Înmatriculări NISSAN, noiembrie 2021

Noi117

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare734

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări538

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri32

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 39 noinov 24: 894 rulate, prima înmatricularedec 24: 37 noidec 24: 875 rulate, prima înmatriculareian 25: 79 noiian 25: 826 rulate, prima înmatricularefeb 25: 57 noifeb 25: 1.011 rulate, prima înmatricularemar 25: 32 noimar 25: 973 rulate, prima înmatriculareapr 25: 41 noiapr 25: 1.065 rulate, prima înmatricularemai 25: 35 noimai 25: 1.071 rulate, prima înmatriculareiun 25: 35 noiiun 25: 1.049 rulate, prima înmatriculareiul 25: 62 noiiul 25: 1.157 rulate, prima înmatriculareaug 25: 15 noiaug 25: 893 rulate, prima înmatricularesep 25: 37 noisep 25: 1.042 rulate, prima înmatriculareoct 25: 210 noioct 25: 1.196 rulate, prima înmatricularenov 25: 154 noinov 25: 981 rulate, prima înmatricularedec 25: 273 noidec 25: 928 rulate, prima înmatriculareian 26: 67 noiian 26: 855 rulate, prima înmatricularefeb 26: 67 noifeb 26: 1.071 rulate, prima înmatricularemar 26: 570 noimar 26: 1.109 rulate, prima înmatriculareapr 26: 101 noiapr 26: 962 rulate, prima înmatricularemai 26: 31 noimai 26: 964 rulate, prima înmatriculareiun 26: 320 noiiun 26: 959 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 978 rulate, prima înmatriculareaug 26: 3 noiaug 26: 861 rulate, prima înmatricularesep 26: 2 noisep 26: 958 rulate, prima înmatriculareoct 26: 2 noioct 26: 934 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2439894
dec 2437875
ian 2579826
feb 25571.011
mar 2532973
apr 25411.065
mai 25351.071
iun 25351.049
iul 25621.157
aug 2515893
sep 25371.042
oct 252101.196
nov 25154981
dec 25273928
ian 2667855
feb 26671.071
mar 265701.109
apr 26101962
mai 2631964
iun 26320959
iul 261978
aug 263861
sep 262958
oct 262934

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1997: 7 rulate, prima înmatriculare1997: 1 rulate, prima înmatriculare1998: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 10 rulate, prima înmatriculare2003: 17 rulate, prima înmatriculare2004: 14 rulate, prima înmatriculare2005: 18 rulate, prima înmatriculare2006: 15 rulate, prima înmatriculare2007: 58 rulate, prima înmatriculare2008: 62 rulate, prima înmatriculare2009: 50 rulate, prima înmatriculare2010: 97 rulate, prima înmatriculare2011: 117 rulate, prima înmatriculare2012: 69 rulate, prima înmatriculare2013: 42 rulate, prima înmatriculare2014: 48 rulate, prima înmatriculare2015: 30 rulate, prima înmatriculare2016: 22 rulate, prima înmatriculare2017: 25 rulate, prima înmatriculare2018: 14 rulate, prima înmatriculare2019: 3 noi2019: 5 rulate, prima înmatriculare2020: 7 noi2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 107 noi2021: 2 rulate, prima înmatriculare< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199707
199701
199802
199902
200000
200103
2002010
2003017
2004014
2005018
2006015
2007058
2008062
2009050
2010097
20110117
2012069
2013042
2014048
2015030
2016022
2017025
2018014
201935
202074
20211072

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
QASHQAI47355,6%
X-TRAIL10011,8%
JUKE8610,1%
QASHQAI+2738,6%
MICRA414,8%
LEAF151,8%
NOTE111,3%
PATROL111,3%
PATHFINDER91,1%
NV20050,6%
Toate (22)
Modele: valoare, vehicule, cotă
PRIMERA50,6%
PRIMASTAR30,4%
PULSAR30,4%
TERRANO30,4%
ALMERA20,2%
ALMERA TINO20,2%
MURANO20,2%
Model necompletat20,2%
NV30020,2%
200SX10,1%
PIXO10,1%
TERRANO II10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV75889,1%
Mici (B)526,1%
Compacte (C)222,6%
Monovolume (MPV)80,9%
Neclasificate50,6%
Medii (D)50,6%
Mini (A)10,1%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București718,3%
Cluj637,4%
Suceava536,2%
Timiș404,7%
Neamț354,1%
Maramureș344,0%
Hunedoara333,9%
Bacău303,5%
Sibiu273,2%
Bihor263,1%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Brașov252,9%
Iași252,9%
Argeș222,6%
Constanța222,6%
Dâmbovița202,4%
Arad192,2%
Mureș192,2%
Prahova192,2%
Bistrița-Năsăud172,0%
Caraș-Severin172,0%
Ilfov161,9%
Botoșani151,8%
Dolj151,8%
Vaslui151,8%
Alba141,6%
Brăila131,5%
Covasna131,5%
Harghita131,5%
Sălaj131,5%
Vrancea131,5%
Gorj121,4%
Satu Mare121,4%
Vâlcea111,3%
Buzău101,2%
Olt91,1%
Galați80,9%
Giurgiu70,8%
Mehedinți70,8%
Călărași60,7%
Ialomița50,6%
Tulcea40,5%
Teleorman30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare73486,3%
Noi11713,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină60270,7%
Benzină15718,4%
Hibrid728,5%
Electric192,2%
GPL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică75989,2%
Companie9210,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)69781,9%
Break12314,5%
Berlină cu hayon273,2%
Cabriolet20,2%
Cupeu20,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW556,5%
75-109 kW51760,8%
110-149 kW25630,1%
150-219 kW40,5%
220 kW și peste10,1%
Necompletat182,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc252,9%
1000-1399 cmc12815,0%
1400-1599 cmc42149,5%
1600-1999 cmc19422,8%
2000-2999 cmc627,3%
3000 cmc și peste20,2%
Necompletat192,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2578,1%
Export721,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.