Înmatriculări MITSUBISHI, decembrie 2021

Noi14

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare271

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări349

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri50

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 10 noinov 24: 226 rulate, prima înmatricularedec 24: 21 noidec 24: 226 rulate, prima înmatriculareian 25: 16 noiian 25: 226 rulate, prima înmatricularefeb 25: 12 noifeb 25: 283 rulate, prima înmatricularemar 25: 13 noimar 25: 284 rulate, prima înmatriculareapr 25: 21 noiapr 25: 261 rulate, prima înmatricularemai 25: 26 noimai 25: 251 rulate, prima înmatriculareiun 25: 49 noiiun 25: 245 rulate, prima înmatriculareiul 25: 45 noiiul 25: 258 rulate, prima înmatriculareaug 25: 60 noiaug 25: 197 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 244 rulate, prima înmatriculareoct 25: 50 noioct 25: 244 rulate, prima înmatricularenov 25: 36 noinov 25: 239 rulate, prima înmatricularedec 25: 69 noidec 25: 225 rulate, prima înmatriculareian 26: 10 noiian 26: 192 rulate, prima înmatricularefeb 26: 19 noifeb 26: 249 rulate, prima înmatricularemar 26: 21 noimar 26: 262 rulate, prima înmatriculareapr 26: 15 noiapr 26: 221 rulate, prima înmatricularemai 26: 18 noimai 26: 173 rulate, prima înmatriculareiun 26: 31 noiiun 26: 179 rulate, prima înmatriculareiul 26: 21 noiiul 26: 191 rulate, prima înmatriculareaug 26: 27 noiaug 26: 168 rulate, prima înmatricularesep 26: 20 noisep 26: 172 rulate, prima înmatriculareoct 26: 20 noioct 26: 176 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2410226
dec 2421226
ian 2516226
feb 2512283
mar 2513284
apr 2521261
mai 2526251
iun 2549245
iul 2545258
aug 2560197
sep 2568244
oct 2550244
nov 2536239
dec 2569225
ian 2610192
feb 2619249
mar 2621262
apr 2615221
mai 2618173
iun 2631179
iul 2621191
aug 2627168
sep 2620172
oct 2620176

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1997: 12 rulate, prima înmatriculare1997: 2 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 7 rulate, prima înmatriculare2007: 31 rulate, prima înmatriculare2008: 19 rulate, prima înmatriculare2009: 8 rulate, prima înmatriculare2010: 9 rulate, prima înmatriculare2011: 62 rulate, prima înmatriculare2012: 21 rulate, prima înmatriculare2013: 14 rulate, prima înmatriculare2014: 11 rulate, prima înmatriculare2015: 6 rulate, prima înmatriculare2016: 7 rulate, prima înmatriculare2017: 5 rulate, prima înmatriculare2018: 11 rulate, prima înmatriculare2019: 5 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 13 noi< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1997012
199702
199801
199904
200004
200102
200209
200309
200407
200502
200607
2007031
2008019
200908
201009
2011062
2012021
2013014
2014011
201506
201607
201705
2018011
201905
202013
2021130

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
ASX9232,3%
OUTLANDER7626,7%
PAJERO3110,9%
SPACE STAR176,0%
COLT155,3%
LANCER155,3%
ECLIPSE CROSS144,9%
PAJERO PININ124,2%
GRANDIS62,1%
CARISMA41,4%
Toate (13)
Modele: valoare, vehicule, cotă
MONTERO10,4%
Model necompletat10,4%
PAJERO SPORT10,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV22779,6%
Mini (A)176,0%
Mici (B)155,3%
Compacte (C)155,3%
Monovolume (MPV)62,1%
Medii (D)41,4%
Neclasificate10,4%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Cluj2910,2%
București269,1%
Maramureș186,3%
Mureș144,9%
Brașov134,6%
Prahova134,6%
Arad124,2%
Harghita124,2%
Hunedoara124,2%
Suceava124,2%
Toate (38)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Alba113,9%
Iași93,2%
Botoșani82,8%
Bistrița-Năsăud72,5%
Galați72,5%
Timiș72,5%
Argeș62,1%
Caraș-Severin62,1%
Dâmbovița62,1%
Neamț62,1%
Constanța51,8%
Vaslui51,8%
Bacău41,4%
Bihor41,4%
Covasna41,4%
Dolj31,1%
Mehedinți31,1%
Sălaj31,1%
Sibiu31,1%
Vâlcea31,1%
Buzău20,7%
Gorj20,7%
Ilfov20,7%
Teleorman20,7%
Tulcea20,7%
Vrancea20,7%
Olt10,4%
Satu Mare10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare27195,1%
Noi144,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină19869,5%
Benzină7024,6%
Hibrid165,6%
GPL10,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică26392,3%
Companie227,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break24184,6%
Berlină cu hayon3010,5%
Berlină82,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)51,8%
Cabriolet10,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW4816,8%
75-109 kW11540,4%
110-149 kW12242,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc51,8%
1000-1399 cmc238,1%
1400-1599 cmc238,1%
1600-1999 cmc15554,4%
2000-2999 cmc7526,3%
3000 cmc și peste41,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3162,0%
Export1938,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.