Înmatriculări în județul Giurgiu, februarie 2021

Noi22

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare229

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri20

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 52 noinov 24: 222 rulate, prima înmatricularedec 24: 48 noidec 24: 232 rulate, prima înmatriculareian 25: 59 noiian 25: 196 rulate, prima înmatricularefeb 25: 51 noifeb 25: 263 rulate, prima înmatricularemar 25: 34 noimar 25: 246 rulate, prima înmatriculareapr 25: 38 noiapr 25: 272 rulate, prima înmatricularemai 25: 26 noimai 25: 224 rulate, prima înmatriculareiun 25: 29 noiiun 25: 244 rulate, prima înmatriculareiul 25: 68 noiiul 25: 311 rulate, prima înmatriculareaug 25: 102 noiaug 25: 303 rulate, prima înmatricularesep 25: 85 noisep 25: 268 rulate, prima înmatriculareoct 25: 57 noioct 25: 269 rulate, prima înmatricularenov 25: 54 noinov 25: 261 rulate, prima înmatricularedec 25: 117 noidec 25: 249 rulate, prima înmatriculareian 26: 27 noiian 26: 191 rulate, prima înmatricularefeb 26: 33 noifeb 26: 272 rulate, prima înmatricularemar 26: 39 noimar 26: 232 rulate, prima înmatriculareapr 26: 34 noiapr 26: 198 rulate, prima înmatricularemai 26: 33 noimai 26: 197 rulate, prima înmatriculareiun 26: 48 noiiun 26: 183 rulate, prima înmatriculareiul 26: 42 noiiul 26: 216 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 210 rulate, prima înmatricularesep 26: 48 noisep 26: 236 rulate, prima înmatriculareoct 26: 62 noioct 26: 202 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2452222
dec 2448232
ian 2559196
feb 2551263
mar 2534246
apr 2538272
mai 2526224
iun 2529244
iul 2568311
aug 25102303
sep 2585268
oct 2557269
nov 2554261
dec 25117249
ian 2627191
feb 2633272
mar 2639232
apr 2634198
mai 2633197
iun 2648183
iul 2642216
aug 2634210
sep 2648236
oct 2662202

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152025< 1997: 2 rulate, prima înmatriculare1998: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 14 rulate, prima înmatriculare2006: 24 rulate, prima înmatriculare2007: 18 rulate, prima înmatriculare2008: 14 rulate, prima înmatriculare2009: 14 rulate, prima înmatriculare2010: 17 rulate, prima înmatriculare2011: 20 rulate, prima înmatriculare2012: 13 rulate, prima înmatriculare2013: 5 rulate, prima înmatriculare2014: 8 rulate, prima înmatriculare2015: 8 rulate, prima înmatriculare2016: 19 rulate, prima înmatriculare2017: 9 rulate, prima înmatriculare2018: 5 rulate, prima înmatriculare2019: 1 noi2019: 5 rulate, prima înmatriculare2020: 20 noi2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199702
199700
199802
199903
200002
200105
200204
200306
2004011
2005014
2006024
2007018
2008014
2009014
2010017
2011020
2012013
201305
201408
201508
2016019
201709
201805
201915
2020201
202110

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4517,9%
BMW2610,4%
OPEL249,6%
AUDI218,4%
MERCEDES-BENZ218,4%
FORD208,0%
SKODA208,0%
RENAULT135,2%
DACIA124,8%
NISSAN72,8%
Toate (26)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI62,4%
SEAT52,0%
SUZUKI52,0%
CITROEN41,6%
TOYOTA41,6%
VOLVO41,6%
MAZDA31,2%
PEUGEOT31,2%
ALFA ROMEO10,4%
CHEVROLET10,4%
CHRYSLER10,4%
FIAT10,4%
HONDA10,4%
MINI10,4%
PORSCHE10,4%
SMART10,4%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT135,2%
SKODA OCTAVIA114,4%
OPEL ASTRA104,0%
BMW SERIA 383,2%
DACIA LOGAN83,2%
VOLKSWAGEN GOLF83,2%
AUDI A472,8%
OPEL ZAFIRA72,8%
RENAULT MEGANE62,4%
FORD FOCUS52,0%
Toate (102)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD MONDEO52,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C52,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E52,0%
SKODA SUPERB52,0%
VOLKSWAGEN TOURAN52,0%
AUDI A641,6%
BMW SERIA 141,6%
NISSAN QASHQAI41,6%
RENAULT LAGUNA41,6%
VOLKSWAGEN CC41,6%
AUDI Q531,2%
BMW SERIA 531,2%
BMW SERIA 731,2%
BMW X131,2%
BMW X331,2%
CITROEN C531,2%
DACIA SANDERO31,2%
SUZUKI VITARA31,2%
VOLKSWAGEN POLO31,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER31,2%
AUDI A320,8%
AUDI A520,8%
AUDI Q720,8%
BMW X520,8%
FORD KA20,8%
FORD KUGA20,8%
FORD TRANSIT20,8%
HYUNDAI I2020,8%
HYUNDAI TUCSON20,8%
MERCEDES-BENZ GLE20,8%
MERCEDES-BENZ VITO20,8%
NISSAN JUKE20,8%
OPEL INSIGNIA20,8%
OPEL VECTRA20,8%
SEAT LEON20,8%
SKODA FABIA20,8%
SUZUKI GRAND VITARA20,8%
TOYOTA AVENSIS20,8%
VOLKSWAGEN JETTA20,8%
VOLKSWAGEN SHARAN20,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN20,8%
ALFA ROMEO 14710,4%
AUDI Q310,4%
CHEVROLET EPICA10,4%
CHRYSLER GRAND VOYAGER10,4%
CITROEN C810,4%
DACIA DUSTER10,4%
FIAT 50010,4%
FORD FIESTA10,4%
FORD GALAXY10,4%
FORD PUMA10,4%
FORD TRANSIT CUSTOM10,4%
HONDA ACCORD10,4%
HYUNDAI I1010,4%
HYUNDAI SANTA FE10,4%
MAZDA 310,4%
MAZDA 610,4%
MAZDA CX-510,4%
MERCEDES-BENZ 200 CDI10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,4%
MERCEDES-BENZ CLK10,4%
MERCEDES-BENZ CLS10,4%
MERCEDES-BENZ GLC10,4%
MINI COOPER10,4%
NISSAN QASHQAI+210,4%
OPEL FRONTERA10,4%
OPEL MERIVA10,4%
OPEL ZAFIRA TOURER10,4%
PEUGEOT 20710,4%
PEUGEOT 300810,4%
PEUGEOT 50810,4%
PORSCHE CAYENNE10,4%
RENAULT CLIO10,4%
RENAULT KADJAR10,4%
RENAULT SCENIC10,4%
SEAT ALHAMBRA10,4%
SEAT EXEO10,4%
SEAT IBIZA10,4%
SKODA KAMIQ10,4%
SKODA YETI10,4%
SMART FORTWO10,4%
TOYOTA COROLLA10,4%
TOYOTA RAV410,4%
VOLKSWAGEN EOS10,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,4%
VOLVO V4010,4%
VOLVO V7010,4%
VOLVO V9010,4%
VOLVO XC9010,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)6325,1%
Compacte (C)6023,9%
SUV4819,1%
Monovolume (MPV)2811,2%
Mici (B)239,2%
Mari și de lux (E)187,2%
Mini (A)52,0%
Utilitare31,2%
Sport20,8%
Neclasificate10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare22991,2%
Noi228,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină17168,1%
Benzină6224,7%
GPL93,6%
Hibrid93,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică23392,8%
Companie187,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break8734,7%
Berlină7027,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)4819,1%
Berlină cu hayon3915,5%
Cupeu52,0%
Cabriolet20,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW4618,3%
75-109 kW12851,0%
110-149 kW5421,5%
150-219 kW187,2%
220 kW și peste52,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc114,4%
1000-1399 cmc249,6%
1400-1599 cmc5019,9%
1600-1999 cmc12047,8%
2000-2999 cmc4517,9%
3000 cmc și peste10,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1785,0%
Export315,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA840,0%
OPEL315,0%
BMW210,0%
DAEWOO210,0%
FORD210,0%
VOLKSWAGEN210,0%
SUZUKI15,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.