Înmatriculări DACIA, decembrie 2021

Noi4.570

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare885

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări4.924

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri1.685

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02.0004.0006.0008.00010 miinov 24: 2.825 noinov 24: 1.520 rulate, prima înmatricularedec 24: 4.493 noidec 24: 1.574 rulate, prima înmatriculareian 25: 4.010 noiian 25: 1.430 rulate, prima înmatricularefeb 25: 3.532 noifeb 25: 1.791 rulate, prima înmatricularemar 25: 2.359 noimar 25: 1.916 rulate, prima înmatriculareapr 25: 2.325 noiapr 25: 1.919 rulate, prima înmatricularemai 25: 2.649 noimai 25: 1.915 rulate, prima înmatriculareiun 25: 2.744 noiiun 25: 1.784 rulate, prima înmatriculareiul 25: 5.106 noiiul 25: 1.945 rulate, prima înmatriculareaug 25: 4.153 noiaug 25: 1.664 rulate, prima înmatricularesep 25: 4.124 noisep 25: 1.849 rulate, prima înmatriculareoct 25: 3.439 noioct 25: 2.104 rulate, prima înmatricularenov 25: 4.519 noinov 25: 2.097 rulate, prima înmatricularedec 25: 6.796 noidec 25: 1.908 rulate, prima înmatriculareian 26: 1.442 noiian 26: 1.623 rulate, prima înmatricularefeb 26: 1.685 noifeb 26: 2.043 rulate, prima înmatricularemar 26: 1.856 noimar 26: 2.230 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1.711 noiapr 26: 1.867 rulate, prima înmatricularemai 26: 2.132 noimai 26: 1.877 rulate, prima înmatriculareiun 26: 2.860 noiiun 26: 1.955 rulate, prima înmatriculareiul 26: 3.286 noiiul 26: 1.949 rulate, prima înmatriculareaug 26: 2.142 noiaug 26: 1.722 rulate, prima înmatricularesep 26: 2.705 noisep 26: 1.935 rulate, prima înmatriculareoct 26: 2.814 noioct 26: 2.043 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 242.8251.520
dec 244.4931.574
ian 254.0101.430
feb 253.5321.791
mar 252.3591.916
apr 252.3251.919
mai 252.6491.915
iun 252.7441.784
iul 255.1061.945
aug 254.1531.664
sep 254.1241.849
oct 253.4392.104
nov 254.5192.097
dec 256.7961.908
ian 261.4421.623
feb 261.6852.043
mar 261.8562.230
apr 261.7111.867
mai 262.1321.877
iun 262.8601.955
iul 263.2861.949
aug 262.1421.722
sep 262.7051.935
oct 262.8142.043

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01.0002.0003.0004.0005.000< 1997: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 3 rulate, prima înmatriculare2006: 13 rulate, prima înmatriculare2007: 29 rulate, prima înmatriculare2008: 31 rulate, prima înmatriculare2009: 80 rulate, prima înmatriculare2010: 102 rulate, prima înmatriculare2011: 129 rulate, prima înmatriculare2012: 98 rulate, prima înmatriculare2013: 67 rulate, prima înmatriculare2014: 77 rulate, prima înmatriculare2015: 58 rulate, prima înmatriculare2016: 52 rulate, prima înmatriculare2017: 42 rulate, prima înmatriculare2018: 1 noi2018: 52 rulate, prima înmatriculare2019: 32 rulate, prima înmatriculare2020: 12 noi2020: 11 rulate, prima înmatriculare2021: 4.557 noi2021: 7 rulate, prima înmatriculare< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199702
199700
199800
199900
200000
200100
200200
200300
200400
200503
2006013
2007029
2008031
2009080
20100102
20110129
2012098
2013067
2014077
2015058
2016052
2017042
2018152
2019032
20201211
20214.5577

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
SPRING1.53128,1%
LOGAN1.47427,0%
DUSTER1.16721,4%
SANDERO1.04519,2%
LODGY2174,0%
DOKKER180,3%
130010,0%
131010,0%
LOGY10,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mici (B)2.51946,2%
Mini (A)1.53128,1%
SUV1.16721,4%
Monovolume (MPV)2354,3%
Neclasificate30,1%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București1.45726,7%
Argeș3376,2%
Cluj2634,8%
Timiș1973,6%
Iași1953,6%
Ilfov1783,3%
Brașov1703,1%
Prahova1472,7%
Dolj1432,6%
Sibiu1402,6%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Constanța1372,5%
Harghita1352,5%
Dâmbovița1212,2%
Mureș1122,1%
Bihor1072,0%
Gorj1041,9%
Alba1021,9%
Galați1011,9%
Suceava1011,9%
Hunedoara941,7%
Maramureș871,6%
Vâlcea861,6%
Buzău771,4%
Neamț771,4%
Satu Mare731,3%
Vrancea701,3%
Arad681,2%
Bacău681,2%
Olt531,0%
Botoșani420,8%
Bistrița-Năsăud410,8%
Brăila410,8%
Giurgiu390,7%
Caraș-Severin380,7%
Vaslui380,7%
Covasna350,6%
Teleorman350,6%
Călărași340,6%
Sălaj340,6%
Tulcea310,6%
Mehedinți260,5%
Ialomița210,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi4.57083,8%
Rulate, prima înmatriculare88516,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
GPL1.68830,9%
Electric1.53028,0%
Benzină1.22022,4%
Motorină1.01618,6%
Necompletat10,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică3.91471,8%
Companie1.54028,2%
Misiune diplomatică10,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon2.57647,2%
Break1.54828,4%
Berlină1.33124,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW2.86452,5%
75-109 kW92216,9%
110-149 kW1382,5%
Necompletat1.53128,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc2.41944,3%
1000-1399 cmc3075,6%
1400-1599 cmc1.19822,0%
Necompletat1.53128,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1.11266,0%
Export47528,2%
Înmatriculat pentru export985,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.