Înmatriculări OPEL CORSA, septembrie 2021

Noi81

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare398

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri210

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 64 noinov 24: 236 rulate, prima înmatricularedec 24: 5 noidec 24: 238 rulate, prima înmatriculareian 25: 5 noiian 25: 189 rulate, prima înmatricularefeb 25: 20 noifeb 25: 246 rulate, prima înmatricularemar 25: 5 noimar 25: 261 rulate, prima înmatriculareapr 25: 21 noiapr 25: 222 rulate, prima înmatricularemai 25: 52 noimai 25: 244 rulate, prima înmatriculareiun 25: 34 noiiun 25: 249 rulate, prima înmatriculareiul 25: 17 noiiul 25: 231 rulate, prima înmatriculareaug 25: 35 noiaug 25: 218 rulate, prima înmatricularesep 25: 21 noisep 25: 231 rulate, prima înmatriculareoct 25: 52 noioct 25: 250 rulate, prima înmatricularenov 25: 46 noinov 25: 225 rulate, prima înmatricularedec 25: 80 noidec 25: 177 rulate, prima înmatriculareian 26: 1 noiian 26: 148 rulate, prima înmatricularefeb 26: 7 noifeb 26: 187 rulate, prima înmatricularemar 26: 80 noimar 26: 187 rulate, prima înmatriculareapr 26: 129 noiapr 26: 200 rulate, prima înmatricularemai 26: 26 noimai 26: 183 rulate, prima înmatriculareiun 26: 6 noiiun 26: 158 rulate, prima înmatriculareiul 26: 177 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 176 rulate, prima înmatricularesep 26: 4 noisep 26: 164 rulate, prima înmatriculareoct 26: 6 noioct 26: 157 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2464236
dec 245238
ian 255189
feb 2520246
mar 255261
apr 2521222
mai 2552244
iun 2534249
iul 2517231
aug 2535218
sep 2521231
oct 2552250
nov 2546225
dec 2580177
ian 261148
feb 267187
mar 2680187
apr 26129200
mai 2626183
iun 266158
iul 260177
aug 261176
sep 264164
oct 266157

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1997: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 9 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 20 rulate, prima înmatriculare2004: 16 rulate, prima înmatriculare2005: 8 rulate, prima înmatriculare2006: 18 rulate, prima înmatriculare2007: 46 rulate, prima înmatriculare2008: 77 rulate, prima înmatriculare2009: 44 rulate, prima înmatriculare2010: 47 rulate, prima înmatriculare2011: 47 rulate, prima înmatriculare2012: 22 rulate, prima înmatriculare2013: 5 rulate, prima înmatriculare2014: 8 rulate, prima înmatriculare2015: 6 rulate, prima înmatriculare2016: 6 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 5 noi2021: 76 noi< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199702
199700
199800
199900
200004
200109
200208
2003020
2004016
200508
2006018
2007046
2008077
2009044
2010047
2011047
2012022
201305
201408
201506
201606
201702
201803
201900
202050
2021760

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mici (B)479100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București7916,5%
Dolj336,9%
Mureș255,2%
Arad234,8%
Sibiu183,8%
Prahova173,5%
Bacău153,1%
Harghita132,7%
Hunedoara132,7%
Bihor122,5%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Alba112,3%
Cluj112,3%
Dâmbovița112,3%
Satu Mare112,3%
Gorj102,1%
Timiș102,1%
Vrancea102,1%
Brașov91,9%
Iași91,9%
Maramureș91,9%
Mehedinți91,9%
Călărași81,7%
Ilfov81,7%
Olt81,7%
Caraș-Severin71,5%
Galați71,5%
Ialomița71,5%
Neamț71,5%
Vâlcea71,5%
Argeș61,3%
Botoșani61,3%
Brăila61,3%
Constanța61,3%
Giurgiu61,3%
Bistrița-Năsăud51,0%
Suceava51,0%
Buzău40,8%
Teleorman40,8%
Tulcea40,8%
Vaslui40,8%
Covasna30,6%
Sălaj30,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare39883,1%
Noi8116,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină36476,0%
Motorină10321,5%
GPL81,7%
Electric40,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică42989,6%
Companie5010,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)29561,6%
Berlină cu hayon18037,6%
Berlină30,6%
Cupeu10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW46797,5%
75-109 kW71,5%
110-149 kW10,2%
Necompletat40,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc336,9%
1000-1399 cmc42889,4%
1400-1599 cmc20,4%
1600-1999 cmc122,5%
Necompletat40,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare20396,7%
Export73,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.