Înmatriculări LAND ROVER, iunie 2021

Noi46

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare220

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări480

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri16

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300nov 24: 31 noinov 24: 144 rulate, prima înmatricularedec 24: 30 noidec 24: 180 rulate, prima înmatriculareian 25: 47 noiian 25: 184 rulate, prima înmatricularefeb 25: 56 noifeb 25: 239 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 244 rulate, prima înmatriculareapr 25: 54 noiapr 25: 200 rulate, prima înmatricularemai 25: 31 noimai 25: 208 rulate, prima înmatriculareiun 25: 32 noiiun 25: 213 rulate, prima înmatriculareiul 25: 50 noiiul 25: 246 rulate, prima înmatriculareaug 25: 71 noiaug 25: 182 rulate, prima înmatricularesep 25: 41 noisep 25: 165 rulate, prima înmatriculareoct 25: 47 noioct 25: 209 rulate, prima înmatricularenov 25: 38 noinov 25: 194 rulate, prima înmatricularedec 25: 55 noidec 25: 170 rulate, prima înmatriculareian 26: 14 noiian 26: 171 rulate, prima înmatricularefeb 26: 36 noifeb 26: 232 rulate, prima înmatricularemar 26: 58 noimar 26: 225 rulate, prima înmatriculareapr 26: 54 noiapr 26: 184 rulate, prima înmatricularemai 26: 46 noimai 26: 173 rulate, prima înmatriculareiun 26: 93 noiiun 26: 189 rulate, prima înmatriculareiul 26: 28 noiiul 26: 179 rulate, prima înmatriculareaug 26: 22 noiaug 26: 173 rulate, prima înmatricularesep 26: 27 noisep 26: 156 rulate, prima înmatriculareoct 26: 38 noioct 26: 171 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2431144
dec 2430180
ian 2547184
feb 2556239
mar 2548244
apr 2554200
mai 2531208
iun 2532213
iul 2550246
aug 2571182
sep 2541165
oct 2547209
nov 2538194
dec 2555170
ian 2614171
feb 2636232
mar 2658225
apr 2654184
mai 2646173
iun 2693189
iul 2628179
aug 2622173
sep 2627156
oct 2638171

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 1997: 3 rulate, prima înmatriculare1997: 1 rulate, prima înmatriculare1998: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 8 rulate, prima înmatriculare2001: 11 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 14 rulate, prima înmatriculare2004: 14 rulate, prima înmatriculare2005: 16 rulate, prima înmatriculare2006: 9 rulate, prima înmatriculare2007: 16 rulate, prima înmatriculare2008: 14 rulate, prima înmatriculare2009: 3 rulate, prima înmatriculare2010: 14 rulate, prima înmatriculare2011: 10 rulate, prima înmatriculare2012: 9 rulate, prima înmatriculare2013: 6 rulate, prima înmatriculare2014: 3 rulate, prima înmatriculare2015: 6 rulate, prima înmatriculare2016: 18 rulate, prima înmatriculare2017: 11 rulate, prima înmatriculare2018: 10 rulate, prima înmatriculare2019: 1 noi2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 5 noi2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 40 noi2021: 1 rulate, prima înmatriculare< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199703
199701
199802
199904
200008
2001011
200209
2003014
2004014
2005016
200609
2007016
2008014
200903
2010014
2011010
201209
201306
201403
201506
2016018
2017011
2018010
201913
202055
2021401

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
FREELANDER12045,1%
RANGE ROVER EVOQUE3212,0%
RANGE ROVER SPORT2710,2%
DISCOVERY SPORT238,6%
DISCOVERY217,9%
RANGE ROVER155,6%
RANGE ROVER VELAR155,6%
DEFENDER124,5%
Model necompletat10,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV26599,6%
Neclasificate10,4%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București5721,4%
Cluj186,8%
Suceava186,8%
Dolj145,3%
Maramureș103,8%
Bihor93,4%
Bistrița-Năsăud93,4%
Constanța93,4%
Brașov83,0%
Botoșani72,6%
Toate (39)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Ilfov72,6%
Mureș72,6%
Prahova72,6%
Arad62,3%
Argeș62,3%
Harghita62,3%
Sibiu62,3%
Alba51,9%
Bacău51,9%
Iași51,9%
Olt51,9%
Satu Mare51,9%
Buzău41,5%
Dâmbovița41,5%
Galați41,5%
Hunedoara41,5%
Brăila31,1%
Sălaj31,1%
Caraș-Severin20,8%
Gorj20,8%
Teleorman20,8%
Vâlcea20,8%
Covasna10,4%
Ialomița10,4%
Mehedinți10,4%
Neamț10,4%
Timiș10,4%
Tulcea10,4%
Vrancea10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare22082,7%
Noi4617,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină20777,8%
Hibrid4316,2%
Benzină166,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică18268,4%
Companie8431,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break26499,2%
Cupeu20,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW72,6%
75-109 kW7728,9%
110-149 kW10840,6%
150-219 kW5119,2%
220 kW și peste238,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1600-1999 cmc13350,0%
2000-2999 cmc12948,5%
3000 cmc și peste41,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1062,5%
Export531,2%
Înmatriculat pentru export16,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.