE211,1%
OPEL ASTRA211,1%
VOLKSWAGEN POLO211,1%
AUDI Q5201,0%
AUDI A3191,0%
RENAULT CAPTUR191,0%
RENAULT SCENIC180,9%
BMW X1170,9%
MAZDA 3170,9%
VOLVO XC60170,9%
BMW X3160,8%
SKODA SUPERB160,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS160,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C150,8%
SKODA FABIA150,8%
SKODA SCALA150,8%
SUZUKI GRAND VITARA140,7%
TOYOTA C-HR140,7%
VOLVO XC90140,7%
FORD FIESTA130,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E120,6%
SEAT IBIZA120,6%
TOYOTA RAV4120,6%
VOLKSWAGEN TOURAN120,6%
PEUGEOT 308110,6%
SEAT LEON110,6%
TOYOTA AURIS110,6%
BMW X4100,5%
MERCEDES-BENZ GLC100,5%
PEUGEOT 508100,5%
RENAULT ARKANA100,5%
SUZUKI VITARA100,5%
VOLKSWAGEN SHARAN100,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG100,5%
FORD PUMA90,5%
OPEL CORSA90,5%
PEUGEOT 300890,5%
VOLKSWAGEN UP90,5%
AUDI Q380,4%
BMW SERIA 180,4%
FORD MONDEO80,4%
JEEP COMPASS80,4%
MITSUBISHI ASX80,4%
OPEL INSIGNIA80,4%
TOYOTA YARIS CROSS80,4%
AUDI Q770,4%
MAZDA 670,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A70,4%
MERCEDES-BENZ ML70,4%
PEUGEOT 200870,4%
TOYOTA YARIS70,4%
VOLVO V6070,4%
AUDI A560,3%
FORD C-MAX60,3%
HONDA CIVIC60,3%
HYUNDAI IX3560,3%
LAND ROVER FREELANDER60,3%
MAZDA CX-3060,3%
MAZDA CX-560,3%
NISSAN JUKE60,3%
SMART FORTWO60,3%
SUZUKI SX460,3%
VOLKSWAGEN CADDY60,3%
VOLVO V4060,3%
DACIA LODGY50,3%
HONDA CR-V50,3%
HYUNDAI KONA50,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B50,3%
MERCEDES-BENZ GLE50,3%
NISSAN PATROL50,3%
PEUGEOT 20750,3%
PEUGEOT 500850,3%
RENAULT KOLEOS50,3%
SEAT ALTEA50,3%
TOYOTA COROLLA50,3%
TOYOTA PRIUS50,3%
BMW X540,2%
CITROEN C440,2%
CITROEN C4 PICASSO40,2%
CUPRA FORMENTOR40,2%
HYUNDAI BAYON40,2%
HYUNDAI I3040,2%
HYUNDAI IONIQ40,2%
JEEP GRAND CHEROKEE40,2%
KIA SORENTO40,2%
MAZDA CX-740,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S40,2%
MINI COOPER40,2%
NISSAN MICRA40,2%
NISSAN QASHQAI+240,2%
PORSCHE CAYENNE40,2%
RENAULT LAGUNA40,2%
SKODA KAMIQ40,2%
SMART FORFOUR40,2%
SUZUKI SAMURAI40,2%
VOLKSWAGEN CC40,2%
VOLKSWAGEN EOS40,2%
VOLKSWAGEN JETTA40,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,2%
AUDI Q230,2%
BMW SERIA 730,2%
CHEVROLET CAPTIVA30,2%
CITROEN C330,2%
CITROEN C530,2%
FORD FUSION30,2%
FORD GALAXY30,2%
FORD KA30,2%
HONDA HR-V30,2%
HYUNDAI I1030,2%
KIA XCEED30,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,2%
MERCEDES-BENZ CLS30,2%
MERCEDES-BENZ GLA30,2%
MITSUBISHI LANCER30,2%
MITSUBISHI OUTLANDER30,2%
NISSAN X-TRAIL30,2%
OPEL MERIVA30,2%
PEUGEOT 20630,2%
PEUGEOT 30730,2%
RENAULT TRAFIC30,2%
RENAULT ZOE30,2%
SEAT ALHAMBRA30,2%
SKODA KODIAQ30,2%
SKODA RAPID30,2%
SUBARU FORESTER30,2%
SUZUKI IGNIS30,2%
TESLA MODEL 330,2%
TESLA MODEL Y30,2%
VOLKSWAGEN ARTEON30,2%
VOLKSWAGEN BORA30,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV69335,6%
Compacte (C)39320,2%
Medii (D)27714,2%
Mici (B)22811,7%
Monovolume (MPV)1377,0%
Mini (A)1015,2%
Mari și de lux (E)874,5%
Sport120,6%
Neclasificate110,6%
Utilitare70,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.48076,1%
Noi46623,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1.12757,9%
Benzină48024,7%
Hibrid23312,0%
Electric763,9%
GPL301,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.54879,5%
Companie39820,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break78840,5%
Berlină cu hayon48124,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)37019,0%
Berlină25012,8%
Cabriolet341,7%
Cupeu231,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW39220,1%
75-109 kW80141,2%
110-149 kW53627,5%
150-219 kW1135,8%
220 kW și peste261,3%
Necompletat784,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc1608,2%
1000-1399 cmc22611,6%
1400-1599 cmc44823,0%
1600-1999 cmc81241,7%
2000-2999 cmc21411,0%
3000 cmc și peste100,5%
Necompletat763,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare35593,7%
Export225,8%
Înmatriculat pentru export20,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA6817,9%
VOLKSWAGEN5213,7%
FORD4511,9%
OPEL4110,8%
RENAULT307,9%
FIAT174,5%
AUDI164,2%
DAEWOO143,7%
PEUGEOT143,7%
BMW133,4%
Toate (34)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA102,6%
CITROEN92,4%
SEAT71,8%
JEEP61,6%
MERCEDES-BENZ61,6%
MAZDA51,3%
ALFA ROMEO30,8%
NISSAN30,8%
ROVER30,8%
SMART20,5%
SUZUKI20,5%
ARO10,3%
CHEVROLET10,3%
DAIHATSU10,3%
HONDA10,3%
HYUNDAI10,3%
KIA10,3%
LADA10,3%
LANCIA10,3%
LUAZ10,3%
MCC10,3%
MITSUBISHI10,3%
TOYOTA10,3%
VOLVO10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.