Înmatriculări în județul Maramureș, iulie 2022

Noi104-38,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare783-25,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri296

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 100 noinov 24: 776 rulate, prima înmatricularedec 24: 95 noidec 24: 884 rulate, prima înmatriculareian 25: 142 noiian 25: 866 rulate, prima înmatricularefeb 25: 121 noifeb 25: 990 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 989 rulate, prima înmatriculareapr 25: 84 noiapr 25: 1.019 rulate, prima înmatricularemai 25: 74 noimai 25: 1.020 rulate, prima înmatriculareiun 25: 71 noiiun 25: 959 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 946 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 814 rulate, prima înmatricularesep 25: 120 noisep 25: 862 rulate, prima înmatriculareoct 25: 95 noioct 25: 981 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 892 rulate, prima înmatricularedec 25: 191 noidec 25: 803 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 799 rulate, prima înmatricularefeb 26: 73 noifeb 26: 905 rulate, prima înmatricularemar 26: 82 noimar 26: 878 rulate, prima înmatriculareapr 26: 91 noiapr 26: 746 rulate, prima înmatricularemai 26: 108 noimai 26: 759 rulate, prima înmatriculareiun 26: 147 noiiun 26: 700 rulate, prima înmatriculareiul 26: 84 noiiul 26: 818 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 735 rulate, prima înmatricularesep 26: 107 noisep 26: 795 rulate, prima înmatriculareoct 26: 131 noioct 26: 820 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24100776
dec 2495884
ian 25142866
feb 25121990
mar 2589989
apr 25841.019
mai 25741.020
iun 2571959
iul 25183946
aug 25164814
sep 25120862
oct 2595981
nov 25108892
dec 25191803
ian 2651799
feb 2673905
mar 2682878
apr 2691746
mai 26108759
iun 26147700
iul 2684818
aug 2675735
sep 26107795
oct 26131820

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 1998: 13 rulate, prima înmatriculare1998: 4 rulate, prima înmatriculare1999: 11 rulate, prima înmatriculare2000: 11 rulate, prima înmatriculare2001: 14 rulate, prima înmatriculare2002: 20 rulate, prima înmatriculare2003: 31 rulate, prima înmatriculare2004: 20 rulate, prima înmatriculare2005: 64 rulate, prima înmatriculare2006: 51 rulate, prima înmatriculare2007: 58 rulate, prima înmatriculare2008: 74 rulate, prima înmatriculare2009: 57 rulate, prima înmatriculare2010: 54 rulate, prima înmatriculare2011: 54 rulate, prima înmatriculare2012: 43 rulate, prima înmatriculare2013: 46 rulate, prima înmatriculare2014: 35 rulate, prima înmatriculare2015: 34 rulate, prima înmatriculare2016: 16 rulate, prima înmatriculare2017: 26 rulate, prima înmatriculare2018: 23 rulate, prima înmatriculare2019: 16 rulate, prima înmatriculare2020: 6 rulate, prima înmatriculare2021: 9 noi2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 95 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1998013
199804
1999011
2000011
2001014
2002020
2003031
2004020
2005064
2006051
2007058
2008074
2009057
2010054
2011054
2012043
2013046
2014035
2015034
2016016
2017026
2018023
2019016
202006
202192
2022950

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15517,5%
AUDI10812,2%
DACIA748,3%
FORD718,0%
RENAULT525,9%
BMW485,4%
MERCEDES-BENZ455,1%
NISSAN323,6%
PEUGEOT303,4%
OPEL293,3%
Toate (39)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO262,9%
HYUNDAI252,8%
SKODA222,5%
SUZUKI212,4%
FIAT192,1%
TOYOTA192,1%
MAZDA161,8%
CITROEN151,7%
SEAT141,6%
KIA121,4%
MITSUBISHI111,2%
LAND ROVER70,8%
ALFA ROMEO60,7%
HONDA40,5%
JEEP40,5%
SSANGYONG30,3%
TESLA30,3%
MINI20,2%
PORSCHE20,2%
SAAB20,2%
SMART20,2%
CHEVROLET10,1%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
GMC10,1%
LANCIA10,1%
MASERATI10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4505,6%
VOLKSWAGEN GOLF404,5%
FORD FOCUS323,6%
DACIA DUSTER313,5%
VOLKSWAGEN PASSAT303,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN202,3%
AUDI A3192,1%
NISSAN QASHQAI192,1%
VOLKSWAGEN POLO192,1%
VOLVO XC60161,8%
Toate (237)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A6151,7%
BMW SERIA 3151,7%
RENAULT MEGANE151,7%
BMW X3131,5%
AUDI Q5121,4%
DACIA LOGAN121,4%
DACIA SANDERO121,4%
DACIA SPRING121,4%
SKODA OCTAVIA111,2%
VOLKSWAGEN TOURAN111,2%
FIAT PUNTO101,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C101,1%
RENAULT CLIO101,1%
SUZUKI GRAND VITARA101,1%
KIA SPORTAGE91,0%
FORD FIESTA80,9%
FORD KUGA70,8%
HYUNDAI TUCSON70,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E70,8%
RENAULT SCENIC70,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS70,8%
FORD C-MAX60,7%
FORD MONDEO60,7%
OPEL ASTRA60,7%
PEUGEOT 30860,7%
TOYOTA C-HR60,7%
ALFA ROMEO 15950,6%
AUDI A550,6%
BMW SERIA 150,6%
MAZDA 550,6%
MITSUBISHI ASX50,6%
OPEL CORSA50,6%
PEUGEOT 300850,6%
SEAT ALTEA50,6%
SEAT IBIZA50,6%
SKODA FABIA50,6%
VOLKSWAGEN EOS50,6%
BMW SERIA 540,5%
BMW X140,5%
CITROEN C440,5%
CITROEN C4 PICASSO40,5%
DACIA LODGY40,5%
HYUNDAI I3040,5%
HYUNDAI IX3540,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,5%
MERCEDES-BENZ ML40,5%
NISSAN X-TRAIL40,5%
RENAULT KADJAR40,5%
RENAULT KOLEOS40,5%
SUZUKI SX440,5%
TOYOTA RAV440,5%
VOLKSWAGEN SHARAN40,5%
AUDI Q330,3%
CITROEN C330,3%
FIAT 50030,3%
FORD S-MAX30,3%
MAZDA 230,3%
MAZDA 630,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,3%
PEUGEOT 50830,3%
TESLA MODEL 330,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,3%
AUDI A120,2%
BMW X520,2%
BMW X620,2%
CITROEN C220,2%
DACIA JOGGER20,2%
FIAT STILO20,2%
FORD B-MAX20,2%
FORD EDGE20,2%
FORD PUMA20,2%
HONDA JAZZ20,2%
HYUNDAI GALLOPER20,2%
HYUNDAI GETZ20,2%
HYUNDAI KONA20,2%
JEEP GRAND CHEROKEE20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ GLC20,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ20,2%
NISSAN JUKE20,2%
OPEL AGILA20,2%
OPEL ANTARA20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 20820,2%
PEUGEOT 30720,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT MASTER20,2%
RENAULT TWINGO20,2%
SAAB 9-320,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SMART FORTWO20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
SUZUKI VITARA20,2%
TOYOTA AURIS20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
VOLKSWAGEN BORA20,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,2%
VOLVO V6020,2%
VOLVO XC4020,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q710,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW X410,1%
CHEVROLET ORLANDO10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C510,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
DS DS710,1%
FIAT CROMA10,1%
FIAT DOBLO10,1%
FIAT DUCATO10,1%
FIAT PANDA10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD TRANSIT/TOURNEO10,1%
HONDA CR-V10,1%
HONDA HR-V10,1%
HYUNDAI ELANTRA10,1%
HYUNDAI I2010,1%
HYUNDAI IX2010,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
JEEP CHEROKEE10,1%
JEEP COMPASS10,1%
KIA SORENTO10,1%
KIA STINGER10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV28832,5%
Compacte (C)17720,0%
Medii (D)14316,1%
Mici (B)11212,6%
Monovolume (MPV)9110,3%
Mini (A)303,4%
Mari și de lux (E)303,4%
Sport70,8%
Utilitare70,8%
Neclasificate20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare78388,3%
Noi10411,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină66174,5%
Benzină14816,7%
Hibrid394,4%
Electric212,4%
GPL182,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică81892,2%
Companie697,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break38843,7%
Berlină cu hayon19522,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)17419,6%
Berlină10812,2%
Cabriolet141,6%
Cupeu80,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW21824,6%
75-109 kW40445,5%
110-149 kW20322,9%
150-219 kW353,9%
220 kW și peste60,7%
Necompletat212,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc414,6%
1000-1399 cmc9510,7%
1400-1599 cmc20222,8%
1600-1999 cmc42047,4%
2000-2999 cmc10612,0%
3000 cmc și peste20,2%
Necompletat212,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare26489,2%
Export3210,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN6321,3%
RENAULT4414,9%
FORD3511,8%
DACIA289,5%
OPEL279,1%
AUDI175,7%
MERCEDES-BENZ124,1%
FIAT113,7%
PEUGEOT113,7%
DAEWOO82,7%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA72,4%
BMW62,0%
CITROEN51,7%
LAND ROVER41,4%
TOYOTA41,4%
SEAT31,0%
CHEVROLET20,7%
ALFA ROMEO10,3%
HYUNDAI10,3%
MAZDA10,3%
MITSUBISHI10,3%
NISSAN10,3%
OLTCIT10,3%
ROVER10,3%
SUBARU10,3%
SUZUKI10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.