Înmatriculări în județul Ialomița, decembrie 2021

Noi36

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare224

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri83

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 36 noinov 24: 223 rulate, prima înmatricularedec 24: 35 noidec 24: 222 rulate, prima înmatriculareian 25: 46 noiian 25: 185 rulate, prima înmatricularefeb 25: 40 noifeb 25: 228 rulate, prima înmatricularemar 25: 35 noimar 25: 301 rulate, prima înmatriculareapr 25: 37 noiapr 25: 268 rulate, prima înmatricularemai 25: 35 noimai 25: 245 rulate, prima înmatriculareiun 25: 31 noiiun 25: 205 rulate, prima înmatriculareiul 25: 51 noiiul 25: 262 rulate, prima înmatriculareaug 25: 69 noiaug 25: 263 rulate, prima înmatricularesep 25: 47 noisep 25: 265 rulate, prima înmatriculareoct 25: 38 noioct 25: 264 rulate, prima înmatricularenov 25: 43 noinov 25: 277 rulate, prima înmatricularedec 25: 85 noidec 25: 214 rulate, prima înmatriculareian 26: 21 noiian 26: 196 rulate, prima înmatricularefeb 26: 22 noifeb 26: 234 rulate, prima înmatricularemar 26: 34 noimar 26: 223 rulate, prima înmatriculareapr 26: 24 noiapr 26: 188 rulate, prima înmatricularemai 26: 21 noimai 26: 179 rulate, prima înmatriculareiun 26: 44 noiiun 26: 210 rulate, prima înmatriculareiul 26: 28 noiiul 26: 237 rulate, prima înmatriculareaug 26: 25 noiaug 26: 217 rulate, prima înmatricularesep 26: 58 noisep 26: 219 rulate, prima înmatriculareoct 26: 51 noioct 26: 197 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2436223
dec 2435222
ian 2546185
feb 2540228
mar 2535301
apr 2537268
mai 2535245
iun 2531205
iul 2551262
aug 2569263
sep 2547265
oct 2538264
nov 2543277
dec 2585214
ian 2621196
feb 2622234
mar 2634223
apr 2624188
mai 2621179
iun 2644210
iul 2628237
aug 2625217
sep 2658219
oct 2651197

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 1997: 3 rulate, prima înmatriculare1997: 1 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 12 rulate, prima înmatriculare2006: 25 rulate, prima înmatriculare2007: 16 rulate, prima înmatriculare2008: 19 rulate, prima înmatriculare2009: 20 rulate, prima înmatriculare2010: 19 rulate, prima înmatriculare2011: 23 rulate, prima înmatriculare2012: 9 rulate, prima înmatriculare2013: 11 rulate, prima înmatriculare2014: 3 rulate, prima înmatriculare2015: 8 rulate, prima înmatriculare2016: 7 rulate, prima înmatriculare2017: 8 rulate, prima înmatriculare2018: 8 rulate, prima înmatriculare2019: 6 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 35 noi2021: 2 rulate, prima înmatriculare< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199703
199701
199801
199901
200000
200101
200204
200305
2004011
2005012
2006025
2007016
2008019
2009020
2010019
2011023
201209
2013011
201403
201508
201607
201708
201808
201906
202011
2021352

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN7729,6%
AUDI259,6%
DACIA218,1%
BMW207,7%
OPEL166,2%
FORD155,8%
MERCEDES-BENZ114,2%
SKODA103,8%
PEUGEOT93,5%
HYUNDAI62,3%
Toate (29)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
RENAULT62,3%
SUZUKI62,3%
FIAT51,9%
SEAT51,9%
VOLVO51,9%
KIA31,2%
NISSAN31,2%
TOYOTA31,2%
CADILLAC20,8%
CHEVROLET20,8%
MAZDA20,8%
HONDA10,4%
JAGUAR10,4%
JEEP10,4%
LANCIA10,4%
LAND ROVER10,4%
SMART10,4%
SSANGYONG10,4%
SUBARU10,4%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF249,3%
VOLKSWAGEN PASSAT197,4%
AUDI A4135,0%
FORD FOCUS93,5%
BMW SERIA 583,1%
DACIA LOGAN83,1%
OPEL ASTRA83,1%
BMW SERIA 372,7%
VOLKSWAGEN CC72,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN62,3%
Toate (93)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO51,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C51,9%
VOLKSWAGEN JETTA51,9%
VOLKSWAGEN TOURAN51,9%
AUDI A641,6%
DACIA DUSTER41,6%
RENAULT MEGANE41,6%
SKODA OCTAVIA41,6%
SKODA SUPERB41,6%
SUZUKI VITARA41,6%
VOLKSWAGEN POLO41,6%
AUDI A331,2%
DACIA SPRING31,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E31,2%
NISSAN QASHQAI31,2%
OPEL ZAFIRA31,2%
PEUGEOT 300831,2%
AUDI A520,8%
AUDI Q520,8%
BMW SERIA 120,8%
BMW SERIA 720,8%
HYUNDAI I3020,8%
HYUNDAI TUCSON20,8%
KIA SPORTAGE20,8%
MERCEDES-BENZ GLE20,8%
OPEL INSIGNIA20,8%
OPEL VIVARO20,8%
PEUGEOT 30820,8%
PEUGEOT 50820,8%
SEAT IBIZA20,8%
SEAT LEON20,8%
VOLKSWAGEN CADDY20,8%
VOLKSWAGEN EOS20,8%
VOLVO S6020,8%
AUDI Q310,4%
BMW X110,4%
CHEVROLET CAPTIVA10,4%
CHEVROLET CRUZE10,4%
DACIA LODGY10,4%
FIAT 50010,4%
FIAT BRAVO10,4%
FIAT CROMA10,4%
FIAT IDEA10,4%
FIAT PANDA10,4%
FORD C-MAX10,4%
FORD FIESTA10,4%
FORD KUGA10,4%
FORD MONDEO10,4%
FORD PUMA10,4%
FORD S-MAX10,4%
HONDA CR-V10,4%
HYUNDAI I2010,4%
HYUNDAI IX3510,4%
JAGUAR X-TYPE10,4%
JEEP GRAND CHEROKEE10,4%
KIA CEED10,4%
LANCIA DELTA10,4%
LAND ROVER FREELANDER10,4%
MAZDA 310,4%
MAZDA CX-310,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,4%
OPEL CORSA10,4%
PEUGEOT 30710,4%
PEUGEOT 40710,4%
RENAULT CAPTUR10,4%
RENAULT LAGUNA10,4%
SEAT ATECA10,4%
SKODA FABIA10,4%
SKODA KAROQ10,4%
SMART FORFOUR10,4%
SSANGYONG KORANDO10,4%
SUBARU LEGACY10,4%
SUZUKI GRAND VITARA10,4%
SUZUKI SX410,4%
TOYOTA AVENSIS10,4%
TOYOTA COROLLA10,4%
TOYOTA RAV410,4%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN10,4%
VOLKSWAGEN SHARAN10,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,4%
VOLVO 85010,4%
VOLVO V4010,4%
VOLVO XC9010,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)7830,0%
Medii (D)6625,4%
SUV4718,1%
Mici (B)238,8%
Mari și de lux (E)186,9%
Monovolume (MPV)186,9%
Mini (A)62,3%
Neclasificate20,8%
Sport20,8%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare22486,2%
Noi3613,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină16563,5%
Benzină6324,2%
Hibrid166,2%
GPL135,0%
Electric31,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică24092,3%
Companie207,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break9737,3%
Berlină6926,5%
Berlină cu hayon5119,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3814,6%
Cupeu31,2%
Cabriolet20,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW4617,7%
75-109 kW14355,0%
110-149 kW5119,6%
150-219 kW135,0%
220 kW și peste41,5%
Necompletat31,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc228,5%
1000-1399 cmc228,5%
1400-1599 cmc5822,3%
1600-1999 cmc12748,8%
2000-2999 cmc249,2%
3000 cmc și peste41,5%
Necompletat31,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7792,8%
Export67,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA2024,1%
OPEL1113,3%
DAEWOO910,8%
VOLKSWAGEN89,6%
AUDI56,0%
BMW56,0%
FORD56,0%
RENAULT44,8%
FIAT33,6%
SEAT33,6%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN22,4%
MAZDA22,4%
MERCEDES-BENZ22,4%
HONDA11,2%
PEUGEOT11,2%
SKODA11,2%
VOLVO11,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.