Înmatriculări JAGUAR, martie 2021

Noi5

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare66

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări78

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080nov 24: 1 noinov 24: 51 rulate, prima înmatricularedec 24: 66 rulate, prima înmatriculareian 25: 69 rulate, prima înmatricularefeb 25: 79 rulate, prima înmatricularemar 25: 74 rulate, prima înmatriculareapr 25: 78 rulate, prima înmatricularemai 25: 67 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 52 rulate, prima înmatriculareiul 25: 75 rulate, prima înmatriculareaug 25: 2 noiaug 25: 56 rulate, prima înmatricularesep 25: 70 rulate, prima înmatriculareoct 25: 79 rulate, prima înmatricularenov 25: 61 rulate, prima înmatricularedec 25: 67 rulate, prima înmatriculareian 26: 58 rulate, prima înmatricularefeb 26: 69 rulate, prima înmatricularemar 26: 78 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 rulate, prima înmatricularemai 26: 58 rulate, prima înmatriculareiun 26: 56 rulate, prima înmatriculareiul 26: 73 rulate, prima înmatriculareaug 26: 59 rulate, prima înmatricularesep 26: 59 rulate, prima înmatriculareoct 26: 44 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24151
dec 24066
ian 25069
feb 25079
mar 25074
apr 25078
mai 25067
iun 25152
iul 25075
aug 25256
sep 25070
oct 25079
nov 25061
dec 25067
ian 26058
feb 26069
mar 26078
apr 26071
mai 26058
iun 26056
iul 26073
aug 26059
sep 26059
oct 26044

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 6 rulate, prima înmatriculare2006: 2 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2008: 3 rulate, prima înmatriculare2009: 5 rulate, prima înmatriculare2010: 2 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 5 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 3 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 5 rulate, prima înmatriculare2017: 14 rulate, prima înmatriculare2018: 8 rulate, prima înmatriculare2020: 3 noi2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 2 noi2000200120022003200420052006200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200001
200102
200201
200300
200402
200506
200602
200701
200803
200905
201002
201102
201205
201301
201403
201501
201605
2017014
201808
201900
202032
202120

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
XF1926,8%
F-PACE1622,5%
X-TYPE1318,3%
XE1014,1%
XJ45,6%
S-TYPE34,2%
E-PACE22,8%
F-TYPE22,8%
I-PACE11,4%
Model necompletat11,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mari și de lux (E)2636,6%
Medii (D)2332,4%
SUV1926,8%
Sport22,8%
Neclasificate11,4%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București1622,5%
Cluj68,5%
Constanța57,0%
Timiș57,0%
Prahova45,6%
Satu Mare45,6%
Argeș34,2%
Bihor22,8%
Bistrița-Năsăud22,8%
Dâmbovița22,8%
Toate (27)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Galați22,8%
Iași22,8%
Ilfov22,8%
Sălaj22,8%
Suceava22,8%
Arad11,4%
Botoșani11,4%
Brașov11,4%
Caraș-Severin11,4%
Ialomița11,4%
Maramureș11,4%
Mureș11,4%
Neamț11,4%
Olt11,4%
Teleorman11,4%
Tulcea11,4%
Vâlcea11,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare6693,0%
Noi57,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină5881,7%
Benzină1216,9%
Electric11,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică4969,0%
Companie2231,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină4462,0%
Break2535,2%
Cupeu22,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW811,3%
110-149 kW3549,3%
150-219 kW1926,8%
220 kW și peste811,3%
Necompletat11,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1600-1999 cmc3245,1%
2000-2999 cmc3650,7%
3000 cmc și peste22,8%
Necompletat11,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri

Fără martie 2021: fișierul DGPCI de radieri nu era pentru această lună.

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.