Înmatriculări în județul Giurgiu, noiembrie 2021

Noi54

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare247

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri38

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 52 noinov 24: 222 rulate, prima înmatricularedec 24: 48 noidec 24: 232 rulate, prima înmatriculareian 25: 59 noiian 25: 196 rulate, prima înmatricularefeb 25: 51 noifeb 25: 263 rulate, prima înmatricularemar 25: 34 noimar 25: 246 rulate, prima înmatriculareapr 25: 38 noiapr 25: 272 rulate, prima înmatricularemai 25: 26 noimai 25: 224 rulate, prima înmatriculareiun 25: 29 noiiun 25: 244 rulate, prima înmatriculareiul 25: 68 noiiul 25: 311 rulate, prima înmatriculareaug 25: 102 noiaug 25: 303 rulate, prima înmatricularesep 25: 85 noisep 25: 268 rulate, prima înmatriculareoct 25: 57 noioct 25: 269 rulate, prima înmatricularenov 25: 54 noinov 25: 261 rulate, prima înmatricularedec 25: 117 noidec 25: 249 rulate, prima înmatriculareian 26: 27 noiian 26: 191 rulate, prima înmatricularefeb 26: 33 noifeb 26: 272 rulate, prima înmatricularemar 26: 39 noimar 26: 232 rulate, prima înmatriculareapr 26: 34 noiapr 26: 198 rulate, prima înmatricularemai 26: 33 noimai 26: 197 rulate, prima înmatriculareiun 26: 48 noiiun 26: 183 rulate, prima înmatriculareiul 26: 42 noiiul 26: 216 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 210 rulate, prima înmatricularesep 26: 48 noisep 26: 236 rulate, prima înmatriculareoct 26: 62 noioct 26: 202 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2452222
dec 2448232
ian 2559196
feb 2551263
mar 2534246
apr 2538272
mai 2526224
iun 2529244
iul 2568311
aug 25102303
sep 2585268
oct 2557269
nov 2554261
dec 25117249
ian 2627191
feb 2633272
mar 2639232
apr 2634198
mai 2633197
iun 2648183
iul 2642216
aug 2634210
sep 2648236
oct 2662202

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02040601998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 16 rulate, prima înmatriculare2006: 22 rulate, prima înmatriculare2007: 20 rulate, prima înmatriculare2008: 19 rulate, prima înmatriculare2009: 16 rulate, prima înmatriculare2010: 20 rulate, prima înmatriculare2011: 25 rulate, prima înmatriculare2012: 23 rulate, prima înmatriculare2013: 9 rulate, prima înmatriculare2014: 12 rulate, prima înmatriculare2015: 8 rulate, prima înmatriculare2016: 10 rulate, prima înmatriculare2017: 4 rulate, prima înmatriculare2018: 8 rulate, prima înmatriculare2019: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 49 noi2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 5 noi1998200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199801
199901
200003
200104
200203
200306
200409
2005016
2006022
2007020
2008019
2009016
2010020
2011025
2012023
201309
2014012
201508
2016010
201704
201808
201904
202000
2021494
202250

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN6120,3%
DACIA4515,0%
FORD3210,6%
BMW248,0%
MERCEDES-BENZ227,3%
AUDI165,3%
OPEL165,3%
SKODA155,0%
RENAULT134,3%
HYUNDAI103,3%
Toate (24)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT82,7%
NISSAN72,3%
MAZDA51,7%
KIA41,3%
PEUGEOT41,3%
TOYOTA41,3%
VOLVO41,3%
MITSUBISHI31,0%
FIAT20,7%
SUZUKI20,7%
CHRYSLER10,3%
CITROEN10,3%
LAND ROVER10,3%
TESLA10,3%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF217,0%
DACIA LOGAN206,7%
VOLKSWAGEN PASSAT175,7%
FORD FOCUS155,0%
BMW SERIA 3113,7%
DACIA SANDERO113,7%
OPEL ASTRA93,0%
SKODA OCTAVIA93,0%
AUDI A482,7%
RENAULT MEGANE82,7%
Toate (110)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER72,3%
VOLKSWAGEN CC62,0%
BMW SERIA 551,7%
DACIA SPRING51,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C51,7%
NISSAN QASHQAI51,7%
BMW SERIA 141,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E41,3%
SEAT LEON41,3%
VOLKSWAGEN POLO41,3%
FORD FIESTA31,0%
FORD MONDEO31,0%
HYUNDAI ELANTRA31,0%
HYUNDAI TUCSON31,0%
MERCEDES-BENZ CLASA S31,0%
MERCEDES-BENZ VITO31,0%
OPEL ZAFIRA31,0%
SKODA FABIA31,0%
VOLKSWAGEN TOURAN31,0%
FORD C-MAX20,7%
FORD PUMA20,7%
HYUNDAI I2020,7%
KIA RIO20,7%
KIA SPORTAGE20,7%
MAZDA 620,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,7%
MITSUBISHI OUTLANDER20,7%
RENAULT SCENIC20,7%
SEAT IBIZA20,7%
TOYOTA C-HR20,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN20,7%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,7%
AUDI A110,3%
AUDI A310,3%
AUDI A510,3%
AUDI A610,3%
AUDI A710,3%
AUDI Q310,3%
AUDI Q510,3%
AUDI Q710,3%
BMW SERIA 210,3%
BMW X110,3%
BMW X410,3%
BMW X510,3%
CHRYSLER SEBRING10,3%
CITROEN C510,3%
DACIA DOKKER10,3%
DACIA LODGY10,3%
FIAT 50010,3%
FIAT PUNTO10,3%
FORD KA10,3%
FORD KUGA10,3%
FORD MUSTANG10,3%
FORD S-MAX10,3%
FORD TRANSIT10,3%
FORD TRANSIT CUSTOM10,3%
HYUNDAI IX3510,3%
HYUNDAI KONA10,3%
LAND ROVER FREELANDER10,3%
MAZDA 310,3%
MAZDA CX-3010,3%
MAZDA CX-510,3%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,3%
MERCEDES-BENZ GLE10,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,3%
MITSUBISHI LANCER10,3%
NISSAN NOTE10,3%
NISSAN X-TRAIL10,3%
OPEL CORSA10,3%
OPEL INSIGNIA10,3%
OPEL MERIVA10,3%
OPEL VIVARO10,3%
PEUGEOT 20610,3%
PEUGEOT 300810,3%
PEUGEOT 30710,3%
PEUGEOT 30810,3%
RENAULT CLIO10,3%
RENAULT KANGOO10,3%
RENAULT LAGUNA10,3%
SEAT EXEO10,3%
SEAT TOLEDO10,3%
SKODA KAROQ10,3%
SKODA RAPID10,3%
SKODA SUPERB10,3%
SUZUKI IGNIS10,3%
SUZUKI SWIFT10,3%
TESLA MODEL 310,3%
TOYOTA AVENSIS10,3%
TOYOTA LAND CRUISER10,3%
VOLKSWAGEN ARTEON10,3%
VOLKSWAGEN JETTA10,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS10,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,3%
VOLVO S6010,3%
VOLVO V5010,3%
VOLVO XC4010,3%
VOLVO XC6010,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)8929,6%
Medii (D)5819,3%
Mici (B)5518,3%
SUV4615,3%
Monovolume (MPV)258,3%
Mari și de lux (E)144,7%
Mini (A)82,7%
Utilitare31,0%
Sport20,7%
Neclasificate10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare24782,1%
Noi5417,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină17558,1%
Benzină8327,6%
GPL289,3%
Hibrid93,0%
Electric62,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică26788,7%
Companie3411,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break10635,2%
Berlină7625,2%
Berlină cu hayon6421,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)5217,3%
Cupeu31,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW8427,9%
75-109 kW13544,9%
110-149 kW6120,3%
150-219 kW103,3%
220 kW și peste51,7%
Necompletat62,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc3311,0%
1000-1399 cmc4013,3%
1400-1599 cmc7223,9%
1600-1999 cmc12039,9%
2000-2999 cmc299,6%
3000 cmc și peste10,3%
Necompletat62,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3797,4%
Export12,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA1642,1%
DAEWOO615,8%
FORD37,9%
OPEL37,9%
SEAT25,3%
BMW12,6%
FIAT12,6%
HYUNDAI12,6%
MERCEDES-BENZ12,6%
PEUGEOT12,6%
Toate (13)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
RENAULT12,6%
ROVER12,6%
SKODA12,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.