Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 nov 24: 64 noi nov 24: 202 rulate, prima înmatriculare dec 24: 51 noi dec 24: 143 rulate, prima înmatriculare ian 25: 50 noi ian 25: 128 rulate, prima înmatriculare feb 25: 57 noi feb 25: 198 rulate, prima înmatriculare mar 25: 32 noi mar 25: 213 rulate, prima înmatriculare apr 25: 35 noi apr 25: 242 rulate, prima înmatriculare mai 25: 27 noi mai 25: 180 rulate, prima înmatriculare iun 25: 33 noi iun 25: 155 rulate, prima înmatriculare iul 25: 74 noi iul 25: 153 rulate, prima înmatriculare aug 25: 86 noi aug 25: 212 rulate, prima înmatriculare sep 25: 74 noi sep 25: 182 rulate, prima înmatriculare oct 25: 71 noi oct 25: 193 rulate, prima înmatriculare nov 25: 62 noi nov 25: 178 rulate, prima înmatriculare dec 25: 105 noi dec 25: 186 rulate, prima înmatriculare ian 26: 26 noi ian 26: 113 rulate, prima înmatriculare feb 26: 32 noi feb 26: 163 rulate, prima înmatriculare mar 26: 36 noi mar 26: 147 rulate, prima înmatriculare apr 26: 45 noi apr 26: 127 rulate, prima înmatriculare mai 26: 31 noi mai 26: 124 rulate, prima înmatriculare iun 26: 62 noi iun 26: 119 rulate, prima înmatriculare iul 26: 42 noi iul 26: 182 rulate, prima înmatriculare aug 26: 18 noi aug 26: 156 rulate, prima înmatriculare sep 26: 43 noi sep 26: 141 rulate, prima înmatriculare oct 26: 39 noi oct 26: 117 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 64 202 dec 24 51 143 ian 25 50 128 feb 25 57 198 mar 25 32 213 apr 25 35 242 mai 25 27 180 iun 25 33 155 iul 25 74 153 aug 25 86 212 sep 25 74 182 oct 25 71 193 nov 25 62 178 dec 25 105 186 ian 26 26 113 feb 26 32 163 mar 26 36 147 apr 26 45 127 mai 26 31 124 iun 26 62 119 iul 26 42 182 aug 26 18 156 sep 26 43 141 oct 26 39 117
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 20 40 60 < 1997: 1 rulate, prima înmatriculare 1999: 2 rulate, prima înmatriculare 2000: 1 rulate, prima înmatriculare 2001: 3 rulate, prima înmatriculare 2002: 2 rulate, prima înmatriculare 2003: 3 rulate, prima înmatriculare 2004: 3 rulate, prima înmatriculare 2005: 16 rulate, prima înmatriculare 2006: 11 rulate, prima înmatriculare 2007: 11 rulate, prima înmatriculare 2008: 17 rulate, prima înmatriculare 2009: 20 rulate, prima înmatriculare 2010: 13 rulate, prima înmatriculare 2011: 20 rulate, prima înmatriculare 2012: 10 rulate, prima înmatriculare 2013: 5 rulate, prima înmatriculare 2014: 4 rulate, prima înmatriculare 2015: 7 rulate, prima înmatriculare 2016: 5 rulate, prima înmatriculare 2017: 7 rulate, prima înmatriculare 2018: 12 rulate, prima înmatriculare 2019: 3 rulate, prima înmatriculare 2020: 1 noi 2020: 2 rulate, prima înmatriculare 2021: 54 noi < 1997 1998 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1997 0 1 1997 0 0 1998 0 0 1999 0 2 2000 0 1 2001 0 3 2002 0 2 2003 0 3 2004 0 3 2005 0 16 2006 0 11 2007 0 11 2008 0 17 2009 0 20 2010 0 13 2011 0 20 2012 0 10 2013 0 5 2014 0 4 2015 0 7 2016 0 5 2017 0 7 2018 0 12 2019 0 3 2020 1 2 2021 54 0
Mărci Mărci: valoare, vehicule, cotă VOLKSWAGEN 42 18,0% DACIA 29 12,4% SKODA 23 9,9% AUDI 17 7,3% BMW 16 6,9% RENAULT 16 6,9% HYUNDAI 14 6,0% OPEL 14 6,0% FORD 8 3,4% MERCEDES-BENZ 8 3,4%
Toate (25) Mărci: valoare, vehicule, cotă MAZDA 7 3,0% PEUGEOT 5 2,1% SEAT 5 2,1% KIA 4 1,7% NISSAN 4 1,7% TOYOTA 4 1,7% VOLVO 4 1,7% SSANGYONG 3 1,3% CITROEN 2 0,9% FIAT 2 0,9% SUZUKI 2 0,9% CUPRA 1 0,4% HONDA 1 0,4% MINI 1 0,4% MITSUBISHI 1 0,4%
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă VOLKSWAGEN PASSAT 19 8,2% SKODA OCTAVIA 15 6,5% DACIA SANDERO 11 4,7% VOLKSWAGEN GOLF 11 4,7% DACIA LOGAN 10 4,3% AUDI A4 9 3,9% DACIA DUSTER 6 2,6% OPEL ASTRA 6 2,6% BMW SERIA 3 5 2,2% AUDI A6 4 1,7%
Toate (99) Modele: valoare, vehicule, cotă HYUNDAI I20 4 1,7% RENAULT MEGANE 4 1,7% SKODA FABIA 4 1,7% BMW SERIA 5 3 1,3% FORD FOCUS 3 1,3% HYUNDAI TUCSON 3 1,3% OPEL CORSA 3 1,3% RENAULT KADJAR 3 1,3% TOYOTA RAV4 3 1,3% AUDI A3 2 0,9% BMW X1 2 0,9% BMW X3 2 0,9% DACIA SPRING 2 0,9% FORD KUGA 2 0,9% HYUNDAI ELANTRA 2 0,9% HYUNDAI I30 2 0,9% HYUNDAI KONA 2 0,9% KIA SORENTO 2 0,9% MAZDA 3 2 0,9% MAZDA CX-30 2 0,9% MERCEDES-BENZ CLASA A 2 0,9% MERCEDES-BENZ CLASA E 2 0,9% NISSAN JUKE 2 0,9% OPEL ZAFIRA 2 0,9% PEUGEOT 206 2 0,9% RENAULT ARKANA 2 0,9% RENAULT CLIO 2 0,9% SEAT LEON 2 0,9% SKODA KAMIQ 2 0,9% SKODA SUPERB 2 0,9% SSANGYONG TIVOLI 2 0,9% VOLKSWAGEN POLO 2 0,9% VOLKSWAGEN TIGUAN 2 0,9% VOLKSWAGEN TOURAN 2 0,9% VOLVO V40 2 0,9% AUDI A5 1 0,4% AUDI Q7 1 0,4% BMW SERIA 1 1 0,4% BMW X4 1 0,4% BMW X6 1 0,4% CITROEN BERLINGO 1 0,4% CITROEN C4 PICASSO 1 0,4% CUPRA FORMENTOR 1 0,4% FIAT FREEMONT 1 0,4% FIAT PANDA 1 0,4% FORD FIESTA 1 0,4% FORD KA 1 0,4% FORD MONDEO 1 0,4% HONDA ACCORD 1 0,4% HYUNDAI IX35 1 0,4% KIA RIO 1 0,4% KIA STONIC 1 0,4% MAZDA 2 1 0,4% MAZDA CX-5 1 0,4% MAZDA CX-7 1 0,4% MERCEDES-BENZ CLASA B 1 0,4% MERCEDES-BENZ CLS 1 0,4% MERCEDES-BENZ GLE 1 0,4% MERCEDES-BENZ SPRINTER 1 0,4% MINI COOPER 1 0,4% MITSUBISHI LANCER 1 0,4% NISSAN QASHQAI+2 1 0,4% NISSAN X-TRAIL 1 0,4% OPEL INSIGNIA 1 0,4% OPEL MERIVA 1 0,4% OPEL VIVARO 1 0,4% PEUGEOT 208 1 0,4% PEUGEOT 3008 1 0,4% PEUGEOT 407 1 0,4% RENAULT LAGUNA 1 0,4% RENAULT LATITUDE 1 0,4% RENAULT MASTER 1 0,4% RENAULT SCENIC 1 0,4% RENAULT TALISMAN 1 0,4% SEAT ALHAMBRA 1 0,4% SEAT ALTEA 1 0,4% SEAT IBIZA 1 0,4% SSANGYONG KORANDO 1 0,4% SUZUKI IGNIS 1 0,4% SUZUKI VITARA 1 0,4% TOYOTA C-HR 1 0,4% VOLKSWAGEN CADDY 1 0,4% VOLKSWAGEN GOLF PLUS 1 0,4% VOLKSWAGEN PHAETON 1 0,4% VOLKSWAGEN SHARAN 1 0,4% VOLKSWAGEN TOUAREG 1 0,4% VOLKSWAGEN UP 1 0,4% VOLVO V50 1 0,4% VOLVO XC90 1 0,4%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 56 24,0% SUV 55 23,6% Mici (B) 44 18,9% Medii (D) 43 18,5% Monovolume (MPV) 15 6,4% Mari și de lux (E) 11 4,7% Mini (A) 6 2,6% Utilitare 2 0,9% Neclasificate 1 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 178 76,4% Noi 55 23,6%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 134 57,5% Benzină 74 31,8% Hibrid 12 5,2% GPL 11 4,7% Electric 2 0,9%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 210 90,1% Companie 23 9,9%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 84 36,1% Berlină cu hayon 54 23,2% Berlină 48 20,6% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 44 18,9% Cupeu 2 0,9% Cabriolet 1 0,4%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 66 28,3% 75-109 kW 102 43,8% 110-149 kW 49 21,0% 150-219 kW 12 5,2% 220 kW și peste 2 0,9% Necompletat 2 0,9%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 27 11,6% 1000-1399 cmc 27 11,6% 1400-1599 cmc 54 23,2% 1600-1999 cmc 105 45,1% 2000-2999 cmc 17 7,3% 3000 cmc și peste 1 0,4% Necompletat 2 0,9%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.