Înmatriculări KIA CARENS, februarie 2023

Noi0

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare10+66,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri3

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520nov 24: 2 rulate, prima înmatricularedec 24: 7 rulate, prima înmatriculareian 25: 5 rulate, prima înmatricularefeb 25: 6 rulate, prima înmatricularemar 25: 1 rulate, prima înmatriculareapr 25: 12 rulate, prima înmatricularemai 25: 9 rulate, prima înmatriculareiun 25: 5 rulate, prima înmatriculareiul 25: 7 rulate, prima înmatriculareaug 25: 16 rulate, prima înmatricularesep 25: 8 rulate, prima înmatriculareoct 25: 11 rulate, prima înmatricularenov 25: 8 rulate, prima înmatricularedec 25: 6 rulate, prima înmatriculareian 26: 4 rulate, prima înmatricularefeb 26: 10 rulate, prima înmatricularemar 26: 4 rulate, prima înmatriculareapr 26: 6 rulate, prima înmatricularemai 26: 11 rulate, prima înmatriculareiun 26: 6 rulate, prima înmatriculareiul 26: 8 rulate, prima înmatriculareaug 26: 10 rulate, prima înmatricularesep 26: 11 rulate, prima înmatriculareoct 26: 4 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2402
dec 2407
ian 2505
feb 2506
mar 2501
apr 25012
mai 2509
iun 2505
iul 2507
aug 25016
sep 2508
oct 25011
nov 2508
dec 2506
ian 2604
feb 26010
mar 2604
apr 2606
mai 26011
iun 2606
iul 2608
aug 26010
sep 26011
oct 2604

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01232005: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 3 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare20052006200720082009201020112012201320142015201620172018
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200501
200600
200702
200803
200900
201000
201100
201200
201301
201401
201500
201601
201700
201801

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Monovolume (MPV)10100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Satu Mare220,0%
Arad110,0%
Bacău110,0%
Brăila110,0%
București110,0%
Caraș-Severin110,0%
Sibiu110,0%
Timiș110,0%
Vaslui110,0%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare10100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină990,0%
Benzină110,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică10100,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break550,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)550,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW10100,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1600-1999 cmc10100,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export266,7%
Dezmembrare133,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.