Înmatriculări în județul Teleorman, decembrie 2021

Noi44

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare273

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri50

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 45 noinov 24: 276 rulate, prima înmatricularedec 24: 46 noidec 24: 273 rulate, prima înmatriculareian 25: 84 noiian 25: 261 rulate, prima înmatricularefeb 25: 66 noifeb 25: 234 rulate, prima înmatricularemar 25: 34 noimar 25: 304 rulate, prima înmatriculareapr 25: 33 noiapr 25: 347 rulate, prima înmatricularemai 25: 24 noimai 25: 221 rulate, prima înmatriculareiun 25: 24 noiiun 25: 260 rulate, prima înmatriculareiul 25: 60 noiiul 25: 329 rulate, prima înmatriculareaug 25: 71 noiaug 25: 269 rulate, prima înmatricularesep 25: 72 noisep 25: 308 rulate, prima înmatriculareoct 25: 44 noioct 25: 341 rulate, prima înmatricularenov 25: 56 noinov 25: 291 rulate, prima înmatricularedec 25: 98 noidec 25: 257 rulate, prima înmatriculareian 26: 28 noiian 26: 230 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 265 rulate, prima înmatricularemar 26: 33 noimar 26: 286 rulate, prima înmatriculareapr 26: 35 noiapr 26: 211 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 219 rulate, prima înmatriculareiun 26: 37 noiiun 26: 212 rulate, prima înmatriculareiul 26: 32 noiiul 26: 235 rulate, prima înmatriculareaug 26: 42 noiaug 26: 244 rulate, prima înmatricularesep 26: 36 noisep 26: 248 rulate, prima înmatriculareoct 26: 46 noioct 26: 235 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2445276
dec 2446273
ian 2584261
feb 2566234
mar 2534304
apr 2533347
mai 2524221
iun 2524260
iul 2560329
aug 2571269
sep 2572308
oct 2544341
nov 2556291
dec 2598257
ian 2628230
feb 2625265
mar 2633286
apr 2635211
mai 2635219
iun 2637212
iul 2632235
aug 2642244
sep 2636248
oct 2646235

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040501998: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 15 rulate, prima înmatriculare2005: 27 rulate, prima înmatriculare2006: 25 rulate, prima înmatriculare2007: 20 rulate, prima înmatriculare2008: 27 rulate, prima înmatriculare2009: 26 rulate, prima înmatriculare2010: 14 rulate, prima înmatriculare2011: 15 rulate, prima înmatriculare2012: 14 rulate, prima înmatriculare2013: 14 rulate, prima înmatriculare2014: 10 rulate, prima înmatriculare2015: 9 rulate, prima înmatriculare2016: 13 rulate, prima înmatriculare2017: 7 rulate, prima înmatriculare2018: 8 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2020: 4 noi2021: 40 noi2021: 3 rulate, prima înmatriculare199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199802
199902
200003
200103
200206
200308
2004015
2005027
2006025
2007020
2008027
2009026
2010014
2011015
2012014
2013014
2014010
201509
2016013
201707
201808
201902
202040
2021403

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN7022,1%
DACIA3511,0%
BMW309,5%
OPEL299,1%
AUDI226,9%
FORD216,6%
SKODA206,3%
SEAT123,8%
RENAULT103,2%
MERCEDES-BENZ92,8%
Toate (31)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT92,8%
CITROEN72,2%
NISSAN72,2%
KIA61,9%
HYUNDAI41,3%
LAND ROVER30,9%
TOYOTA30,9%
VOLVO30,9%
CHEVROLET20,6%
FERRARI20,6%
MAZDA20,6%
MITSUBISHI20,6%
DAIHATSU10,3%
FIAT10,3%
INFINITI10,3%
JEEP10,3%
LEXUS10,3%
MINI10,3%
PORSCHE10,3%
SSANGYONG10,3%
VAUXHALL10,3%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF216,6%
VOLKSWAGEN PASSAT206,3%
DACIA LOGAN185,7%
BMW SERIA 3144,4%
AUDI A4123,8%
DACIA SANDERO113,5%
SKODA OCTAVIA113,5%
FORD FOCUS92,8%
VOLKSWAGEN TOURAN82,5%
AUDI A672,2%
Toate (109)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 572,2%
CITROEN C551,6%
NISSAN QASHQAI51,6%
OPEL ASTRA51,6%
OPEL CORSA51,6%
OPEL VECTRA51,6%
RENAULT MEGANE51,6%
SEAT IBIZA51,6%
SKODA FABIA51,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E41,3%
OPEL ZAFIRA41,3%
VOLKSWAGEN JETTA41,3%
DACIA DUSTER30,9%
FORD C-MAX30,9%
FORD FIESTA30,9%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE30,9%
OPEL INSIGNIA30,9%
PEUGEOT 50830,9%
SEAT LEON30,9%
SKODA SUPERB30,9%
VOLKSWAGEN BORA30,9%
VOLKSWAGEN CADDY30,9%
BMW X120,6%
BMW X320,6%
BMW X520,6%
BMW X620,6%
DACIA LODGY20,6%
FORD KUGA20,6%
KIA CEED20,6%
KIA SORENTO20,6%
KIA SPORTAGE20,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,6%
MITSUBISHI PAJERO20,6%
OPEL ANTARA20,6%
OPEL CROSSLAND20,6%
PEUGEOT 30720,6%
SEAT ALTEA20,6%
VOLKSWAGEN CC20,6%
VOLKSWAGEN POLO20,6%
VOLKSWAGEN SHARAN20,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN20,6%
VOLVO V4020,6%
AUDI A510,3%
AUDI Q310,3%
AUDI Q510,3%
BMW SERIA 710,3%
CHEVROLET CAPTIVA10,3%
CHEVROLET KALOS10,3%
CITROEN BERLINGO10,3%
CITROEN XSARA PICASSO10,3%
DACIA SPRING10,3%
DAIHATSU SIRION10,3%
FERRARI F8 SPIDER10,3%
FERRARI SF9010,3%
FIAT STILO10,3%
FORD GALAXY10,3%
FORD MONDEO10,3%
FORD S-MAX10,3%
FORD TRANSIT10,3%
HYUNDAI ELANTRA10,3%
HYUNDAI I3010,3%
HYUNDAI IX3510,3%
HYUNDAI TUCSON10,3%
INFINITI Q5010,3%
JEEP CHEROKEE10,3%
LEXUS UX10,3%
MAZDA CX-510,3%
MAZDA CX-710,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,3%
MERCEDES-BENZ GLC10,3%
MERCEDES-BENZ GLE10,3%
MINI COOPER10,3%
NISSAN PRIMASTAR10,3%
NISSAN QASHQAI+210,3%
OPEL AGILA10,3%
OPEL COMBO10,3%
OPEL FRONTERA10,3%
PEUGEOT 200810,3%
PEUGEOT 20610,3%
PEUGEOT 40710,3%
PEUGEOT EXPERT10,3%
PORSCHE CAYENNE10,3%
RENAULT ARKANA10,3%
RENAULT KANGOO10,3%
RENAULT LAGUNA10,3%
RENAULT SCENIC10,3%
RENAULT TRAFIC10,3%
SEAT ALHAMBRA10,3%
SEAT TOLEDO10,3%
SKODA YETI10,3%
SSANGYONG ACTYON10,3%
TOYOTA AURIS10,3%
TOYOTA AYGO10,3%
TOYOTA RAV410,3%
VAUXHALL INSIGNIA LIMOUSINE HB10,3%
VOLKSWAGEN EOS10,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,3%
VOLVO C3010,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)7624,0%
Medii (D)7222,7%
Mici (B)5316,7%
SUV5316,7%
Monovolume (MPV)3611,4%
Mari și de lux (E)196,0%
Mini (A)30,9%
Neclasificate20,6%
Sport20,6%
Utilitare10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare27386,1%
Noi4413,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină21668,1%
Benzină6620,8%
GPL216,6%
Hibrid123,8%
Electric20,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică29593,1%
Companie226,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break10633,4%
Berlină9429,7%
Berlină cu hayon5818,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)5216,4%
Cupeu41,3%
Cabriolet30,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW7423,3%
75-109 kW15448,6%
110-149 kW7323,0%
150-219 kW92,8%
220 kW și peste51,6%
Necompletat20,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc309,5%
1000-1399 cmc309,5%
1400-1599 cmc5918,6%
1600-1999 cmc16150,8%
2000-2999 cmc319,8%
3000 cmc și peste41,3%
Necompletat20,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2754,0%
Export2346,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA714,0%
OPEL714,0%
AUDI612,0%
BMW612,0%
MERCEDES-BENZ48,0%
DAEWOO36,0%
FORD36,0%
VOLKSWAGEN36,0%
JEEP24,0%
CITROEN12,0%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI12,0%
KIA12,0%
MASERATI12,0%
PORSCHE12,0%
RENAULT12,0%
SEAT12,0%
SKODA12,0%
VOLVO12,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.