Înmatriculări în județul Caraș-Severin, iulie 2022

Noi54-6,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare529+1,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri147

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 40 noinov 24: 454 rulate, prima înmatricularedec 24: 80 noidec 24: 489 rulate, prima înmatriculareian 25: 69 noiian 25: 471 rulate, prima înmatricularefeb 25: 46 noifeb 25: 522 rulate, prima înmatricularemar 25: 42 noimar 25: 576 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 498 rulate, prima înmatricularemai 25: 43 noimai 25: 475 rulate, prima înmatriculareiun 25: 39 noiiun 25: 441 rulate, prima înmatriculareiul 25: 71 noiiul 25: 560 rulate, prima înmatriculareaug 25: 68 noiaug 25: 505 rulate, prima înmatricularesep 25: 41 noisep 25: 486 rulate, prima înmatriculareoct 25: 43 noioct 25: 587 rulate, prima înmatricularenov 25: 58 noinov 25: 504 rulate, prima înmatricularedec 25: 84 noidec 25: 413 rulate, prima înmatriculareian 26: 18 noiian 26: 388 rulate, prima înmatricularefeb 26: 29 noifeb 26: 441 rulate, prima înmatricularemar 26: 42 noimar 26: 477 rulate, prima înmatriculareapr 26: 21 noiapr 26: 396 rulate, prima înmatricularemai 26: 34 noimai 26: 400 rulate, prima înmatriculareiun 26: 48 noiiun 26: 415 rulate, prima înmatriculareiul 26: 45 noiiul 26: 430 rulate, prima înmatriculareaug 26: 29 noiaug 26: 419 rulate, prima înmatricularesep 26: 35 noisep 26: 400 rulate, prima înmatriculareoct 26: 50 noioct 26: 419 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2440454
dec 2480489
ian 2569471
feb 2546522
mar 2542576
apr 2530498
mai 2543475
iun 2539441
iul 2571560
aug 2568505
sep 2541486
oct 2543587
nov 2558504
dec 2584413
ian 2618388
feb 2629441
mar 2642477
apr 2621396
mai 2634400
iun 2648415
iul 2645430
aug 2629419
sep 2635400
oct 2650419

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 1998: 3 rulate, prima înmatriculare1998: 5 rulate, prima înmatriculare1999: 11 rulate, prima înmatriculare2000: 11 rulate, prima înmatriculare2001: 18 rulate, prima înmatriculare2002: 24 rulate, prima înmatriculare2003: 35 rulate, prima înmatriculare2004: 32 rulate, prima înmatriculare2005: 38 rulate, prima înmatriculare2006: 39 rulate, prima înmatriculare2007: 51 rulate, prima înmatriculare2008: 42 rulate, prima înmatriculare2009: 31 rulate, prima înmatriculare2010: 47 rulate, prima înmatriculare2011: 39 rulate, prima înmatriculare2012: 35 rulate, prima înmatriculare2013: 20 rulate, prima înmatriculare2014: 14 rulate, prima înmatriculare2015: 7 rulate, prima înmatriculare2016: 13 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 6 rulate, prima înmatriculare2019: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 2 noi2022: 52 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199803
199805
1999011
2000011
2001018
2002024
2003035
2004032
2005038
2006039
2007051
2008042
2009031
2010047
2011039
2012035
2013020
2014014
201507
2016013
201703
201806
201905
202000
202120
2022520

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11119,0%
BMW6611,3%
AUDI6110,5%
DACIA498,4%
FORD437,4%
RENAULT386,5%
OPEL295,0%
MERCEDES-BENZ223,8%
NISSAN183,1%
SEAT172,9%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA162,7%
MAZDA142,4%
PEUGEOT132,2%
SUZUKI122,1%
FIAT111,9%
HYUNDAI101,7%
CITROEN81,4%
MITSUBISHI71,2%
KIA61,0%
JEEP50,9%
VOLVO50,9%
CHEVROLET40,7%
HONDA20,3%
LAND ROVER20,3%
SMART20,3%
SSANGYONG20,3%
SUBARU20,3%
TOYOTA20,3%
ALFA ROMEO10,2%
CHRYSLER10,2%
DAEWOO10,2%
JAGUAR10,2%
LADA10,2%
LANCIA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF315,3%
VOLKSWAGEN PASSAT305,1%
AUDI A4274,6%
BMW SERIA 3223,8%
DACIA SANDERO183,1%
BMW SERIA 5172,9%
DACIA DUSTER172,9%
FORD FOCUS162,7%
BMW SERIA 1142,4%
AUDI A3132,2%
Toate (166)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A6111,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN101,7%
VOLKSWAGEN TOURAN101,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C91,5%
OPEL ASTRA91,5%
VOLKSWAGEN POLO91,5%
NISSAN QASHQAI81,4%
RENAULT MEGANE81,4%
FORD FIESTA71,2%
NISSAN X-TRAIL71,2%
SKODA FABIA71,2%
BMW X361,0%
RENAULT SCENIC61,0%
RENAULT TRAFIC61,0%
SEAT IBIZA61,0%
DACIA LOGAN50,9%
DACIA SPRING50,9%
FORD C-MAX50,9%
FORD MONDEO50,9%
HYUNDAI TUCSON50,9%
MAZDA 650,9%
SKODA OCTAVIA50,9%
VOLKSWAGEN SHARAN50,9%
BMW X140,7%
CITROEN C440,7%
FIAT PUNTO40,7%
OPEL CORSA40,7%
PEUGEOT 20640,7%
PEUGEOT 30740,7%
RENAULT CLIO40,7%
SEAT LEON40,7%
SUZUKI GRAND VITARA40,7%
VOLKSWAGEN JETTA40,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,7%
AUDI Q530,5%
DACIA LODGY30,5%
FIAT BRAVO30,5%
FORD GALAXY30,5%
JEEP COMPASS30,5%
KIA SPORTAGE30,5%
MAZDA 330,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,5%
MERCEDES-BENZ ML30,5%
OPEL VECTRA30,5%
OPEL VIVARO30,5%
RENAULT CAPTUR30,5%
RENAULT LAGUNA30,5%
SEAT ALTEA30,5%
AUDI A520,3%
AUDI Q720,3%
FORD ECOSPORT20,3%
JEEP CHEROKEE20,3%
MAZDA 520,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MERCEDES-BENZ GLC20,3%
MITSUBISHI PAJERO20,3%
MITSUBISHI PAJERO PININ20,3%
MITSUBISHI SPACE STAR20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
OPEL MERIVA20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
RENAULT MODUS20,3%
SEAT CORDOBA20,3%
SKODA SUPERB20,3%
SUBARU FORESTER20,3%
SUZUKI JIMNY20,3%
SUZUKI SX420,3%
SUZUKI VITARA20,3%
VOLKSWAGEN BORA20,3%
VOLKSWAGEN FOX20,3%
VOLVO V5020,3%
ALFA ROMEO 15910,2%
AUDI A110,2%
AUDI Q310,2%
AUDI S510,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X610,2%
CHEVROLET AVEO10,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CHEVROLET NUBIRA10,2%
CHEVROLET TRAX10,2%
CHRYSLER PT CRUISER10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C810,2%
CITROEN XSARA PICASSO10,2%
DACIA JOGGER10,2%
DAEWOO MATIZ10,2%
FIAT DOBLO10,2%
FIAT IDEA10,2%
FIAT LINEA10,2%
FIAT TIPO10,2%
FORD COUGAR10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD KUGA10,2%
FORD S-MAX10,2%
HONDA CR-V10,2%
HONDA JAZZ10,2%
HYUNDAI BAYON10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JAGUAR X-TYPE10,2%
KIA NIRO10,2%
KIA SORENTO10,2%
KIA VENGA10,2%
LADA NIVA10,2%
LANCIA LYBRA10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA CX-710,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MERCEDES-BENZ VANEO10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
NISSAN NOTE10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
NISSAN TERRANO II10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL FRONTERA10,2%
OPEL SIGNUM10,2%
PEUGEOT 10710,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 40710,2%
PEUGEOT 50810,2%
PEUGEOT 80710,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT LATITUDE10,2%
RENAULT TWINGO10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT EXEO10,2%
SKODA KAROQ10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)13723,5%
SUV13623,3%
Medii (D)11119,0%
Mici (B)8013,7%
Monovolume (MPV)6511,1%
Mari și de lux (E)356,0%
Mini (A)162,7%
Neclasificate10,2%
Sport10,2%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare52990,7%
Noi549,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină41270,7%
Benzină13823,7%
GPL183,1%
Hibrid81,4%
Electric71,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică55795,5%
Companie264,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break24441,9%
Berlină cu hayon13723,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10317,7%
Berlină8815,1%
Cabriolet91,5%
Cupeu20,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW15326,2%
75-109 kW28248,4%
110-149 kW12020,6%
150-219 kW183,1%
220 kW și peste30,5%
Necompletat71,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc335,7%
1000-1399 cmc6611,3%
1400-1599 cmc12120,8%
1600-1999 cmc28949,6%
2000-2999 cmc6511,1%
3000 cmc și peste20,3%
Necompletat71,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare13793,2%
Export106,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA3121,1%
VOLKSWAGEN2919,7%
FORD1812,2%
OPEL1510,2%
RENAULT128,2%
FIAT96,1%
DAEWOO64,1%
BMW53,4%
PEUGEOT42,7%
MERCEDES-BENZ32,0%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA32,0%
CITROEN21,4%
KIA21,4%
AUDI10,7%
CHEVROLET10,7%
HONDA10,7%
MAZDA10,7%
MITSUBISHI10,7%
SEAT10,7%
SUZUKI10,7%
VAUXHALL10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.