Înmatriculări SUBARU, septembrie 2022

Noi7+250,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare57-25,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări69+1,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri4

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080nov 24: 4 noinov 24: 34 rulate, prima înmatricularedec 24: 3 noidec 24: 39 rulate, prima înmatriculareian 25: 4 noiian 25: 38 rulate, prima înmatricularefeb 25: 5 noifeb 25: 49 rulate, prima înmatricularemar 25: 4 noimar 25: 38 rulate, prima înmatriculareapr 25: 15 noiapr 25: 45 rulate, prima înmatricularemai 25: 13 noimai 25: 46 rulate, prima înmatriculareiun 25: 12 noiiun 25: 40 rulate, prima înmatriculareiul 25: 17 noiiul 25: 48 rulate, prima înmatriculareaug 25: 22 noiaug 25: 38 rulate, prima înmatricularesep 25: 10 noisep 25: 34 rulate, prima înmatriculareoct 25: 15 noioct 25: 58 rulate, prima înmatricularenov 25: 11 noinov 25: 47 rulate, prima înmatricularedec 25: 8 noidec 25: 39 rulate, prima înmatriculareian 26: 7 noiian 26: 32 rulate, prima înmatricularefeb 26: 9 noifeb 26: 38 rulate, prima înmatricularemar 26: 10 noimar 26: 42 rulate, prima înmatriculareapr 26: 26 noiapr 26: 43 rulate, prima înmatricularemai 26: 19 noimai 26: 37 rulate, prima înmatriculareiun 26: 20 noiiun 26: 37 rulate, prima înmatriculareiul 26: 6 noiiul 26: 36 rulate, prima înmatriculareaug 26: 10 noiaug 26: 26 rulate, prima înmatricularesep 26: 11 noisep 26: 30 rulate, prima înmatriculareoct 26: 7 noioct 26: 29 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24434
dec 24339
ian 25438
feb 25549
mar 25438
apr 251545
mai 251346
iun 251240
iul 251748
aug 252238
sep 251034
oct 251558
nov 251147
dec 25839
ian 26732
feb 26938
mar 261042
apr 262643
mai 261937
iun 262037
iul 26636
aug 261026
sep 261130
oct 26729

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02461998: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 4 rulate, prima înmatriculare2006: 6 rulate, prima înmatriculare2007: 6 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 4 rulate, prima înmatriculare2010: 3 rulate, prima înmatriculare2011: 3 rulate, prima înmatriculare2012: 3 rulate, prima înmatriculare2013: 5 rulate, prima înmatriculare2015: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 2 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2021: 1 noi2022: 5 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare1998200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199802
199901
200003
200102
200201
200300
200403
200504
200606
200706
200801
200904
201003
201103
201203
201305
201400
201502
201602
201701
201802
201902
202010
202110
202251

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
FORESTER4062,5%
IMPREZA69,4%
XV69,4%
G3X JUSTY46,2%
LEGACY46,2%
OUTBACK23,1%
WRX23,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV4875,0%
Compacte (C)69,4%
Mici (B)46,2%
Medii (D)46,2%
Neclasificate23,1%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București1117,2%
Brașov57,8%
Iași57,8%
Arad46,2%
Covasna46,2%
Mureș46,2%
Alba34,7%
Bihor34,7%
Cluj34,7%
Dolj34,7%
Toate (23)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Timiș34,7%
Maramureș23,1%
Neamț23,1%
Sălaj23,1%
Sibiu23,1%
Bacău11,6%
Bistrița-Năsăud11,6%
Caraș-Severin11,6%
Harghita11,6%
Hunedoara11,6%
Mehedinți11,6%
Prahova11,6%
Vâlcea11,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare5789,1%
Noi710,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină3554,7%
Motorină2234,4%
Hibrid710,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică6093,8%
Companie46,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break5890,6%
Berlină69,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW46,2%
75-109 kW2843,8%
110-149 kW2640,6%
150-219 kW57,8%
220 kW și peste11,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc34,7%
1400-1599 cmc11,6%
1600-1999 cmc5382,8%
2000-2999 cmc710,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare250,0%
Export250,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.