Înmatriculări HYUNDAI, decembrie 2021

Noi1.090

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare497

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări990

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri93

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.0002.500nov 24: 801 noinov 24: 579 rulate, prima înmatricularedec 24: 699 noidec 24: 597 rulate, prima înmatriculareian 25: 677 noiian 25: 544 rulate, prima înmatricularefeb 25: 563 noifeb 25: 660 rulate, prima înmatricularemar 25: 557 noimar 25: 729 rulate, prima înmatriculareapr 25: 499 noiapr 25: 740 rulate, prima înmatricularemai 25: 576 noimai 25: 661 rulate, prima înmatriculareiun 25: 544 noiiun 25: 698 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1.130 noiiul 25: 775 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1.578 noiaug 25: 663 rulate, prima înmatricularesep 25: 690 noisep 25: 737 rulate, prima înmatriculareoct 25: 664 noioct 25: 829 rulate, prima înmatricularenov 25: 752 noinov 25: 776 rulate, prima înmatricularedec 25: 1.122 noidec 25: 657 rulate, prima înmatriculareian 26: 390 noiian 26: 602 rulate, prima înmatricularefeb 26: 386 noifeb 26: 804 rulate, prima înmatricularemar 26: 461 noimar 26: 752 rulate, prima înmatriculareapr 26: 396 noiapr 26: 735 rulate, prima înmatricularemai 26: 435 noimai 26: 710 rulate, prima înmatriculareiun 26: 745 noiiun 26: 739 rulate, prima înmatriculareiul 26: 296 noiiul 26: 795 rulate, prima înmatriculareaug 26: 287 noiaug 26: 646 rulate, prima înmatricularesep 26: 345 noisep 26: 657 rulate, prima înmatriculareoct 26: 451 noioct 26: 722 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24801579
dec 24699597
ian 25677544
feb 25563660
mar 25557729
apr 25499740
mai 25576661
iun 25544698
iul 251.130775
aug 251.578663
sep 25690737
oct 25664829
nov 25752776
dec 251.122657
ian 26390602
feb 26386804
mar 26461752
apr 26396735
mai 26435710
iun 26745739
iul 26296795
aug 26287646
sep 26345657
oct 26451722

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5001998: 3 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 23 rulate, prima înmatriculare2006: 29 rulate, prima înmatriculare2007: 28 rulate, prima înmatriculare2008: 22 rulate, prima înmatriculare2009: 14 rulate, prima înmatriculare2010: 11 rulate, prima înmatriculare2011: 65 rulate, prima înmatriculare2012: 47 rulate, prima înmatriculare2013: 38 rulate, prima înmatriculare2014: 30 rulate, prima înmatriculare2015: 19 rulate, prima înmatriculare2016: 39 rulate, prima înmatriculare2017: 40 rulate, prima înmatriculare2018: 29 rulate, prima înmatriculare2019: 7 rulate, prima înmatriculare2020: 5 noi2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 1.062 noi2021: 9 rulate, prima înmatriculare2022: 23 noi1998200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199803
199903
200004
200107
200207
200307
2004011
2005023
2006029
2007028
2008022
2009014
2010011
2011065
2012047
2013038
2014030
2015019
2016039
2017040
2018029
201907
202055
20211.0629
2022230

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
TUCSON46629,4%
I2023915,1%
I3019612,4%
ELANTRA1449,1%
KONA1318,3%
IX351026,4%
SANTA FE795,0%
BAYON694,3%
I10664,2%
I40181,1%
Toate (27)
Modele: valoare, vehicule, cotă
IONIQ161,0%
GALLOPER120,8%
IONIQ5120,8%
GETZ90,6%
IX2060,4%
ATOS30,2%
COUPE30,2%
GRAND SANTA FE30,2%
ACCENT20,1%
Model necompletat20,1%
TERRACAN20,1%
VELOSTER20,1%
H-110,1%
MATRIX10,1%
SONATA10,1%
STARIA10,1%
TRAJET10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV87655,2%
Compacte (C)35622,4%
Mici (B)25015,8%
Mini (A)694,3%
Medii (D)191,2%
Monovolume (MPV)100,6%
Sport50,3%
Neclasificate20,1%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București46129,0%
Ilfov764,8%
Constanța724,5%
Brașov664,2%
Cluj593,7%
Prahova593,7%
Timiș593,7%
Sibiu563,5%
Iași553,5%
Dolj422,6%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Mureș422,6%
Bacău312,0%
Galați312,0%
Dâmbovița281,8%
Bihor271,7%
Suceava271,7%
Neamț261,6%
Argeș241,5%
Vrancea241,5%
Buzău221,4%
Alba211,3%
Bistrița-Năsăud211,3%
Brăila211,3%
Hunedoara211,3%
Vâlcea211,3%
Botoșani181,1%
Harghita181,1%
Tulcea181,1%
Arad161,0%
Vaslui161,0%
Giurgiu150,9%
Gorj150,9%
Maramureș130,8%
Mehedinți130,8%
Olt120,8%
Caraș-Severin90,6%
Sălaj90,6%
Satu Mare90,6%
Ialomița60,4%
Teleorman40,3%
Călărași20,1%
Covasna20,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi1.09068,7%
Rulate, prima înmatriculare49731,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină71845,2%
Hibrid42827,0%
Motorină37823,8%
Electric634,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.25078,8%
Companie33721,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)82251,8%
Berlină cu hayon42126,5%
Break18611,7%
Berlină1559,8%
Cupeu30,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW43627,5%
75-109 kW57136,0%
110-149 kW51532,5%
150-219 kW20,1%
Necompletat634,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc22714,3%
1000-1399 cmc25516,1%
1400-1599 cmc71144,8%
1600-1999 cmc27117,1%
2000-2999 cmc603,8%
Necompletat634,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6569,9%
Export2830,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.