Înmatriculări RENAULT, decembrie 2021

Noi977

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.282

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.778

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri820

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01.0002.0003.0004.0005.000nov 24: 625 noinov 24: 1.895 rulate, prima înmatricularedec 24: 1.589 noidec 24: 1.972 rulate, prima înmatriculareian 25: 726 noiian 25: 1.681 rulate, prima înmatricularefeb 25: 744 noifeb 25: 2.165 rulate, prima înmatricularemar 25: 532 noimar 25: 2.252 rulate, prima înmatriculareapr 25: 569 noiapr 25: 2.349 rulate, prima înmatricularemai 25: 631 noimai 25: 2.263 rulate, prima înmatriculareiun 25: 581 noiiun 25: 2.339 rulate, prima înmatriculareiul 25: 976 noiiul 25: 2.465 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1.018 noiaug 25: 2.107 rulate, prima înmatricularesep 25: 1.140 noisep 25: 2.255 rulate, prima înmatriculareoct 25: 906 noioct 25: 2.614 rulate, prima înmatricularenov 25: 1.021 noinov 25: 2.389 rulate, prima înmatricularedec 25: 2.638 noidec 25: 2.101 rulate, prima înmatriculareian 26: 255 noiian 26: 1.801 rulate, prima înmatricularefeb 26: 583 noifeb 26: 2.265 rulate, prima înmatricularemar 26: 454 noimar 26: 2.312 rulate, prima înmatriculareapr 26: 367 noiapr 26: 2.080 rulate, prima înmatricularemai 26: 389 noimai 26: 1.921 rulate, prima înmatriculareiun 26: 964 noiiun 26: 2.049 rulate, prima înmatriculareiul 26: 536 noiiul 26: 2.102 rulate, prima înmatriculareaug 26: 385 noiaug 26: 1.934 rulate, prima înmatricularesep 26: 671 noisep 26: 2.112 rulate, prima înmatriculareoct 26: 597 noioct 26: 2.032 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 246251.895
dec 241.5891.972
ian 257261.681
feb 257442.165
mar 255322.252
apr 255692.349
mai 256312.263
iun 255812.339
iul 259762.465
aug 251.0182.107
sep 251.1402.255
oct 259062.614
nov 251.0212.389
dec 252.6382.101
ian 262551.801
feb 265832.265
mar 264542.312
apr 263672.080
mai 263891.921
iun 269642.049
iul 265362.102
aug 263851.934
sep 266712.112
oct 265972.032

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000< 1997: 4 rulate, prima înmatriculare1999: 6 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 13 rulate, prima înmatriculare2002: 13 rulate, prima înmatriculare2003: 32 rulate, prima înmatriculare2004: 56 rulate, prima înmatriculare2005: 45 rulate, prima înmatriculare2006: 61 rulate, prima înmatriculare2007: 74 rulate, prima înmatriculare2008: 103 rulate, prima înmatriculare2009: 94 rulate, prima înmatriculare2010: 118 rulate, prima înmatriculare2011: 135 rulate, prima înmatriculare2012: 104 rulate, prima înmatriculare2013: 69 rulate, prima înmatriculare2014: 46 rulate, prima înmatriculare2015: 77 rulate, prima înmatriculare2016: 85 rulate, prima înmatriculare2017: 81 rulate, prima înmatriculare2018: 3 noi2018: 37 rulate, prima înmatriculare2019: 10 rulate, prima înmatriculare2020: 11 noi2020: 10 rulate, prima înmatriculare2021: 963 noi2021: 3 rulate, prima înmatriculare< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199704
199700
199800
199906
200006
2001013
2002013
2003032
2004056
2005045
2006061
2007074
20080103
2009094
20100118
20110135
20120104
2013069
2014046
2015077
2016085
2017081
2018337
2019010
20201110
20219633

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
MEGANE58525,9%
CLIO48321,4%
CAPTUR25311,2%
SCENIC1998,8%
ARKANA1235,4%
LAGUNA1195,3%
KADJAR893,9%
KOLEOS803,5%
ZOE683,0%
TRAFIC572,5%
Toate (24)
Modele: valoare, vehicule, cotă
TALISMAN522,3%
ESPACE401,8%
KANGOO371,6%
TWINGO221,0%
MODUS150,7%
MASTER90,4%
LATITUDE80,4%
FLUENCE70,3%
DUSTER40,2%
SYMBOL40,2%
1220,1%
20 TS10,0%
ALPINE 510,0%
VEL SATIS10,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)59426,3%
Mici (B)57025,2%
SUV54924,3%
Monovolume (MPV)33314,7%
Medii (D)1797,9%
Mini (A)221,0%
Utilitare90,4%
Neclasificate20,1%
Mari și de lux (E)10,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București50422,3%
Argeș1345,9%
Cluj1094,8%
Prahova1024,5%
Ilfov713,1%
Iași683,0%
Timiș662,9%
Brașov642,8%
Mureș622,7%
Dâmbovița612,7%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Dolj592,6%
Maramureș592,6%
Bacău562,5%
Bihor562,5%
Constanța532,3%
Sibiu502,2%
Hunedoara482,1%
Galați472,1%
Brăila431,9%
Gorj421,9%
Harghita411,8%
Suceava401,8%
Alba391,7%
Vâlcea391,7%
Buzău321,4%
Arad311,4%
Satu Mare301,3%
Olt251,1%
Vrancea251,1%
Călărași231,0%
Botoșani210,9%
Mehedinți210,9%
Giurgiu190,8%
Caraș-Severin180,8%
Neamț180,8%
Sălaj170,8%
Vaslui170,8%
Covasna150,7%
Teleorman100,4%
Bistrița-Năsăud90,4%
Tulcea90,4%
Ialomița60,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.28256,8%
Noi97743,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1.09248,3%
Benzină76734,0%
Hibrid25611,3%
GPL763,4%
Electric683,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.62371,8%
Companie63628,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon1.24755,2%
Break51622,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)23810,5%
Berlină22910,1%
Cabriolet200,9%
Cupeu90,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW88339,1%
75-109 kW1.09648,5%
110-149 kW2109,3%
150-219 kW10,0%
220 kW și peste10,0%
Necompletat683,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc45120,0%
1000-1399 cmc41218,2%
1400-1599 cmc90039,8%
1600-1999 cmc40818,1%
2000-2999 cmc200,9%
Necompletat683,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare43352,8%
Export38146,5%
Înmatriculat pentru export60,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.