Înmatriculări în județul Călărași, februarie 2021

Noi26

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare197

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri24

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 43 noinov 24: 187 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 207 rulate, prima înmatriculareian 25: 44 noiian 25: 161 rulate, prima înmatricularefeb 25: 66 noifeb 25: 196 rulate, prima înmatricularemar 25: 31 noimar 25: 190 rulate, prima înmatriculareapr 25: 39 noiapr 25: 277 rulate, prima înmatricularemai 25: 27 noimai 25: 201 rulate, prima înmatriculareiun 25: 36 noiiun 25: 188 rulate, prima înmatriculareiul 25: 75 noiiul 25: 229 rulate, prima înmatriculareaug 25: 83 noiaug 25: 191 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 191 rulate, prima înmatriculareoct 25: 56 noioct 25: 267 rulate, prima înmatricularenov 25: 48 noinov 25: 200 rulate, prima înmatricularedec 25: 104 noidec 25: 186 rulate, prima înmatriculareian 26: 33 noiian 26: 166 rulate, prima înmatricularefeb 26: 26 noifeb 26: 208 rulate, prima înmatricularemar 26: 19 noimar 26: 157 rulate, prima înmatriculareapr 26: 41 noiapr 26: 196 rulate, prima înmatricularemai 26: 32 noimai 26: 179 rulate, prima înmatriculareiun 26: 50 noiiun 26: 155 rulate, prima înmatriculareiul 26: 31 noiiul 26: 173 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 116 rulate, prima înmatricularesep 26: 52 noisep 26: 214 rulate, prima înmatriculareoct 26: 75 noioct 26: 174 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2443187
dec 2444207
ian 2544161
feb 2566196
mar 2531190
apr 2539277
mai 2527201
iun 2536188
iul 2575229
aug 2583191
sep 2568191
oct 2556267
nov 2548200
dec 25104186
ian 2633166
feb 2626208
mar 2619157
apr 2641196
mai 2632179
iun 2650155
iul 2631173
aug 2626116
sep 2652214
oct 2675174

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030< 1997: 1 rulate, prima înmatriculare1997: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 13 rulate, prima înmatriculare2006: 9 rulate, prima înmatriculare2007: 16 rulate, prima înmatriculare2008: 20 rulate, prima înmatriculare2009: 14 rulate, prima înmatriculare2010: 11 rulate, prima înmatriculare2011: 12 rulate, prima înmatriculare2012: 13 rulate, prima înmatriculare2013: 11 rulate, prima înmatriculare2014: 7 rulate, prima înmatriculare2015: 7 rulate, prima înmatriculare2016: 13 rulate, prima înmatriculare2017: 10 rulate, prima înmatriculare2018: 6 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2020: 25 noi2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199701
199702
199800
199903
200004
200104
200206
200306
200406
2005013
200609
2007016
2008020
2009014
2010011
2011012
2012013
2013011
201407
201507
2016013
2017010
201806
201902
2020251
202110

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3917,5%
AUDI219,4%
OPEL219,4%
BMW209,0%
RENAULT198,5%
DACIA156,7%
SKODA156,7%
FORD146,3%
HYUNDAI125,4%
MERCEDES-BENZ83,6%
Toate (28)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT73,1%
KIA41,8%
SUZUKI41,8%
MAZDA31,3%
TOYOTA31,3%
FIAT20,9%
LAND ROVER20,9%
MITSUBISHI20,9%
PEUGEOT20,9%
SSANGYONG20,9%
DAEWOO10,4%
JAGUAR10,4%
JEEP10,4%
LADA10,4%
LEXUS10,4%
MINI10,4%
NISSAN10,4%
VOLVO10,4%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT188,1%
AUDI A4146,3%
SKODA OCTAVIA104,5%
VOLKSWAGEN GOLF104,5%
DACIA LOGAN73,2%
OPEL ASTRA73,2%
BMW SERIA 362,7%
DACIA SANDERO62,7%
FORD FOCUS62,7%
OPEL ZAFIRA62,7%
Toate (98)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE62,7%
BMW X341,8%
HYUNDAI TUCSON41,8%
BMW X131,4%
HYUNDAI SANTA FE31,4%
OPEL CORSA31,4%
RENAULT LAGUNA31,4%
RENAULT SCENIC31,4%
SEAT LEON31,4%
SUZUKI VITARA31,4%
AUDI A320,9%
FORD GRAND C-MAX20,9%
FORD TRANSIT20,9%
HYUNDAI I2020,9%
KIA SPORTAGE20,9%
MAZDA 320,9%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,9%
OPEL INSIGNIA20,9%
RENAULT CAPTUR20,9%
RENAULT TALISMAN20,9%
SEAT TOLEDO20,9%
SKODA FABIA20,9%
VOLKSWAGEN CADDY20,9%
VOLKSWAGEN CC20,9%
VOLKSWAGEN JETTA20,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN20,9%
AUDI A510,5%
AUDI A610,5%
AUDI A710,5%
AUDI Q510,5%
AUDI S710,5%
BMW SERIA 110,5%
BMW SERIA 410,5%
BMW SERIA 510,5%
BMW SERIA 710,5%
BMW X410,5%
BMW X510,5%
DACIA DUSTER10,5%
DACIA LODGY10,5%
DAEWOO KALOS10,5%
FIAT CROMA10,5%
FIAT SCUDO10,5%
FORD FIESTA10,5%
FORD KUGA10,5%
FORD MONDEO10,5%
FORD S-MAX10,5%
HYUNDAI I3010,5%
HYUNDAI I4010,5%
HYUNDAI KONA10,5%
JAGUAR X-TYPE10,5%
JEEP GRAND CHEROKEE10,5%
KIA CEED10,5%
KIA STONIC10,5%
LADA 130010,5%
LAND ROVER FREELANDER10,5%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,5%
LEXUS CT10,5%
MERCEDES-BENZ GLC10,5%
MERCEDES-BENZ VITO10,5%
MINI COOPER10,5%
MITSUBISHI ASX10,5%
MITSUBISHI SPACE STAR10,5%
NISSAN X-TRAIL10,5%
OPEL ANTARA10,5%
OPEL MOKKA10,5%
OPEL VECTRA10,5%
PEUGEOT 20610,5%
PEUGEOT 40710,5%
RENAULT CLIO10,5%
RENAULT ESPACE10,5%
RENAULT KADJAR10,5%
SEAT ALHAMBRA10,5%
SEAT IBIZA10,5%
SKODA KODIAQ10,5%
SKODA RAPID10,5%
SKODA SUPERB10,5%
SSANGYONG KORANDO10,5%
SSANGYONG KYRON10,5%
SUZUKI GRAND VITARA10,5%
TOYOTA LAND CRUISER10,5%
TOYOTA PROACE10,5%
TOYOTA RAV410,5%
VOLKSWAGEN POLO10,5%
VOLKSWAGEN SHARAN10,5%
VOLKSWAGEN TOURAN10,5%
VOLVO XC9010,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)5826,0%
Medii (D)5625,1%
SUV4620,6%
Mici (B)2812,6%
Monovolume (MPV)229,9%
Mari și de lux (E)62,7%
Neclasificate31,3%
Utilitare20,9%
Mini (A)10,4%
Sport10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare19788,3%
Noi2611,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină15469,1%
Benzină5122,9%
GPL114,9%
Hibrid62,7%
Electric10,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică20993,7%
Companie146,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break8136,3%
Berlină5524,7%
Berlină cu hayon4319,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)4218,8%
2 volume10,4%
Cabriolet10,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW5022,4%
75-109 kW10848,4%
110-149 kW5323,8%
150-219 kW52,2%
220 kW și peste62,7%
Necompletat10,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc167,2%
1000-1399 cmc177,6%
1400-1599 cmc5122,9%
1600-1999 cmc11451,1%
2000-2999 cmc219,4%
3000 cmc și peste31,3%
Necompletat10,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2395,8%
Export14,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA520,8%
FORD312,5%
OPEL312,5%
VOLKSWAGEN312,5%
FIAT28,3%
SKODA28,3%
AUDI14,2%
DAEWOO14,2%
LADA14,2%
MERCEDES-BENZ14,2%
Toate (12)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
RENAULT14,2%
SEAT14,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.