Înmatriculări în județul Covasna, decembrie 2021

Noi48

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare190

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri80

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 37 noinov 24: 312 rulate, prima înmatricularedec 24: 47 noidec 24: 266 rulate, prima înmatriculareian 25: 52 noiian 25: 287 rulate, prima înmatricularefeb 25: 60 noifeb 25: 377 rulate, prima înmatricularemar 25: 55 noimar 25: 387 rulate, prima înmatriculareapr 25: 44 noiapr 25: 361 rulate, prima înmatricularemai 25: 38 noimai 25: 419 rulate, prima înmatriculareiun 25: 35 noiiun 25: 400 rulate, prima înmatriculareiul 25: 78 noiiul 25: 362 rulate, prima înmatriculareaug 25: 72 noiaug 25: 354 rulate, prima înmatricularesep 25: 62 noisep 25: 369 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 370 rulate, prima înmatricularenov 25: 48 noinov 25: 324 rulate, prima înmatricularedec 25: 91 noidec 25: 269 rulate, prima înmatriculareian 26: 23 noiian 26: 314 rulate, prima înmatricularefeb 26: 48 noifeb 26: 403 rulate, prima înmatricularemar 26: 35 noimar 26: 376 rulate, prima înmatriculareapr 26: 35 noiapr 26: 295 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 273 rulate, prima înmatriculareiun 26: 61 noiiun 26: 296 rulate, prima înmatriculareiul 26: 38 noiiul 26: 323 rulate, prima înmatriculareaug 26: 46 noiaug 26: 268 rulate, prima înmatricularesep 26: 51 noisep 26: 273 rulate, prima înmatriculareoct 26: 44 noioct 26: 258 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2437312
dec 2447266
ian 2552287
feb 2560377
mar 2555387
apr 2544361
mai 2538419
iun 2535400
iul 2578362
aug 2572354
sep 2562369
oct 2567370
nov 2548324
dec 2591269
ian 2623314
feb 2648403
mar 2635376
apr 2635295
mai 2635273
iun 2661296
iul 2638323
aug 2646268
sep 2651273
oct 2644258

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040501997: 1 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 12 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 10 rulate, prima înmatriculare2006: 11 rulate, prima înmatriculare2007: 24 rulate, prima înmatriculare2008: 20 rulate, prima înmatriculare2009: 10 rulate, prima înmatriculare2010: 11 rulate, prima înmatriculare2011: 18 rulate, prima înmatriculare2012: 13 rulate, prima înmatriculare2013: 8 rulate, prima înmatriculare2014: 5 rulate, prima înmatriculare2015: 8 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 7 rulate, prima înmatriculare2018: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 47 noi1997199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199701
199801
199901
200002
200103
200206
2003012
200409
2005010
2006011
2007024
2008020
2009010
2010011
2011018
2012013
201308
201405
201508
201603
201707
201804
201902
202011
2021470

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4920,6%
DACIA3514,7%
OPEL229,2%
BMW177,1%
FORD177,1%
SKODA177,1%
RENAULT156,3%
NISSAN114,6%
AUDI104,2%
SEAT83,4%
Toate (26)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA62,5%
SUZUKI52,1%
TOYOTA52,1%
MERCEDES-BENZ41,7%
MITSUBISHI41,7%
DAIHATSU20,8%
HYUNDAI20,8%
ALFA ROMEO10,4%
FIAT10,4%
KIA10,4%
LAND ROVER10,4%
MINI10,4%
PEUGEOT10,4%
SSANGYONG10,4%
SUBARU10,4%
VOLVO10,4%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF156,3%
OPEL ASTRA125,0%
DACIA DUSTER104,2%
DACIA SANDERO104,2%
VOLKSWAGEN POLO93,8%
SKODA OCTAVIA83,4%
DACIA LOGAN72,9%
NISSAN QASHQAI72,9%
AUDI A462,5%
FORD FOCUS62,5%
Toate (95)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT62,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN62,5%
BMW SERIA 352,1%
BMW X352,1%
DACIA SPRING52,1%
OPEL CORSA52,1%
FORD FIESTA41,7%
SKODA FABIA41,7%
SUZUKI GRAND VITARA41,7%
VOLKSWAGEN SHARAN41,7%
BMW SERIA 531,3%
DACIA LODGY31,3%
FORD GALAXY31,3%
MITSUBISHI OUTLANDER31,3%
RENAULT SCENIC31,3%
SEAT IBIZA31,3%
AUDI A320,8%
BMW SERIA 120,8%
DAIHATSU TERIOS20,8%
FORD ECOSPORT20,8%
NISSAN MICRA20,8%
RENAULT CAPTUR20,8%
RENAULT CLIO20,8%
RENAULT MEGANE20,8%
RENAULT TRAFIC20,8%
SEAT LEON20,8%
SKODA ROOMSTER20,8%
SKODA SCALA20,8%
VOLKSWAGEN FOX20,8%
ALFA ROMEO 15910,4%
AUDI Q310,4%
AUDI Q510,4%
BMW X110,4%
BMW X610,4%
FIAT PANDA10,4%
FORD KUGA10,4%
FORD MONDEO10,4%
HYUNDAI I3010,4%
HYUNDAI KONA10,4%
KIA XCEED10,4%
LAND ROVER FREELANDER10,4%
MAZDA 210,4%
MAZDA 310,4%
MAZDA 510,4%
MAZDA 610,4%
MAZDA CX-510,4%
MAZDA MX-510,4%
MERCEDES-BENZ CLA10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,4%
MERCEDES-BENZ ML10,4%
MINI COUNTRYMAN10,4%
MITSUBISHI ASX10,4%
NISSAN INTERSTAR10,4%
NISSAN NOTE10,4%
OPEL GRANDLAND10,4%
OPEL MOKKA10,4%
OPEL MOVANO10,4%
OPEL VECTRA10,4%
OPEL ZAFIRA10,4%
PEUGEOT 300810,4%
RENAULT ARKANA10,4%
RENAULT ESPACE10,4%
RENAULT MASTER10,4%
RENAULT MODUS10,4%
SEAT ALTEA10,4%
SEAT ARONA10,4%
SEAT ATECA10,4%
SKODA YETI10,4%
SSANGYONG TIVOLI10,4%
SUBARU FORESTER10,4%
SUZUKI VITARA10,4%
TOYOTA AURIS10,4%
TOYOTA AYGO10,4%
TOYOTA C-HR10,4%
TOYOTA RAV410,4%
TOYOTA YARIS10,4%
VOLKSWAGEN CADDY10,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,4%
VOLKSWAGEN JETTA10,4%
VOLKSWAGEN T-CROSS10,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,4%
VOLKSWAGEN TOURAN10,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,4%
VOLVO V4010,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV6728,2%
Compacte (C)5623,5%
Mici (B)5221,8%
Monovolume (MPV)2610,9%
Medii (D)218,8%
Mini (A)93,8%
Mari și de lux (E)31,3%
Utilitare31,3%
Sport10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare19079,8%
Noi4820,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină14058,8%
Benzină7431,1%
GPL125,0%
Hibrid72,9%
Electric52,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică21992,0%
Companie198,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break9740,8%
Berlină cu hayon6728,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)4920,6%
Berlină229,2%
Cabriolet31,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW8736,6%
75-109 kW10443,7%
110-149 kW3615,1%
150-219 kW52,1%
220 kW și peste10,4%
Necompletat52,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc3414,3%
1000-1399 cmc3916,4%
1400-1599 cmc4719,7%
1600-1999 cmc10242,9%
2000-2999 cmc114,6%
Necompletat52,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5973,8%
Export2126,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA1620,0%
OPEL1518,8%
VOLKSWAGEN1113,8%
RENAULT78,8%
SKODA56,2%
DAEWOO45,0%
BMW33,8%
FIAT33,8%
AUDI22,5%
FORD22,5%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI22,5%
KIA11,2%
LANCIA11,2%
MERCEDES-BENZ11,2%
MITSUBISHI11,2%
NISSAN11,2%
PEUGEOT11,2%
ROVER11,2%
SAAB11,2%
SEAT11,2%
VOLVO11,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.