Înmatriculări MITSUBISHI, iunie 2021

Noi13

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare322

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări328

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri23

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 10 noinov 24: 226 rulate, prima înmatricularedec 24: 21 noidec 24: 226 rulate, prima înmatriculareian 25: 16 noiian 25: 226 rulate, prima înmatricularefeb 25: 12 noifeb 25: 283 rulate, prima înmatricularemar 25: 13 noimar 25: 284 rulate, prima înmatriculareapr 25: 21 noiapr 25: 261 rulate, prima înmatricularemai 25: 26 noimai 25: 251 rulate, prima înmatriculareiun 25: 49 noiiun 25: 245 rulate, prima înmatriculareiul 25: 45 noiiul 25: 258 rulate, prima înmatriculareaug 25: 60 noiaug 25: 197 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 244 rulate, prima înmatriculareoct 25: 50 noioct 25: 244 rulate, prima înmatricularenov 25: 36 noinov 25: 239 rulate, prima înmatricularedec 25: 69 noidec 25: 225 rulate, prima înmatriculareian 26: 10 noiian 26: 192 rulate, prima înmatricularefeb 26: 19 noifeb 26: 249 rulate, prima înmatricularemar 26: 21 noimar 26: 262 rulate, prima înmatriculareapr 26: 15 noiapr 26: 221 rulate, prima înmatricularemai 26: 18 noimai 26: 173 rulate, prima înmatriculareiun 26: 31 noiiun 26: 179 rulate, prima înmatriculareiul 26: 21 noiiul 26: 191 rulate, prima înmatriculareaug 26: 27 noiaug 26: 168 rulate, prima înmatricularesep 26: 20 noisep 26: 172 rulate, prima înmatriculareoct 26: 20 noioct 26: 176 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2410226
dec 2421226
ian 2516226
feb 2512283
mar 2513284
apr 2521261
mai 2526251
iun 2549245
iul 2545258
aug 2560197
sep 2568244
oct 2550244
nov 2536239
dec 2569225
ian 2610192
feb 2619249
mar 2621262
apr 2615221
mai 2618173
iun 2631179
iul 2621191
aug 2627168
sep 2620172
oct 2620176

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1997: 11 rulate, prima înmatriculare1997: 1 rulate, prima înmatriculare1998: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 7 rulate, prima înmatriculare2000: 15 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 15 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 6 rulate, prima înmatriculare2006: 9 rulate, prima înmatriculare2007: 31 rulate, prima înmatriculare2008: 28 rulate, prima înmatriculare2009: 6 rulate, prima înmatriculare2010: 11 rulate, prima înmatriculare2011: 62 rulate, prima înmatriculare2012: 20 rulate, prima înmatriculare2013: 18 rulate, prima înmatriculare2014: 16 rulate, prima înmatriculare2015: 8 rulate, prima înmatriculare2016: 22 rulate, prima înmatriculare2017: 6 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 7 noi2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 6 noi< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1997011
199701
199802
199907
2000015
200107
200204
2003015
2004010
200506
200609
2007031
2008028
200906
2010011
2011062
2012020
2013018
2014016
201508
2016022
201706
201803
201903
202071
202160

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
OUTLANDER11534,3%
ASX9628,7%
PAJERO3410,1%
PAJERO PININ216,3%
SPACE STAR175,1%
COLT144,2%
LANCER123,6%
GRANDIS92,7%
ECLIPSE CROSS72,1%
PAJERO SPORT51,5%
Toate (14)
Modele: valoare, vehicule, cotă
MONTERO20,6%
CARISMA10,3%
GALANT10,3%
I-MIEV10,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV28083,6%
Mini (A)175,1%
Mici (B)144,2%
Compacte (C)123,6%
Monovolume (MPV)92,7%
Neclasificate20,6%
Medii (D)10,3%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Cluj3610,7%
București319,3%
Suceava175,1%
Maramureș133,9%
Bihor123,6%
Harghita123,6%
Iași123,6%
Mureș123,6%
Sibiu123,6%
Alba113,3%
Toate (40)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Bistrița-Năsăud113,3%
Constanța113,3%
Hunedoara113,3%
Neamț113,3%
Sălaj113,3%
Brașov103,0%
Timiș92,7%
Bacău82,4%
Covasna82,4%
Prahova72,1%
Satu Mare72,1%
Vaslui61,8%
Arad51,5%
Caraș-Severin51,5%
Galați51,5%
Argeș41,2%
Botoșani41,2%
Dâmbovița41,2%
Dolj41,2%
Ilfov41,2%
Mehedinți30,9%
Teleorman30,9%
Tulcea30,9%
Vrancea30,9%
Brăila20,6%
Buzău20,6%
Gorj20,6%
Ialomița20,6%
Olt10,3%
Vâlcea10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare32296,1%
Noi133,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină22868,1%
Benzină6820,3%
Hibrid3510,4%
GPL30,9%
Electric10,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică31293,1%
Companie236,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break29387,5%
Berlină cu hayon226,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)123,6%
Berlină72,1%
Cabriolet10,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW4513,4%
75-109 kW18254,3%
110-149 kW10832,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc30,9%
1000-1399 cmc195,7%
1400-1599 cmc236,9%
1600-1999 cmc20761,8%
2000-2999 cmc7622,7%
3000 cmc și peste61,8%
Necompletat10,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2087,0%
Export313,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.