Înmatriculări OPEL ASTRA, noiembrie 2021

Noi4

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare794

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri195

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 2 noinov 24: 547 rulate, prima înmatricularedec 24: 1 noidec 24: 579 rulate, prima înmatriculareian 25: 3 noiian 25: 440 rulate, prima înmatricularefeb 25: 2 noifeb 25: 546 rulate, prima înmatricularemar 25: 2 noimar 25: 543 rulate, prima înmatriculareapr 25: 1 noiapr 25: 591 rulate, prima înmatricularemai 25: 10 noimai 25: 580 rulate, prima înmatriculareiun 25: 34 noiiun 25: 491 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1 noiiul 25: 588 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1 noiaug 25: 524 rulate, prima înmatricularesep 25: 1 noisep 25: 574 rulate, prima înmatriculareoct 25: 2 noioct 25: 608 rulate, prima înmatricularenov 25: 503 rulate, prima înmatricularedec 25: 1 noidec 25: 462 rulate, prima înmatriculareian 26: 404 rulate, prima înmatricularefeb 26: 491 rulate, prima înmatricularemar 26: 523 rulate, prima înmatriculareapr 26: 434 rulate, prima înmatricularemai 26: 394 rulate, prima înmatriculareiun 26: 466 rulate, prima înmatriculareiul 26: 445 rulate, prima înmatriculareaug 26: 374 rulate, prima înmatricularesep 26: 403 rulate, prima înmatriculareoct 26: 389 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 242547
dec 241579
ian 253440
feb 252546
mar 252543
apr 251591
mai 2510580
iun 2534491
iul 251588
aug 251524
sep 251574
oct 252608
nov 250503
dec 251462
ian 260404
feb 260491
mar 260523
apr 260434
mai 260394
iun 260466
iul 260445
aug 260374
sep 260403
oct 260389

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060801001998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 11 rulate, prima înmatriculare2001: 9 rulate, prima înmatriculare2002: 16 rulate, prima înmatriculare2003: 18 rulate, prima înmatriculare2004: 51 rulate, prima înmatriculare2005: 89 rulate, prima înmatriculare2006: 63 rulate, prima înmatriculare2007: 68 rulate, prima înmatriculare2008: 64 rulate, prima înmatriculare2009: 51 rulate, prima înmatriculare2010: 54 rulate, prima înmatriculare2011: 69 rulate, prima înmatriculare2012: 35 rulate, prima înmatriculare2013: 31 rulate, prima înmatriculare2014: 26 rulate, prima înmatriculare2015: 18 rulate, prima înmatriculare2016: 32 rulate, prima înmatriculare2017: 54 rulate, prima înmatriculare2018: 22 rulate, prima înmatriculare2019: 5 rulate, prima înmatriculare2020: 2 noi2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 2 noi2021: 1 rulate, prima înmatriculare199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199801
199905
2000011
200109
2002016
2003018
2004051
2005089
2006063
2007068
2008064
2009051
2010054
2011069
2012035
2013031
2014026
2015018
2016032
2017054
2018022
201905
202021
202121

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)798100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Dolj658,1%
București607,5%
Timiș516,4%
Bihor394,9%
Prahova324,0%
Dâmbovița313,9%
Bacău283,5%
Arad273,4%
Covasna273,4%
Olt253,1%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Cluj232,9%
Mureș232,9%
Suceava212,6%
Brașov202,5%
Galați202,5%
Sibiu202,5%
Vâlcea192,4%
Argeș182,3%
Ilfov172,1%
Mehedinți172,1%
Hunedoara162,0%
Neamț162,0%
Brăila141,8%
Caraș-Severin141,8%
Vrancea131,6%
Gorj121,5%
Alba111,4%
Constanța111,4%
Iași111,4%
Botoșani101,3%
Maramureș101,3%
Teleorman101,3%
Giurgiu91,1%
Ialomița91,1%
Călărași81,0%
Bistrița-Năsăud70,9%
Harghita70,9%
Vaslui70,9%
Satu Mare60,8%
Tulcea60,8%
Buzău50,6%
Sălaj30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare79499,5%
Noi40,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină54968,8%
Benzină24530,7%
GPL40,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică76095,2%
Companie384,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break30938,7%
Berlină cu hayon25732,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)18623,3%
Cupeu253,1%
Cabriolet131,6%
Berlină81,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW23028,8%
75-109 kW50463,2%
110-149 kW637,9%
150-219 kW10,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc20,3%
1000-1399 cmc739,1%
1400-1599 cmc28736,0%
1600-1999 cmc43654,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare19197,9%
Export42,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.