Înmatriculări în județul Ialomița, februarie 2021

Noi19

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare251

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri19

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 36 noinov 24: 223 rulate, prima înmatricularedec 24: 35 noidec 24: 222 rulate, prima înmatriculareian 25: 46 noiian 25: 185 rulate, prima înmatricularefeb 25: 40 noifeb 25: 228 rulate, prima înmatricularemar 25: 35 noimar 25: 301 rulate, prima înmatriculareapr 25: 37 noiapr 25: 268 rulate, prima înmatricularemai 25: 35 noimai 25: 245 rulate, prima înmatriculareiun 25: 31 noiiun 25: 205 rulate, prima înmatriculareiul 25: 51 noiiul 25: 262 rulate, prima înmatriculareaug 25: 69 noiaug 25: 263 rulate, prima înmatricularesep 25: 47 noisep 25: 265 rulate, prima înmatriculareoct 25: 38 noioct 25: 264 rulate, prima înmatricularenov 25: 43 noinov 25: 277 rulate, prima înmatricularedec 25: 85 noidec 25: 214 rulate, prima înmatriculareian 26: 21 noiian 26: 196 rulate, prima înmatricularefeb 26: 22 noifeb 26: 234 rulate, prima înmatricularemar 26: 34 noimar 26: 223 rulate, prima înmatriculareapr 26: 24 noiapr 26: 188 rulate, prima înmatricularemai 26: 21 noimai 26: 179 rulate, prima înmatriculareiun 26: 44 noiiun 26: 210 rulate, prima înmatriculareiul 26: 28 noiiul 26: 237 rulate, prima înmatriculareaug 26: 25 noiaug 26: 217 rulate, prima înmatricularesep 26: 58 noisep 26: 219 rulate, prima înmatriculareoct 26: 51 noioct 26: 197 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2436223
dec 2435222
ian 2546185
feb 2540228
mar 2535301
apr 2537268
mai 2535245
iun 2531205
iul 2551262
aug 2569263
sep 2547265
oct 2538264
nov 2543277
dec 2585214
ian 2621196
feb 2622234
mar 2634223
apr 2624188
mai 2621179
iun 2644210
iul 2628237
aug 2625217
sep 2658219
oct 2651197

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 1997: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 22 rulate, prima înmatriculare2006: 32 rulate, prima înmatriculare2007: 32 rulate, prima înmatriculare2008: 18 rulate, prima înmatriculare2009: 14 rulate, prima înmatriculare2010: 23 rulate, prima înmatriculare2011: 15 rulate, prima înmatriculare2012: 14 rulate, prima înmatriculare2013: 5 rulate, prima înmatriculare2014: 8 rulate, prima înmatriculare2015: 9 rulate, prima înmatriculare2016: 13 rulate, prima înmatriculare2017: 10 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 17 noi2021: 2 noi< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199701
199700
199800
199902
200003
200107
200205
200307
200409
2005022
2006032
2007032
2008018
2009014
2010023
2011015
2012014
201305
201408
201509
2016013
2017010
201801
201901
2020170
202120

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN6925,6%
AUDI2910,7%
BMW238,5%
OPEL217,8%
FORD197,0%
DACIA134,8%
MERCEDES-BENZ124,4%
SKODA124,4%
PEUGEOT103,7%
RENAULT103,7%
Toate (25)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT93,3%
CITROEN51,9%
HYUNDAI51,9%
LAND ROVER51,9%
MAZDA51,9%
NISSAN51,9%
VOLVO41,5%
CHEVROLET31,1%
KIA31,1%
SUZUKI20,7%
TOYOTA20,7%
FIAT10,4%
JAGUAR10,4%
LANCIA10,4%
MITSUBISHI10,4%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT3312,3%
VOLKSWAGEN GOLF217,8%
AUDI A4155,6%
OPEL ASTRA114,1%
BMW SERIA 393,3%
SKODA OCTAVIA93,3%
AUDI A372,6%
BMW SERIA 572,6%
AUDI A662,2%
DACIA DUSTER51,9%
Toate (94)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS51,9%
FORD MONDEO51,9%
OPEL ZAFIRA51,9%
DACIA LOGAN41,5%
DACIA SANDERO41,5%
FORD KUGA41,5%
LAND ROVER FREELANDER41,5%
RENAULT MEGANE41,5%
SEAT LEON41,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN41,5%
BMW SERIA 131,1%
KIA SPORTAGE31,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C31,1%
MERCEDES-BENZ GLE31,1%
NISSAN QASHQAI31,1%
PEUGEOT 20731,1%
VOLVO XC6031,1%
CITROEN C520,7%
FORD C-MAX20,7%
MAZDA CX-720,7%
MERCEDES-BENZ CITAN20,7%
OPEL ANTARA20,7%
PEUGEOT 40720,7%
RENAULT KADJAR20,7%
RENAULT LAGUNA20,7%
SEAT EXEO20,7%
SEAT IBIZA20,7%
SKODA FABIA20,7%
VOLKSWAGEN BORA20,7%
VOLKSWAGEN JETTA20,7%
VOLKSWAGEN POLO20,7%
VOLKSWAGEN TOURAN20,7%
AUDI Q510,4%
BMW SERIA 410,4%
BMW X110,4%
BMW X310,4%
BMW X610,4%
CHEVROLET CAPTIVA10,4%
CHEVROLET CRUZE10,4%
CHEVROLET LACETTI10,4%
CITROEN C310,4%
CITROEN C410,4%
CITROEN C610,4%
FIAT BRAVO10,4%
FORD FIESTA10,4%
FORD FUSION10,4%
FORD TOURNEO CONNECT10,4%
HYUNDAI GRAND SANTA FE10,4%
HYUNDAI I2010,4%
HYUNDAI IX3510,4%
HYUNDAI KONA10,4%
HYUNDAI TUCSON10,4%
JAGUAR X-TYPE10,4%
LANCIA LYBRA10,4%
LAND ROVER DISCOVERY10,4%
MAZDA 310,4%
MAZDA 610,4%
MAZDA CX-3010,4%
MERCEDES-BENZ CLA10,4%
MERCEDES-BENZ ML10,4%
MERCEDES-BENZ VITO10,4%
MITSUBISHI ASX10,4%
NISSAN PATROL10,4%
NISSAN QASHQAI+210,4%
OPEL CORSA10,4%
OPEL INSIGNIA10,4%
OPEL VECTRA10,4%
PEUGEOT 20610,4%
PEUGEOT 20810,4%
PEUGEOT 300810,4%
PEUGEOT 50810,4%
PEUGEOT BOXER10,4%
RENAULT ESPACE10,4%
RENAULT TALISMAN10,4%
SEAT CORDOBA10,4%
SKODA SUPERB10,4%
SUZUKI SX410,4%
SUZUKI VITARA10,4%
TOYOTA COROLLA10,4%
TOYOTA RAV410,4%
VOLKSWAGEN CC10,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,4%
VOLVO XC4010,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)8029,6%
Compacte (C)7828,9%
SUV5520,4%
Mici (B)259,3%
Monovolume (MPV)165,9%
Mari și de lux (E)145,2%
Neclasificate10,4%
Utilitare10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare25193,0%
Noi197,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină20575,9%
Benzină5520,4%
GPL51,9%
Hibrid51,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică25895,6%
Companie124,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break11442,2%
Berlină6925,6%
Berlină cu hayon4416,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)4315,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW4215,6%
75-109 kW15155,9%
110-149 kW6223,0%
150-219 kW134,8%
220 kW și peste20,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc72,6%
1000-1399 cmc217,8%
1400-1599 cmc5620,7%
1600-1999 cmc14654,1%
2000-2999 cmc4014,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1894,7%
Export15,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA736,8%
VOLKSWAGEN315,8%
DAEWOO210,5%
OPEL210,5%
BMW15,3%
CITROEN15,3%
FIAT15,3%
MERCEDES-BENZ15,3%
PEUGEOT15,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.