Înmatriculări KIA, februarie 2021

Noi111

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare298

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări411

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri11

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 321 noinov 24: 384 rulate, prima înmatricularedec 24: 445 noidec 24: 395 rulate, prima înmatriculareian 25: 212 noiian 25: 339 rulate, prima înmatricularefeb 25: 196 noifeb 25: 411 rulate, prima înmatricularemar 25: 334 noimar 25: 405 rulate, prima înmatriculareapr 25: 318 noiapr 25: 416 rulate, prima înmatricularemai 25: 210 noimai 25: 457 rulate, prima înmatriculareiun 25: 194 noiiun 25: 436 rulate, prima înmatriculareiul 25: 379 noiiul 25: 445 rulate, prima înmatriculareaug 25: 416 noiaug 25: 412 rulate, prima înmatricularesep 25: 271 noisep 25: 443 rulate, prima înmatriculareoct 25: 240 noioct 25: 501 rulate, prima înmatricularenov 25: 181 noinov 25: 430 rulate, prima înmatricularedec 25: 243 noidec 25: 418 rulate, prima înmatriculareian 26: 143 noiian 26: 369 rulate, prima înmatricularefeb 26: 130 noifeb 26: 472 rulate, prima înmatricularemar 26: 259 noimar 26: 506 rulate, prima înmatriculareapr 26: 201 noiapr 26: 486 rulate, prima înmatricularemai 26: 344 noimai 26: 414 rulate, prima înmatriculareiun 26: 581 noiiun 26: 435 rulate, prima înmatriculareiul 26: 114 noiiul 26: 450 rulate, prima înmatriculareaug 26: 88 noiaug 26: 387 rulate, prima înmatricularesep 26: 126 noisep 26: 428 rulate, prima înmatriculareoct 26: 168 noioct 26: 424 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24321384
dec 24445395
ian 25212339
feb 25196411
mar 25334405
apr 25318416
mai 25210457
iun 25194436
iul 25379445
aug 25416412
sep 25271443
oct 25240501
nov 25181430
dec 25243418
ian 26143369
feb 26130472
mar 26259506
apr 26201486
mai 26344414
iun 26581435
iul 26114450
aug 2688387
sep 26126428
oct 26168424

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1997: 1 rulate, prima înmatriculare1998: 3 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 39 rulate, prima înmatriculare2006: 23 rulate, prima înmatriculare2007: 14 rulate, prima înmatriculare2008: 20 rulate, prima înmatriculare2009: 11 rulate, prima înmatriculare2010: 16 rulate, prima înmatriculare2011: 14 rulate, prima înmatriculare2012: 30 rulate, prima înmatriculare2013: 26 rulate, prima înmatriculare2014: 15 rulate, prima înmatriculare2015: 8 rulate, prima înmatriculare2016: 29 rulate, prima înmatriculare2017: 10 rulate, prima înmatriculare2018: 5 rulate, prima înmatriculare2019: 3 noi2019: 5 rulate, prima înmatriculare2020: 62 noi2021: 46 noi< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199701
199700
199803
199901
200005
200103
200200
200309
2004011
2005039
2006023
2007014
2008020
2009011
2010016
2011014
2012030
2013026
2014015
201508
2016029
2017010
201805
201935
2020620
2021460

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
SPORTAGE21552,6%
SORENTO6215,2%
CEED5713,9%
PICANTO133,2%
CARENS112,7%
CARNIVAL71,7%
RIO71,7%
STONIC71,7%
OPTIMA61,5%
XCEED61,5%
Toate (20)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CERATO41,0%
SOUL41,0%
NIRO30,7%
CEE*D10,2%
Model necompletat10,2%
PRIDE10,2%
PROCEED10,2%
SEDONA10,2%
STINGER10,2%
VENGA10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV29772,6%
Compacte (C)6215,2%
Monovolume (MPV)194,6%
Mini (A)133,2%
Mici (B)71,7%
Medii (D)61,5%
Neclasificate41,0%
Mari și de lux (E)10,2%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București9022,0%
Maramureș204,9%
Timiș184,4%
Ilfov174,2%
Brașov163,9%
Constanța163,9%
Cluj153,7%
Hunedoara153,7%
Iași153,7%
Arad143,4%
Toate (40)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Mureș122,9%
Alba102,4%
Dâmbovița102,4%
Neamț102,4%
Prahova92,2%
Argeș82,0%
Botoșani82,0%
Galați82,0%
Bacău71,7%
Harghita71,7%
Satu Mare71,7%
Sibiu71,7%
Suceava71,7%
Bistrița-Năsăud61,5%
Olt61,5%
Sălaj61,5%
Brăila51,2%
Buzău51,2%
Covasna51,2%
Călărași41,0%
Caraș-Severin41,0%
Mehedinți41,0%
Gorj30,7%
Ialomița30,7%
Vaslui30,7%
Vâlcea30,7%
Bihor20,5%
Vrancea20,5%
Dolj10,2%
Teleorman10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare29872,9%
Noi11127,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină23958,4%
Benzină13232,3%
Hibrid368,8%
Electric10,2%
GPL10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică34684,6%
Companie6315,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)31476,8%
Break5513,4%
Berlină cu hayon317,6%
Berlină61,5%
Cabriolet30,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW4611,2%
75-109 kW27066,0%
110-149 kW8821,5%
150-219 kW30,7%
220 kW și peste10,2%
Necompletat10,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc92,2%
1000-1399 cmc5012,2%
1400-1599 cmc13332,5%
1600-1999 cmc14535,5%
2000-2999 cmc7017,1%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat10,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare981,8%
Export218,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.