Înmatriculări CHEVROLET, februarie 2021

Noi0

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare134

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări396

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri19

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100nov 24: 72 rulate, prima înmatricularedec 24: 67 rulate, prima înmatriculareian 25: 64 rulate, prima înmatricularefeb 25: 74 rulate, prima înmatricularemar 25: 92 rulate, prima înmatriculareapr 25: 76 rulate, prima înmatricularemai 25: 99 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 94 rulate, prima înmatriculareiul 25: 70 rulate, prima înmatriculareaug 25: 70 rulate, prima înmatricularesep 25: 1 noisep 25: 69 rulate, prima înmatriculareoct 25: 69 rulate, prima înmatricularenov 25: 1 noinov 25: 80 rulate, prima înmatricularedec 25: 1 noidec 25: 76 rulate, prima înmatriculareian 26: 68 rulate, prima înmatricularefeb 26: 57 rulate, prima înmatricularemar 26: 77 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 rulate, prima înmatricularemai 26: 1 noimai 26: 55 rulate, prima înmatriculareiun 26: 64 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 54 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 59 rulate, prima înmatricularesep 26: 47 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1 noioct 26: 57 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24072
dec 24067
ian 25064
feb 25074
mar 25092
apr 25076
mai 25099
iun 25194
iul 25070
aug 25070
sep 25169
oct 25069
nov 25180
dec 25176
ian 26068
feb 26057
mar 26077
apr 26071
mai 26155
iun 26064
iul 26154
aug 26159
sep 26047
oct 26157

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 1996: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 5 rulate, prima înmatriculare2006: 11 rulate, prima înmatriculare2007: 35 rulate, prima înmatriculare2008: 12 rulate, prima înmatriculare2009: 5 rulate, prima înmatriculare2010: 19 rulate, prima înmatriculare2011: 9 rulate, prima înmatriculare2012: 19 rulate, prima înmatriculare2013: 9 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare< 1996199719992001200320052007200920112013201520172019
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199602
199600
199700
199800
199900
200000
200100
200200
200300
200402
200505
2006011
2007035
2008012
200905
2010019
201109
2012019
201309
201402
201501
201600
201702
201800
201900
202001

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CAPTIVA5037,3%
CRUZE2619,4%
KALOS139,7%
AVEO96,7%
SPARK75,2%
Model necompletat53,7%
NUBIRA53,7%
EPICA43,0%
MATIZ32,2%
ORLANDO32,2%
Toate (17)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CAMARO21,5%
TRAX21,5%
CAPTIVE10,7%
LACETTI10,7%
MALIBU10,7%
REZZO10,7%
TACUMA10,7%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV5238,8%
Compacte (C)3223,9%
Mici (B)2216,4%
Mini (A)107,5%
Neclasificate96,7%
Medii (D)43,0%
Monovolume (MPV)32,2%
Sport21,5%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Arad86,0%
Bihor86,0%
Timiș86,0%
Dolj75,2%
Bacău64,5%
București64,5%
Sălaj64,5%
Cluj53,7%
Iași53,7%
Maramureș53,7%
Toate (38)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Mureș53,7%
Suceava53,7%
Alba43,0%
Argeș43,0%
Brăila43,0%
Brașov43,0%
Galați43,0%
Hunedoara43,0%
Ialomița32,2%
Ilfov32,2%
Mehedinți32,2%
Olt32,2%
Satu Mare32,2%
Bistrița-Năsăud21,5%
Botoșani21,5%
Buzău21,5%
Neamț21,5%
Sibiu21,5%
Vaslui21,5%
Caraș-Severin10,7%
Covasna10,7%
Dâmbovița10,7%
Giurgiu10,7%
Gorj10,7%
Prahova10,7%
Teleorman10,7%
Vâlcea10,7%
Vrancea10,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare134100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină8160,4%
Benzină5037,3%
GPL32,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică13097,0%
Companie43,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon3727,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3727,6%
Break2921,6%
Berlină2417,9%
Cupeu75,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW3223,9%
75-109 kW2115,7%
110-149 kW7656,7%
150-219 kW32,2%
220 kW și peste21,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc96,7%
1000-1399 cmc2518,7%
1400-1599 cmc75,2%
1600-1999 cmc8160,4%
2000-2999 cmc86,0%
3000 cmc și peste43,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1473,7%
Export421,1%
Înmatriculat pentru export15,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.