Înmatriculări în județul Călărași, septembrie 2021

Noi48

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare208

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri123

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 43 noinov 24: 187 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 207 rulate, prima înmatriculareian 25: 44 noiian 25: 161 rulate, prima înmatricularefeb 25: 66 noifeb 25: 196 rulate, prima înmatricularemar 25: 31 noimar 25: 190 rulate, prima înmatriculareapr 25: 39 noiapr 25: 277 rulate, prima înmatricularemai 25: 27 noimai 25: 201 rulate, prima înmatriculareiun 25: 36 noiiun 25: 188 rulate, prima înmatriculareiul 25: 75 noiiul 25: 229 rulate, prima înmatriculareaug 25: 83 noiaug 25: 191 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 191 rulate, prima înmatriculareoct 25: 56 noioct 25: 267 rulate, prima înmatricularenov 25: 48 noinov 25: 200 rulate, prima înmatricularedec 25: 104 noidec 25: 186 rulate, prima înmatriculareian 26: 33 noiian 26: 166 rulate, prima înmatricularefeb 26: 26 noifeb 26: 208 rulate, prima înmatricularemar 26: 19 noimar 26: 157 rulate, prima înmatriculareapr 26: 41 noiapr 26: 196 rulate, prima înmatricularemai 26: 32 noimai 26: 179 rulate, prima înmatriculareiun 26: 50 noiiun 26: 155 rulate, prima înmatriculareiul 26: 31 noiiul 26: 173 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 116 rulate, prima înmatricularesep 26: 52 noisep 26: 214 rulate, prima înmatriculareoct 26: 75 noioct 26: 174 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2443187
dec 2444207
ian 2544161
feb 2566196
mar 2531190
apr 2539277
mai 2527201
iun 2536188
iul 2575229
aug 2583191
sep 2568191
oct 2556267
nov 2548200
dec 25104186
ian 2633166
feb 2626208
mar 2619157
apr 2641196
mai 2632179
iun 2650155
iul 2631173
aug 2626116
sep 2652214
oct 2675174

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040501999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 14 rulate, prima înmatriculare2006: 15 rulate, prima înmatriculare2007: 11 rulate, prima înmatriculare2008: 20 rulate, prima înmatriculare2009: 17 rulate, prima înmatriculare2010: 12 rulate, prima înmatriculare2011: 17 rulate, prima înmatriculare2012: 15 rulate, prima înmatriculare2013: 7 rulate, prima înmatriculare2014: 14 rulate, prima înmatriculare2015: 9 rulate, prima înmatriculare2016: 9 rulate, prima înmatriculare2017: 12 rulate, prima înmatriculare2018: 5 rulate, prima înmatriculare2019: 4 rulate, prima înmatriculare2020: 4 noi2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 44 noi2021: 1 rulate, prima înmatriculare19992000200120022003200420052006200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199902
200001
200101
200204
200307
200409
2005014
2006015
2007011
2008020
2009017
2010012
2011017
2012015
201307
2014014
201509
201609
2017012
201805
201904
202042
2021441

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN5822,7%
SKODA259,8%
OPEL249,4%
DACIA239,0%
AUDI228,6%
FORD166,2%
BMW155,9%
MERCEDES-BENZ135,1%
HYUNDAI114,3%
RENAULT93,5%
Toate (27)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN62,3%
PEUGEOT62,3%
MAZDA52,0%
CITROEN41,6%
KIA31,2%
FIAT20,8%
MITSUBISHI20,8%
SUZUKI20,8%
TOYOTA20,8%
CHEVROLET10,4%
HONDA10,4%
JEEP10,4%
LAND ROVER10,4%
SEAT10,4%
SSANGYONG10,4%
VAUXHALL10,4%
VOLVO10,4%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT187,0%
VOLKSWAGEN GOLF166,2%
AUDI A4103,9%
SKODA OCTAVIA103,9%
DACIA LOGAN93,5%
DACIA SANDERO93,5%
SKODA FABIA93,5%
FORD FOCUS83,1%
OPEL ASTRA83,1%
OPEL CORSA83,1%
Toate (97)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 372,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN72,7%
AUDI A652,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E52,0%
VOLKSWAGEN JETTA52,0%
VOLKSWAGEN TOURAN52,0%
AUDI A541,6%
DACIA DUSTER41,6%
BMW SERIA 531,2%
PEUGEOT 300831,2%
RENAULT LAGUNA31,2%
SKODA KAMIQ31,2%
VOLKSWAGEN POLO31,2%
AUDI A320,8%
BMW X320,8%
CITROEN C320,8%
FORD FIESTA20,8%
FORD KUGA20,8%
FORD TRANSIT20,8%
HYUNDAI I2020,8%
HYUNDAI I3020,8%
HYUNDAI IX3520,8%
MAZDA 220,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,8%
MERCEDES-BENZ GLE20,8%
NISSAN PRIMASTAR20,8%
NISSAN QASHQAI+220,8%
OPEL CROSSLAND20,8%
OPEL INSIGNIA20,8%
OPEL ZAFIRA20,8%
PEUGEOT 20820,8%
RENAULT KADJAR20,8%
SKODA SUPERB20,8%
AUDI S310,4%
BMW X110,4%
BMW X510,4%
BMW X610,4%
CHEVROLET CRUZE10,4%
CITROEN C4 PICASSO10,4%
CITROEN C510,4%
DACIA LODGY10,4%
FIAT PUNTO10,4%
FIAT STILO10,4%
FORD C-MAX10,4%
FORD MONDEO10,4%
HONDA CR-V10,4%
HYUNDAI BAYON10,4%
HYUNDAI ELANTRA10,4%
HYUNDAI KONA10,4%
HYUNDAI SONATA10,4%
HYUNDAI TUCSON10,4%
JEEP GRAND CHEROKEE10,4%
KIA CEED10,4%
KIA STINGER10,4%
KIA STONIC10,4%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,4%
MAZDA 310,4%
MAZDA CX-310,4%
MAZDA CX-510,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,4%
MERCEDES-BENZ VITO10,4%
MITSUBISHI LANCER10,4%
MITSUBISHI PAJERO10,4%
NISSAN JUKE10,4%
NISSAN X-TRAIL10,4%
OPEL MOKKA10,4%
OPEL VECTRA10,4%
PEUGEOT 40710,4%
RENAULT CAPTUR10,4%
RENAULT ESPACE10,4%
RENAULT SCENIC10,4%
RENAULT TRAFIC10,4%
SEAT LEON10,4%
SKODA ROOMSTER10,4%
SSANGYONG TIVOLI10,4%
SUZUKI SWIFT10,4%
SUZUKI VITARA10,4%
TOYOTA AVENSIS10,4%
TOYOTA YARIS10,4%
VAUXHALL ASTRA-G-CC10,4%
VOLKSWAGEN CC10,4%
VOLKSWAGEN EOS10,4%
VOLKSWAGEN ID 310,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,4%
VOLVO S9010,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)6224,2%
Medii (D)5320,7%
Mici (B)5119,9%
SUV5119,9%
Monovolume (MPV)187,0%
Mari și de lux (E)166,2%
Sport20,8%
Utilitare20,8%
Neclasificate10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare20881,2%
Noi4818,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină14757,4%
Benzină9135,5%
Hibrid93,5%
GPL83,1%
Electric10,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică23391,0%
Companie239,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break9737,9%
Berlină cu hayon6023,4%
Berlină5722,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3915,2%
Cupeu20,8%
Cabriolet10,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW6123,8%
75-109 kW12348,0%
110-149 kW5822,7%
150-219 kW83,1%
220 kW și peste52,0%
Necompletat10,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc2710,5%
1000-1399 cmc3915,2%
1400-1599 cmc5822,7%
1600-1999 cmc11043,0%
2000-2999 cmc176,6%
3000 cmc și peste41,6%
Necompletat10,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare11795,1%
Export64,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA4536,6%
DAEWOO1613,0%
OPEL129,8%
VOLKSWAGEN118,9%
RENAULT108,1%
FIAT43,3%
PEUGEOT43,3%
MAZDA32,4%
AUDI21,6%
BMW21,6%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN21,6%
FORD21,6%
CHEVROLET10,8%
HYUNDAI10,8%
LADA10,8%
MERCEDES-BENZ10,8%
NISSAN10,8%
OLTCIT10,8%
PORSCHE10,8%
SEAT10,8%
SKODA10,8%
TOYOTA10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.